Depresja u dzieci – objawy. 5 sygnałów, które świadczą o depresji dziecka

2014-09-09 12:06 Kinga Molenda
Objawy DEPRESJI U DZIECKA: 5 sygnałów, które świadczą o depresji dziecka
Autor: mjakmama24.pl Depresja u dzieci jest częstym zjawiskiem

Depresja u dzieci, wbrew obiegowym opiniom, również występuje. Jakie są objawy depresji u dziecka? Oto 5 sygnałów, które powinny wzbudzić twoją czujność.

Mogłoby się wydawać, że dzieciństwo to najwspanialszy okres w życiu każdego człowieka - przepełniony nieustanną zabawą i beztroską. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest i wbrew pozorom dzieci mogą cierpieć na zaburzenia depresyjne. Depresja u dzieci to szok dla rodziców, którzy starają się przecież robić wszystko, żeby ich pociecha była szczęśliwa.

Jednak powody depresji u dzieci są różne i często nie mają związku z domem rodzinnym. Ważne jest jednak, żeby w porę zauważyć problem i leczyć depresję u dziecka. Warto wiedzieć, że depresja to choroba złożona i może zacząć się od całkiem niepozornych sygnałów. Jakie są objawy depresji u dzieci?

Zobacz:

Terapia poznawczo-behawioralna: założenia, techniki, zastosowanie

Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) - objawy, leczenie i możliwe powikłania

Psychiatra dziecięcy: czym się zajmuje psychiatra dla dzieci?

Depresja u dzieci: 5 niepokojących sygnałów

1. Długotrwały smutek

Jeśli twoje dziecko jest cały czas smutne, często popłakuje, zwłaszcza gdy myśli, że tego nie widzisz, jest osowiałe i apatyczne, to może mieć depresję. Właśnie to są dla ciebie ważne sygnały, których nie możesz zlekceważyć i zrzucić na to, że twoje dziecko jest marudne i samo nie wie, czego chce.

2. Bezsenność

To również jeden z objawów depresji u dorosłych. Jeśli twoje dziecko ma problemy ze snem, to także może być to objaw depresji. Chyba że twoja pociecha to nocny marek, który woli spać w dzień.

>> DEPRESJA U DZIECI: problem trudny do rozpoznania

3. Brak łaknienia

Wiele dzieci to niejadki, ale brak łaknienia jest już znacznie poważniejszą sprawą. Jeśli twoje dziecko całkowicie odmawia spożywania posiłków, traci na wadze, a do tego ma pozostałe objawy, to może mieć depresję.

4. Zmiana w zachowaniu

Jeśli twoje dziecko do tej pory było towarzyskie i radosne, a całkiem niespodziewanie stało się unikającym kontaktu z innymi odludkiem, który często płacze, musisz wiedzieć, że dzieje się coś poważnego.

5. Nocne moczenie

To również jedna z niepokojących oznak. Nie musi od razu świadczyć o depresji. Jeśli jednak nocne moczenie łączy się z izolacją społeczną, smutkiem, częstym płaczem, może niestety się okazać, że dziecko cierpi na depresję.

>> Depresja dzieci - dzieci i młodzież coraz częściej chorują na depresję - jak możesz pomóc jako rodzic?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 1/20
KOMENTARZE