Powikłania po katarze u dziecka - czy katar może wywołać zapalenie ucha i zapalenie zatok?

2020-10-26 12:59
Powikłania po katarze u dziecka - czy katar może wywołać zapalenie ucha i zapalenie zatok?
Autor: Getty images

Groźne powikłania po katarze u dziecka to np. zapalenie ucha albo zapalenie zatok. Chociaż katar u niemowlaka to z pozoru niegroźna dolegliwość, to jednaka koniecznie trzeba go leczyć, aby uniknąć takich właśnie powikłań po katarze. Jakie mogą być powikłania po katarze u dzieci? jak im zapobiegać i jak je leczyć?

Najczęstszym powikłaniem kataru u dziecka jest zapalenie ucha środkowego i zatok. Przewlekłe niedrożności nosa, wynikające np. z alergii, również mogą prowadzić do poważniejszych powikłań w drogach oddechowych. Sprawdź, jakie choroby mogą być powikłaniami po katarze u dziecka.

Spis treści

 1. Zapalenie ucha środkowego jako powikłanie po katarze u dziecka
 2. Zapalenie zatok u dzieci jako powikłanie kataru
 3. Powikłania po katarze alergicznym u dzieci

Zapalenie ucha środkowego jako powikłanie po katarze u dziecka

Zapalenie ucha środkowego jest mocno związane z katarem. Trąbka słuchowa łącząca nosogardło z uchem środkowym jest u niemowląt szersza, krótsza i przebiega bardziej poziomo, co sprzyja przenoszeniu zakażenia.

Zapalenie ucha środkowego objawia się wysoką gorączką, dziecko często płacze i wyraźnie cierpi: nie chce ssać piersi, chwyta za małżowinę uszną lub pociera główką o poduszkę.

Zapalenie zatok u dzieci jako powikłanie kataru

Zatoki to puste przestrzenie w kościach czaszki, wypełnione powietrzem i wyściełane błoną śluzową. Ich zadaniem jest nawilżać i ogrzewać wdychane powietrze. Umieszczone są symetrycznie wokół nosa i oczu dziecka i połączone z jamą nosa.

Dziecko rodzi się z częściowo wykształconymi, niewielkimi zatokami szczękowymi. Zatoki sitowe są zaznaczone i stale się kształtują. Zatoki czołowe pojawiają się dopiero w wieku 3 lat, a klinowe – w wieku 2–3 lat, ale w pełni rozwinięte są dopiero u nastolatków.

Dlatego zapalenie zatok u niemowląt, choć możliwe, występuje niezwykle rzadko. Mimo to lepiej pamiętać o tej chorobie i nie bagatelizować objawów (zwłaszcza silnego obrzęku powiek, gorączki i płaczu trudnego do ukojenia), ponieważ nieleczona choroba grozi zapaleniem w obrębie oczodołu i szczęki, a nawet może skutkować zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

materiał partnera
Codzienna higiena noska

Niemowlę w pierwszych miesiącach życia oddycha tylko przez nos, dlatego należy dbać o to, aby z małego noska usuwać wydzielinę.

Zestawem odpowiednim do codziennej pielęgnacji są wyroby medyczne Marimer®:

Marimer® baby - izotoniczny spray do nosa to 100% woda morska, bogata  w sole mineralne i pochodzące z morza oligoelementy, zalecana do codziennej higieny i nawilżania wysuszonej śluzówki nosa oraz w przypadku alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Może być stosowany codziennie przez dłuższy czas. Odpowiedni dla dzieci od 1. dnia życia.

Marimer® baby - hipertoniczny spray do nosa to 100% woda morska, która odblokowuje nos i ułatwia usuwanie wydzieliny. Usuwa wirusy, bakterie i alergeny zawarte w wydzielinie śluzowej.

Jest odpowiedni do udrażniania jam nosowych, zwłaszcza w przypadku przeziębienia i zapalenia zatok. Odpowiedni dla dzieci od 1. dnia życia.

System mikrodyfuzji zastosowany w obu spray’ach umożliwia delikatne i równomierne rozpylenie wody morskiej. Aplikator dostosowany do nosa dziecka zapewnia łatwe i bezpieczne stosowanie.

Powikłania po katarze alergicznym u dzieci

Katar alergiczny u dziecka (alergiczny nieżyt nosa) to najczęstsza przewlekła choroba alergiczna u dzieci. jest uciążliwa, ale dodatkowo - grozi powikłaniami. Najczęstsze powikłania u dzieci cierpiących na katar alergiczny dotyczą infekcji ucha, zatok. Alergiczny nieżyt nosa zwiększa też ryzyko rozwoju astmy, a także jej zaostrzenia.

Najczęstsze powikłania alergicznego nieżytu nosa to:

 • przewlekłe zapalenie i niedrożność nosa, które mogą prowadzić do poważniejszych powikłań w drogach oddechowych
 • ostre lub przewlekłe zapalenie zatok
 • zapalenie ucha środkowego lub infekcja ucha
 • bezdech senny lub inne zaburzenia snu
 • zakażenia górnych dróg oddechowych
 • problemy stomatologiczne spowodowane nadmiernym oddychaniem przez usta
 • dysfunkcja trąbki Eustachiusza
 • astma.

Czytaj również: Katar alergiczny u niemowlaka. Jak dbać o nosek małego alergika?

Zielony katar lub żółty katar u dziecka - co oznacza zielony, a co żółty katar?

Zioła na katar – 10 skutecznych ziół w walce z katarem

Katar u noworodka i niemowlaka - przyczyny. Co na katar u niemowlaka?

Domowe sposoby na katar u niemowlaka

Sposoby na katar u dziecka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza