OTYŁOŚĆ U DZIECI – problem z którym MUSIMY walczyć!

2013-10-23 15:31

Problem nadwagi i otyłości wśród dzieci jest coraz bardziej zauważalny. Dzieci jedzą nieregularnie i często podjadają między posiłkami słodkie, kaloryczne przekąski. Napięty grafik przeróżnych zajęć sprawia, że mają mało czasu na aktywność fizyczną, co bezpośrednio wpływa na niską kondycję i jest przyczyną nadwagi i otyłości. Jak nauczyć dziecko odpowiednich nawyków żywieniowych? Jak zaszczepić w uczniach postawę proekologiczną? Jak walczyć z epidemią otyłości wśród dzieci? Tego wszystkiego dowiedzą się uczestnicy programu „Porcja Pozytywnej Energii”.

Spis treści

  1. „Porcja pozytywnej energii” – program edukacyjny, który uczy zasad prawidłowego żywienia
  2. Jak włączyć się do programu?

O problemie nadwagi i otyłości wśród polskich dzieci mówi się coraz głośniej. Dzieci jedzą nieregularnie, często podjadają między posiłkami, a w ich jadłospisie goszczą batoniki, słodkie bułki i fast foody. Dodatkowo w napiętym grafiku zajęć nie ma czasu na aktywność fizyczną, co bezpośrednio wpływa na niską kondycję i jest przyczyną nadwagi. Dlatego właśnie rodzice i nauczyciele już od najmłodszych lat powinni kreować właściwe postawy żywieniowe wśród dzieci i młodzieży. „Troska o zdrowie młodego pokolenia sprawia, że we wszystkich krajach przykłada się szczególną wagę do upowszechniania zasad prawidłowego żywienia i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i nauczycieli”. (Jan Gawęcki, Żywienie u progu i u schyłku życia).

„Porcja pozytywnej energii” – program edukacyjny, który uczy zasad prawidłowego żywienia

W odpowiedzi na ten problem powstał program „Porcja Pozytywnej Energii”. Na stronie internetowej www.porcjapozytywnejenergii.pl, zarówno rodzice jak i nauczyciele znajdą podpowiedzi jak uczyć dzieci dbania o środowisko naturalne, jak przygotować smaczne posiłki oraz jak zachęcić je do uprawiania sportów.Na stronie programu „Porcja Pozytywnej Energii” nauczyciele znajdą komplet materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Pomoce edukacyjne dotyczą m.in. nauki racjonalnego odżywiania dzieci, ochrony środowiska naturalnego, aktywności fizycznej, kształtowania poczucia własnej wartości oraz wartości otaczającego świata. Materiały zostały dostosowane do dwóch grup wiekowych – dla uczniów klas 1-3 i 4-6 i są potrzebne w przeprowadzeniu lekcji.

Jak włączyć się do programu?

  • Szkoły zgłaszają się do programu poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na stronie www.porcjapozytywnejenergii.pl . To właśnie na tym etapie przedstawiciele szkoły decydują, w jaki sposób chcieliby otrzymać materiały edukacyjne – w wersji wydrukowanego pakietu edukacyjnego przesłanego pocztą lub samodzielnego pobrania go ze  strony internetowej programu.
  • Uzupełnieniem Programu jest  konkurs, który polega na przygotowaniu przez uczniów z klasy biorącej w nim udział, pracy na jeden z wybranych tematów: Nawyki żywieniowe i zachowania konsumenckie”, „Aktywność fizyczna i zdrowie” lub „Ochrona środowiska i działania proekologiczne”. Prace powinny poruszać tematykę społeczną i być przygotowane przez uczniów w jednym z wybranych formatów - plakat, komiks, film, wydarzenie społeczne lub wydarzenie typu Land Art. Konkurs trwa od 1 października, prace konkursowe należy zgłaszać do 1 kwietnia 2014 r.
  • Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody przygotowane przez Organizatora. Do wygrania są tablice interaktywne, telewizory Smart TV, zestawy konsoli do gier i tablety.

Więcej informacji na temat programu, konkursu i regulaminu na stronie www.porcjapozytywnejenergii.pl i www.Facebook.pl/PorcjaPozytywnejEnergii

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza