LODY w diecie dziecka: nie bój się zabrać dziecka na lody!

2013-06-24 12:40

Lody powszechnie uważane są za kaloryczną przekąskę i głównie dlatego podawane są dzieciom sporadycznie: na urodzinach, wyjeździe wakacyjnym czy jako nagroda za dobre zachowanie. Pójście na lody z rodzicami to dla dzieci świetna rozrywka, jednak opiekunowie często unikają podawania dzieciom lodowych deserów. Niesłusznie. Lody mają więcej zalet niż myślisz!

Lody dla ochłody
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Dlaczego warto jeść lody?
  2. Jak podawać lody?
  3. Lody są pyszne, ale... nie wolno z nimi przesadzać

Nie ma chyba dziecka, które trzeba by namawiać do ich jedzenia. Lody są przecież pyszne, latem dają przyjemne orzeźwienie, no i… można je smakować tylko za specjalną zgodą rodziców, a wiadomo przecież, że „zakazany owoc zdecydowanie lepiej smakuje.” Oprócz tego lody są źródłem wapnia i na tle innych deserów nie zawierają aż tyle kalorii.

Dlaczego warto jeść lody?

Przede wszystkim są o wiele zdrowsze od innych dziecięcych deserów takich jak chipsy czy tłuste ciasteczka, a co ważne zawierają wapń, białko i zdecydowanie mniej kalorii! (patrz ramka obok) Nie ma chyba wątpliwości, że latem trudno o lepszą przekąską dla dziecka, oczywiście pod warunkiem, że nie ma mniej niż 2 lata.

Dobrze wiedzieć

Zawartość kalorii w 100g produktu:

  • Ciastka – 435 kcal
  • Chipsy – 570 kcal
  • Cukierki – 400 kcal
  • Czekolada – 553 kcal
  • Lody śmietankowe Algida – 178 kcal
  • Sorbet owocowy Algida – 127 kcal

Jak podawać lody?

Jeśli sam lód (bez dodatków) nie zadowoli twojego małego smakosza, lepiej jeśli zaserwujesz mu go w towarzystwie kolorowych owoców.

Staraj się unikać polew, ciężkich czekoladowych sosów, posypek na bazie cukru, czy słodzonych, ciężkich syropów. Przy odrobinie chęci i inwencji, owocowe dekoracje będą wyglądać równie apetycznie!

Lody są pyszne, ale... nie wolno z nimi przesadzać

Pamiętaj, że tak jak ze wszystkimi łakociami, tak i z lodami nie można przesadzać – powinny być spożywane w kontrolowanych ilościach i w odpowiednich proporcjach z innymi posiłkami. Jak to sprawdzić? Na większości opakowań producentów lodów znajduje się tzw. GDA (z ang. Guideline Daily Amount), czyli Wskazane Dzienne Spożycie. Warto korzystać z tych informacji, ponieważ wtedy łatwiej jest kontrolować ilość kalorii spożytych przez naszą pociechę.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza