Domowe soki dla dziecka - czy soki wyciskane w domu są zdrowe?

2019-11-13 19:25

Soki w diecie dziecka zajmują ważne miejsce. Zawierają wiele witamin i minerałów, które są cennym uzupełnieniem diety maluszka. Ważne tylko, aby były to zdrowe, domowe soki, bez dodatku cukru. Takie są soki wyciskane własnoręcznie z warzyw i owoców.

Domowe soki dla dziecka
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Co kryją w sobie owoce?
  2. Jakie soki dla malca?

Soki dla dzieci były w ostatnich latach mocno krytykowane. Wszystko przez to, że uznano je za zbyt kaloryczne i winne otyłości małych dzieci. To tzw. półprawda, bo soki naturalne, wyciskane z owoców i warzyw w domowych warunkach nie są zagrożeniem dla wagi maluszków.

Zwłaszcza, jeśli są traktowane nie jako napój, lecz – zgodnie z zaleceniami pediatrów – jako przekąskę. I jeśli są podawane dzieciom, które są aktywnie fizyczne - ruch to w końcu podstawa zdrowego stylu życia każdego człowieka.

- Przeciwnicy soków owocowych wskazują na to, że otyłość występuje na poziomie epidemii, a związane z nią koszty opieki zdrowotnej są ekstremalnie duże. Za przyczynę tej sytuacji podają wysokie spożycie cukru pochodzącego głównie ze słodzonych napojów (SSB) - mówiła we wrześniu 2019 roku dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska - dietetyk, Adiunkt w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia UJ Collegium Medicum. - Wyniki badań dotyczące tej kategorii produktów są często ekstrapolowane na soki owocowe, ponieważ niektóre z nich są naturalnie słodkie (w wyniku zawartości naturalnych cukrów pochodzących z owoców). Jednak jak pokazują amerykańskie badania na przestrzeni ostatnich 20 lat preferencje spożycia płynów zmieniły się i dzieci piją głównie wodę – taki sam trend rysuje się w ostatnim czasie również w przypadku polskich dzieci. Pomimo tych zmian skala problemu nadwagi i otyłości w populacji pediatrycznej w USA nie zmieniła się, a w Polsce nadal rośnie.

Zdaniem ekspertów, otyłość w głównej mierze jest spowodowana brakiem ruchu u małych dzieci - nadwyżka ogólnej energii z diety przy niskim poziomie aktywności fizycznej sprawia, że dzieci tyją. Otyłość nie ma więc bezpośredniego związku z piciem soków, co dowiedziono w wielu badaniach.

Co kryją w sobie owoce?

Soki wyciskane z marchewki, jabłek, gruszek czy cytrusów, nie zawierają innego cukru niż ten naturalny, zawarty w warzywach i owocach. To fruktoza, która jest cukrem prostym, naturalnie obecnym w owocach.

Dodanego cukru nie ma również w 100-procentowych sokach z kartonu - zabrania tego prawo unijne (podobnie jak innych polepszaczy: takie soki nie mogą zawierać konserwantów i barwników).

Ale jeśli dla niektórych rodziców fruktoza to i tak za dużo „słodyczy”, powinni posłuchać dietetyków, którzy po wielu dyskusjach stwierdzili, że zalety soków wynikające z obecności innych składników odżywczych przewyższają znacznie ich wady, jakimi jest zawartość cukrów naturalnych.

Cennych substancji w sokach jest naprawdę wiele. Przede wszystkim są to wspomniane już witaminy i minerały. Dlatego soki zastępują porcję warzyw i owoców, którą powinno każdego dnia otrzymywać małe dziecko.

W marchwi, pomarańczach czy pomidorach znajdują się karotenoidy, antocyjany i likopen. Brokuły i szpinak, z których też można uzyskać sok, zawierają kwas foliowy i mnóstwo witaminy C, cytrusy są źródłem przeciwulteniaczy.

W każdym owocu i warzywie jest również błonnik, który ma ogromne znaczenie w diecie każdego człowieka, także tego kilkumiesięcznego i który jest obecny w nieklarownych sokach wyciskanych w domu.

Warto wiedzieć

Ile soku dla niemowlaka?

Soki są zdrowe, jednak nie można podawać ich dzieciom w nadmiarze. Specjaliści od diety niemowląt i małych dzieci traktują soki, jak warzywa i owoce – ze względu na wspomniane kaloryczność zalecają, aby podawać je dzieciom, które ukończą 12 miesięcy.

Wcześniej można stosować je jako domowe leki np. na zaparcia w niewielkich dawkach 50-100 ml na dobę. Dziecko powyżej roku może wypić dziennie 150-180 ml soku.

Jakie soki dla malca?

Trzeba pamiętać, że taki dobroczynny dla zdrowia skład dotyczy głównie soków przygotowywanych własnoręcznie w domu, ale nie tylko. Soki gotowe (w kartonach czy butelkach) mają również wiele witamin i minerałów, choć na pewno trochę mniej niż te domowe - część cennych składników ginie w procesie produkcji.

Jaki jest więc idealny sok, który możemy bez obaw podać dziecku? Przede wszystkim, jak wspomnieliśmy, najlepiej przygotować go samemu. Wyciskanie to technika uzyskiwania soku z owoców i warzyw, która pozwala zachować wszystkie cenne składniki, a nawet enzymy, naturalne antybiotyki i błonnik.

Wszystko dlatego, że wyciskarki miażdżą całe owoce, zachowując substancje ukryte np. w skórce. Takie soki są gęstsze, mniej klarowne, ale zdrowe i smaczne.

- Chociaż soki klarowne właściwie nie zawierają błonnika, należy podkreślić, że proces wyciskania soku zatrzymuje większość prozdrowotnych składników odżywczych i fitochemicznych z całego owocu - dodaje dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska. - Bioaktywne składniki 100% soku owocowego wykazały pozytywne działanie kliniczne na markery oksydacyjne, stan zapalany, reaktywność śródbłonka, profile lipidowe, nadciśnienie i agregację płytek krwi. Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami specjalistów ds. żywienia dziennie powinno spożywać się przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców, gdzie jedną z nich może stanowić szklanka soku.

Soki można przygotowywać również w domowych sokowirówkach, jednak zdaniem fachowców to mniej wydajne urządzenie, które dodatkowo zmniejsza ilość witamin i minerałów w uzyskanym soku.

Jeśli nie mamy czasu na przygotowywanie soków w domu, możemy kupować je w sklepie. Muszą to być jednak soki produkowane w 100-procentach z owoców - napoje owocowe, czy nektary - to soki mieszane z wodą, cukrem i innymi szkodliwymi substancjami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza