Mięso w diecie dziecka: jak podawać dziecku mięso, aby chętnie je jadło?

2013-10-01 20:32

Mięso w diecie dziecka jest bardzo ważne. Jest to źródło dobrze przyswajanego białka i żelaza, składników niezbędnych w jadłospisie twojej pociechy. Niektóre dzieci nie chcą jednak jeść kotletów czy szynki. Jak zachęcić dziecko do jedzenia mięsa?

Dieta dziecka jak podawac dziecku mieso aby chetnie je jadlo
Autor: _photos.com|photos.com Dieta dziecka: jak podawać dziecku MIĘSO, aby chętnie je jadło?

Spis treści

  1. Mięso w diecie dziecka: jak zachęcić dziecko do jedzenia mięsa?
  2. Polecamy wideo: żywienie dzieci - jak wykształcić u dziecka nawyk zdrowego żywienia

Mięso jest bogate w białko, a także ważne dla zdrowia składniki odżywcze, jak żelazo, cynk i witamina B12. Jest też niestety źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego nie można jeść go bez ograniczeń. Mięso w diecie dziecka powinno się pojawiać 2-3 razy w tygodniu (w tym mięso ryb). Czerwone mięso warto ograniczyć do 1 raza w tygodniu. Dzieciom należy podawać jedynie mięso pochodzące z hodowli tradycyjnej bądź ekologicznej. Przemysłowo produkowane mięso jest bardziej tłuste, mniej smaczne i zawiera wiele szkodliwych dodatków.

Mięso w diecie dziecka: jak zachęcić dziecko do jedzenia mięsa?

Warto przemycać mięso do diety dziecka w podawanych daniach, jeśli maluch nie chce patrzeć na kotleta czy kawałek pieczeni. Dodawaj mięso do sosów do makaronu (np. bolognese), risotto, zup, sałatek. Kawałki kurczaka można zawinąć razem z lubianymi przez dziecko warzywami i serem w tortillę. Dziecko chętnie zje pulpeciki mięsne z warzywami, zwłaszcza jeśli będą polane sosem, np. pomidorowym czy jarzynowym. Podawaj mięso mielone jako nadzienie naleśników, warzyw, gołąbków. Na kanapki kładź domowy pasztet. Kiepskim pomysłem jest podawanie dziecku wysoko przetworzonych produktów: parówek i wędlin, zawierających MOM, glutaminian sodu, fosforany, dużo tłuszczu. Nie podawaj też dziecku smażonych i panierowanych kotletów, hamburgerów (chyba że zrobione własnoręcznie).

Jeśli dziecko kategorycznie odmawia jedzenia mięsa, nie martw się. Mięso w diecie dziecka zastąpisz roślinami strączkowymi (soczewica, fasola, groch, ciecierzyca, bób), pestkami i orzechami, kaszami (zwłaszcza quinoa), jajkami, produktami mlecznymi.

>> Sprawdź też: Żywienie niemowląt: wprowadzanie mięsa do diety dziecka >>

Polecamy wideo: żywienie dzieci - jak wykształcić u dziecka nawyk zdrowego żywienia

www.dlarodzinki.pl