Test Oreo – dentyści go polecają. Wiesz, o co w nim chodzi?

2022-02-04 9:53

Wielu rodziców martwi się, że ich dziecko nie myję zębów prawidłowo. Ale jak sprawdzić, czy malec robi to dobrze i jak nauczyć go właściwej higieny jamy ustnej? Wystarczy zrobić test Oreo. Wyjaśniamy, o co w nim chodzi.

„Test Oreo”
Autor: Getty images Dentyści go polecają. Wiesz, o co chodzi w teście Oreo?

Źle umyte ząbki to większe ryzyko próchnicy, a próchnica – to z kolei ryzyko zakażenia całego organizmu i ból przy borowaniu. Każdy rodzic chce tego oszczędzić swojemu dziecko, dlatego dentyści polecają test Oreo. Co to za test i jak ma pomóc z zapobieganiu próchnicy? 

Spis treści

  1. O zęby mleczne trzeba dbać
  2. Test Oreo - prosty i skuteczny
  3. O co chodzi w teście Oreo?
  4. Co jeszcze możesz zrobić?
Jak dbać o zęby dziecka

O zęby mleczne trzeba dbać

Dobre zdrowie jamy ustnej wpływa na prawidłowy rozwój dziecka: chore zęby mleczne utrudniają prawidłowe odżywianie, zaburzają rozwój mowy, wpływają nawet negatywnie na samoocenę dziecka. Dlatego o zęby dzieci trzeba dbać, między innymi ucząc je prawidłowej higieny jamy ustnej. Ale jak to zrobić i jak sprawdzić, czy malec prawidłowo myje zęby? 

Test Oreo - prosty i skuteczny

Na pomoc rodzicom przyszli dentyści, którzy za pośrednictwem amerykańskiego serwisu WebMed zaproponowali przeprowadzenie prostego i przyjemnego testu Oreo. Ty też możesz go zrobić ze swoim dzieckiem, a potem jego wyniki wykorzystać jako lekcję dla malca, jak myć zęby.

O co chodzi w teście Oreo?

Podaj dziecku do zjedzenia popularne ciasteczka Oreo. Mają one ciemny herbatnik, który brudzi zęby. Potem poproś malucha, żeby umył zęby. Jeśli dziecko zje Oreo, umyje zęby, a rodzic nadal widzi ciemny nalot z herbatnika na mleczakach, to znaczy, że dziecko szczotkuje zęby niewystarczająco dokładnie – twierdzą stomatolodzy z Uniwersytetu w Minnesocie.

Zdaniem specjalistów nawet kilkulatkowi trzeba pomagać w tej czynności. Niedokładność przy myciu zębów nie wynika ze złej woli malca, ale z braku odpowiednich zdolności motorycznych w tym wieku. Zdaniem lekarzy, jeśli dziecko nie umie jeszcze samo zawiązać bucików, to znaczy, że nie jest w stanie również samo myć zębów. 

Czytaj równieżWypadanie zębów mlecznych. Kiedy wypadają mleczaki?

Lakowanie, fluoryzacja i lapisowanie - metody zapobiegania próchnicy

Co jeszcze możesz zrobić?

Ale to nie wszystkie tricki proponowane przez lekarzy, w celu ochrony dziecięcych zębów przed próchnicą. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Podawaj dziecku do picia wodę nie sok. Woda zawiera fluor cenny dla zębów, natomiast soki są słodkie, a więc sprzyjają powstawaniu próchnicy.
  • Kupuj mu miękką szczoteczkę – miękkie włosie łatwiej wchodzi w rowki w zębach i w szczeliny międzyzębowe.
  • Idź z malcem do dentysty na pierwsza wizytę, gdy skończy rok lub gdy wyrznie się u niego pierwszy ząbek.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza