Stawianie baniek u dzieci - jak i gdzie stawiać bańki dzieciom?

Stawianie baniek
Autor: materiały prasowe

Stawianie baniek to domowy sposób leczenia przeziębienia u dzieci. Dziś lekarze znów coraz częściej polecają tę metodę. Stawianie baniek u dzieci jeest niezwykle skuteczne w przypadku leczenia zapalenia płuc, ale także gdy mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem. Bańki można stawiać nawet małym dzieciom. Zobacz, jak i gdzie stawiać bańki dzieciom!

Posłuchaj o USG genetycznym, badaniu które dostarcza cennych informacji o dziecku. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Jak stawiać bańki dziecku - to pytanie zadaje sobie każdy niedoświadczony rodzic. W sklepach możemy kupić bańki klasyczne, ogniowe oraz szklane, w których powietrze zasysa się specjalną pompką. Jeśli nie masz doświadczenia, lepiej wybierz te drugie.

Wskazania do stawiania baniek

Głównym wskazaniem do stawiania baniek zarówno dorosłym, jak i dzieciom są infekcje dróg oddechowych, zapalenie gardła, przeziębienie, grypa oraz powracające choroby górnych dróg oddechowych takie jak angina. Bańki można również stawiać, aby wzmocnić ogólną kondycję organizmu np. u dzieci, które często chorują. 

Tradycyjne bańki pomagają też na wiele innych schorzeń takich jak: moczenie nocne, zapalenia stawów, bóle głowy czy bóle menstruacyjne. Są one też chętnie wykorzystywane przez sportowców, którzy potrzebują szybkiej regeneracji mięśni po treningach. 

Jakie są przeciwskazania do zabiegu bańkami?

Do głównych przeciwskazań do stawiania baniek należą różnego rodzaju zmiany skórne, skazy krwotoczne, duszność np. astmatyczna, anemia, gorączka powyżej 38,5 stopnia, skoki ciśnienia tętniczego, ciąża, choroba nowotworowa. 

O czym trzeba pamiętać przy stawianiu baniek dzieciom?

Zanim przystąpisz do stawiania baniek dziecku, przygotuj do tego skórę malucha, by nie doprowadzić do podrażnień. Weź odrobinę maści rozgrzewającej (z elementem natłuszaczającym) i delikatnie, powolnymi ruchami wmasuj w skórę dziecka. Możesz też użyć do tego zwykłej wazeliny, wtedy pamiętaj, by przed zabiegiem, rozgrzać także swoje dłonie. Włosy dziewczynki, gdy są długie, zepnij.

Pamiętaj, by w pomieszczeniu było ciepło. Na czas pozostawienia baniek na skórze dziecka, okryj je delikatnie kocykiem. Obserwuj dziecko i zostań z nim. Zanim zaczniesz stawiać bańki, poczytaj dokładnie instrukcję. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, poradź się lekarza lub farmaceuty.

Bańki sposobem na przeziębienie u dziecka >>

Jak stawiać dziecku bańki?

Przeziębione dziecko i w ogóle dziecko może nie chcieć współpracować tak jak dorosły. Musisz się z tym liczyć. Jeśli dodatkowo będziesz robić to pierwszy raz, poćwicz wcześniej. Zdecydowanie trudniejsze jest stawianie baniek klasycznych, ogniowych. Jeśli chcesz się przekonać czy sobie poradzisz, wykonaj prosty test. Spróbuj przyssać bańki do grubej, lakierowanej okładki kolorowego magazynu.

Stawiając bańki dziecku trzeba pamiętać, że skóra maluchów jest bardzo delikatna i grubość podściółki tłuszczowej jest niewielka, dlatego podciśnienie wytworzone w bańkach nie może być duże, ponieważ naczynia krwionośne są kruche. Czas trwania zabiegu u dzieci do 7 lat wynosi około 5 minut. 

Stopień wessania skóry dopasowujemy indywidualnie, jednak u dzieci i osób z delikatną skórą wybrzuszenie powinno być niewielkie i wynosić maksymalnie 3-4 mm.

Kiedy stawiać bańki dzieciom?

Bańki stawiamy, kiedy zleci to lekarz. Najczęśniej w przypadku zapalenia płuc u dziecka, ale nie tylko. Po stawianiu baniek dziecko powinno pozostać jakiś czas w domu. Porozmawiaj ze swoim lekarzem jak powinno wyglądać stawianie baniek u dziecka. 

Polecamy wideo: Grypa u dzieci

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE