Zespół Aspergera - przyczyny, objawy, leczenie

2019-03-05 17:06
Asperger
Autor: Getty images

Zespół Aspergera to łagodna odmiana autyzmu. Choroba początkowo nie daje o sobie znać lub objawy aspergera są tak łagodne, że łatwo je zbagatelizować. Dlatego diagnozę stawia się zazwyczaj dopiero w późnym dzieciństwie. Dowiedz się, jakie są przyczyny i objawy zespołu Aspergera oraz dowiedz się, jak wygląda leczenie tego schorzenia.

Zespół Aspergera określa się również potocznie jako łagodniejszą odmianę autyzmu. Między tymi chorobami jest jednak pewna różnica. Aspergerowcy mają większe szanse na założenie rodziny czy pracę zawodową, co więcej mogą czuć się w niej spełnieni i lepiej funkcjonują społecznie. Nierzadko stają się ekspertami w określonych dziedzinach. Znane osoby, które cierpiały na zespół Aspergera to m.in.: Albert Einstein, Wolfgang Amadeus Mozart oraz polska noblistka Maria Curie-Skłodowska. Dziecko, które dotknęła ta przypadłość dzięki szybko rozpoznanej chorobie i wczesnej terapii ma szansę żyć normalnie. 

Spis treści:

  1. Zespół Aspergera a autyzm: różnice i podobieństwa
  2. Zespół Aspergera: przyczyny
  3. Zespół Aspergera: objawy
  4. Zespół Aspergera: leczenie
  5. Zespół Aspergera: jak wygląda terapia

Zespół Aspergera a autyzm: różnice i podobieństwa

Zespół Aspergera jest częściej spotykany niż autyzm, ale rzadziej rozpoznawany. Ze względu na niewielką wiedzę specjalistów o zespole Aspergera bardzo łatwo podczas diagnozy o pomyłkę z autyzmem, zaburzeniami semantyczno-pragmatycznymi czy upośledzeniem zdolności niewerbalnego uczenia się.

Wymienia się trzy podobieństwa autyzmu i zespołu aspergera:

  • zaburzenia związków społecznych,
  • niechęć do zmian, przywiązanie do rutyny,
  • zaburzenia w komunikacji werbalnej, niewerbalnej i wyobraźni.

Wśród różnic obu zaburzeń wyróżnia się:

  • emocje - aspergerowcy nie potrafią prawidłowo ocenić emocji, cierpią na stany depresyjne w okresie dojrzewania, kiedy zauważą własną inność. Natomiast autyści mają problem z brakiem empatii, ze zrozumieniem i okazywaniem emocji.

Czytaj: Depresja u dzieci – objawy. 5 sygnałów, które świadczą o depresji dziecka

Zespół Aspergera: przyczyny

Zespół Aspergera po raz pierwszy został zdiagnozowany w latach 90. ubiegłego wieku. Schorzenie to nie zostało jeszcze dobrze zbadane, ponieważ jest stosunkowo nowe. Naukowcy nie mówią wprost, skąd dokładnie bierze się to zaburzenie. Najczęściej jednak wskazuje się na podłoże genetyczne. Zespół Aspergera dziedziczony jest z ojca na syna (mali aspergerowcy to częściej chłopcy niż dziewczynki). Przyczyną może być również wiek ojca - im jest on starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że ta przypadłość dotknie dziecko. Niemowlęta, które przeszły ciężkie infekcje oraz te, których matki w ciąży zaraziły się toksoplazmozą także mogą być narażone na zespół Aspergera. Choroba nie omija też najmłodszych z uszkodzonym centralnym układem nerwowym czy porażeniem mózgowym.

Nie jest jednak prawdą, że za chorobę odpowiedzialna jest szczepionka przeciwko odrześwince i różyczceZespół Aspergera nie bierze się też z błędów wychowawczych.

Czytaj: Szczepionka MMR. Szczepienie dzieci przeciw odrze, śwince i różyczce

Zespół Aspergera: objawy

Dzieci z zespołem Aspergera mają problem z nawiązaniem znajomości, zwłaszcza tych spontanicznych. Chcą się zaprzyjaźnić, ale nie potrafią nawiązać relacji. Nie radzą sobie z funkcjonowaniem w grupie, bo ciężko im dostosować się do obowiązujących reguł. Nie myślą elastycznie, ich zainteresowania są zawężone. Często bardzo mocno interesują się konkretną tematyką, np. kosmosem, dinozaurami lub pociągami. Dzieci chore na zespół Aspergera używają sztywnego i trudnego języka. Objawem jest też monotonna mowa. Posiadają za to fenomenalną pamięć, dlatego bardzo szybko uczą się liczyć i czytać, ale niekoniecznie cokolwiek z tego rozumieją.

Czytaj: Fobia społeczna u dziecka. Jakie są przyczyny fobii społecznej i jak wygląda terapia?

Jakie jeszcze charakterystyczne objawy występują przy zespole Aspergera? Unikanie kontaktu wzrokowego, skąpa mimika oraz gestykulacja. Dzieci z zespołem Aspergera chętniej spędzają czas z dorosłymi niż z rówieśnikami, bo nie obawiają się wtedy, że zostaną wyśmiane. Dzieci w wieku szkolnym nie rozumieją języka niedosłownego - metafor, ironii. Często albo nie rozumieją żartów albo śmieją się w nieodpowiednim momencie. Aspergerowcy bywają niezdarni ruchowo lub posiadają zaburzenia manualne.

Dzieci z zespołem Aspergera szybciej niż ich rówieśnicy przestają wyglądać jak małe dzieci, a ich rysy przybierają wyraz zadumania. Mają bardzo niską samoocenę, natomiast poprzeczkę ustawiają sobie wysoko. Są perfekcjonistami. Nie radzą sobie z pomyłkami i nie mogą znieść myśli, że coś zostało niedokończone. Kiedy dochodzi do frustracji, tracą nad sobą kontrolę, nie panują nad emocjami, reagują wściekłością.

Zespół Aspergera: leczenie

Zespół Aspergera jest chorobą nieuleczalną, jednak wczesna terapia umożliwia sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie. Leczenie farmakologiczne, jeżeli jest w ogóle konieczne, rozpoczyna się w wieku dojrzewania. Wprowadzone leki antydepresyjne zazwyczaj zostają z chorym na kilka lat lub całe życie. W leczenie powinna zostać zaangażowana cała rodzina.

Zespół Aspergera: jak wygląda terapia

Leczenie osoby z zespołem Aspergera to przede wszystkim praca nad rozwojem umiejętności społecznych. Nauka w poradni to m.in.: zawieranie znajomości, radzenie sobie w nowym miejscu, inicjowanie rozmowy, słuchanie oraz zadawanie pytań na różne tematy, odmawianie, dyskutowanie, rozumienie zachowań innych osób oraz reagowanie na krytykę. Terapia poznawczo-behawioralna, która wykorzystywana jest najczęściej podczas leczenia przy zespole Aspergera, powinna zminimalizować problemy.

Dołącz do dyskusji o zespole Aspargera na forum Mjakmama24.pl

Sprawdź też, jak objawia się autyzm! WIDEO

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 1/20
KOMENTARZE