Inhalacje na zatoki i katar u dzieci. Sprawdź, jak zrobić domowe inhalacje

2012-09-17 13:04 opr. redakcja

Domowe inhalacje na zatoki to dobry sposób na oczyszczenie nosa w czasie przeziębienia, bo katar u dzieci jest uciążliwy i często przechodzi w zapalenie zatok. Jednak domowe inhalacje w przypadku małych dzieci (przynajmniej te w tradycyjnym wydaniu), mogą nie zdać egzaminu. Jak leczyć katar u dzieci? Raczej nie zmusimy malca do bezczynnego przesiadywania nad miską. W grę będą zatem wchodzić inhalacje ogólne - w pomieszczeniu.

Katar u dzieci bywa bardzo uciążliwy, poza tym może łatwo przejść w przewlekłe zapalenie zatok, a to już duży problem. Dziecko ma zatkany nos, ciężko mu się oddycha i śpi, a oczyszczanie noska nie zawsze jest możliwe. Domowe inhalacje na zatoki mogą pomóc w leczeniu kataru u dzieci. Przygotuj domowe inhalacje na zatoki u dzieci z dodatkiem ziół albo olejków eterycznych.

Inhalacje na zatoki: jak je przygotować?

Katar u dzieci jest męczący, dlatego warto pomóc maluchowi domowymi sposobami. Pierwszą propozycją inhalacji na zatoki u dzieci są parówki ziołowe. W aptece lub sklepie zielarskim kupujemy paczkowane suszone zioła: rumianek pospolity bądź szałwię lekarską. Uwaga! Zanim kupisz i przygotujesz, sprawdź, czy dziecko nie ma uczulenia np. na rumianek. Zamiast pomóc, możesz tylko zaszkodzić. Zioła wkładamy do miski – im szersza, tym lepiej – powierzchnia parowania jest większa, i zalewamy wrzątkiem. Takie inhalacje na zatoki u dzieci "na odległość" najlepiej przeprowadzić w małych pomieszczeniach, np. postawić w łazience na podłodze, kiedy dziecko będzie się kąpało. Zamiast suszonych ziół możemy do gorącej wody dodać około 15 kropli olejku eukaliptusowego lub rozmarynowego.

Inhalacje na zatoki u dzieci: jak działają?

Inhalacje na zatoki u dzieci, oprócz tego, że pomagają udrożnić nos, działają także odkażająco. Powodują przede wszystkim rozrzedzenie zalegającej wydzieliny i ułatwiają jej wydostanie się na zewnątrz. Przy okazji pomagają również złagodzić podrażnienia obtartej skóry wokół nosa, spowodowane częstym wycieraniem.

Inhalator dla dziecka - jaki wybrać?

Inhalacja – sposób na udrożnienie nosa, kiedy dziecko śpi

Szybkim sposobem na inhalacje na zatkany nos u dzieci jest pokropienie chusteczki higienicznej (może być jednorazowa) kilkoma kroplami olejku eterycznego i zostawienie jej gdzieś w okolicach łóżeczka dziecka, ale nie za blisko. Do infalacji na zatoki najlepszy będzie olejek sosnowy, z tymianku, eukaliptusa, kamfory lub macierzanki piaskowej. Uwaga! Olejków używaj bardzo rozsądnie, szczególnie w przypadku dzieci. Olejki eteryczne w dużej dawce mogą być szkodliwe - nie nadużywaj ich!

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE