Depresja u dzieci – objawy. 5 sygnałów, które świadczą o depresji dziecka

2020-01-13 14:27
Objawy DEPRESJI U DZIECKA: 5 sygnałów, które świadczą o depresji dziecka
Autor: mjakmama24.pl Depresja u dzieci jest częstym zjawiskiem

Depresja u dzieci, wbrew obiegowym opiniom, choroba wcale nie rzadka. Jakie są objawy depresji u dziecka? Oto 5 sygnałów, które powinny wzbudzić twoją czujność.

Depresja u dzieci to szok dla rodziców, którzy starają się przecież robić wszystko, żeby ich pociecha była szczęśliwa. Mogłoby się wydawać, że dzieciństwo to najwspanialszy okres w życiu każdego człowieka - przepełniony nieustanną zabawą i beztroską. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest i wbrew pozorom dzieci mogą cierpieć na zaburzenia depresyjne. 

Powody depresji u dzieci są różne i często nie mają związku z domem. Mogą być wywołane problemami rodzinnymi, np. rozwodem rodziców lub śmiercią ukochanej babci, ale mogą też być skutkiem przemocy w szkole, molestowania czy zażywania środków psychoaktywnych.

Częstym źródłem depresji dziecięcej jest zwykły brak słońca spowodowany brakiem światła słonecznego i rozregulowaniem okołodobowego rytmu snu i czuwania - to tzw. depresja sezonowa. Według statystyk, takie sezonowe obniżenie nastroju dopada 1 proc. dzieci we wczesnych okresach szkolnych i 5 proc. diagnozuje się u dzieci starszych. Zdarza się, że depresja spowodowana jest chorobą, niepełnosprawnością.

Warto wiedzieć, że depresja to choroba złożona i może zacząć się od całkiem niepozornych sygnałów. Ważne jest jednak, żeby w porę zauważyć problem i leczyć depresję u dziecka.Jakie są objawy depresji u dzieci?

Zobacz: Terapia poznawczo-behawioralna: założenia, techniki, zastosowanie

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) - objawy, leczenie i możliwe powikłania

Psychiatra dziecięcy: czym się zajmuje psychiatra dla dzieci?

Depresja u dzieci: 5 niepokojących sygnałów

Dzieci cierpiące na depresję zaczynają zachowywać się inaczej niż dotąd. Maluchy rzadko okazują smutek, typowe za to dla depresji dziecięcej mogą być objawy psychosomatyczne: ból głowy, brzucha, bez konkretnego powodu, brak apetytu. Maluchy z depresją są marudne, czasem agresywne, zdekoncentrowane, co jednak jest typowe również dla zdrowych dzieci. 

Dziecko ma kłopoty z zasypianiem lub stałą potrzebę snu, nie przybiera na wadze zgodnie z normami, zaczyna się gorzej uczyć, obwinia się o różne rzeczy.  Oto charakterystyczne objawy, które powinny zwrócić uwagę rodzica.

1. Długotrwały smutek

Jeśli twoje dziecko jest cały czas smutne, często popłakuje, zwłaszcza gdy myśli, że tego nie widzisz, jest osowiałe i apatyczne, to może mieć depresję. Właśnie to są dla ciebie ważne sygnały, których nie możesz zlekceważyć i zrzucić na to, że twoje dziecko jest marudne i samo nie wie, czego chce.

2. Bezsenność

To również jeden z objawów depresji u dorosłych. Jeśli twoje dziecko ma problemy ze snem, to także może być to objaw depresji. Chyba że twoja pociecha to nocny marek, który woli spać w dzień.

3. Brak łaknienia

Wiele dzieci to niejadki, ale brak łaknienia jest już znacznie poważniejszą sprawą. Jeśli twoje dziecko całkowicie odmawia spożywania posiłków, traci na wadze, a do tego ma pozostałe objawy, to może mieć depresję.

4. Zmiana w zachowaniu

Jeśli twoje dziecko do tej pory było towarzyskie i radosne, a całkiem niespodziewanie stało się unikającym kontaktu z innymi odludkiem, który często płacze, musisz wiedzieć, że dzieje się coś poważnego.

5. Nocne moczenie

To również jedna z niepokojących oznak. Nie musi od razu świadczyć o depresji. Jeśli jednak nocne moczenie łączy się z izolacją społeczną, smutkiem, częstym płaczem, może niestety się okazać, że dziecko cierpi na depresję.

Czytaj: Depresja młodzieńcza - jak objawia się depresja i jak pomóc choremu dziecku?

Narkotyki wśród młodzieży. Przyczyny, postępowanie i pomoc dzieciom uzależnionym od narkotyków

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza