TRUSKAWKI: dziecięcy przysmak

2013-06-12 17:18

Ten, kto wymyślił truskawki, zasłużył na pomnik. Tak, tak, truskawki to dzieło człowieka, a nie przyrody - powstały ze skrzyżowania dwóch gatunków poziomek w połowie XVII wieku. Od tego czasu wciąż pojawiają się nowe odmiany - deserowe, do zamrażania, na przetwory (dżemy, konfitury, galaretki, soki). Są śliczne i apetyczne. I można z nich zrobić pyszności, które skuszą największego niejadka. Nadszedł czas truskawek - królowych dziecięcych stołów.

truskawki dzieciecy przysmak
Autor: _archiwum-murator|Wydawnictwo Murator

Spis treści

  1. Truskawki bogate w witaminy i mikroelementy
  2. Truskawki - ulubione owoce dzieci
  3. Zalety truskawek

Truskawki bogate w witaminy i mikroelementy

Porcja 100 g truskawek zawiera 60 mg witaminy C, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie. Jest w nich też sporo witamin z grupy B, a także niewielkie ilości witaminy A i E, oraz mikroelementy: chroniące przed anemią żelazo, wzmacniające kości wapń i fosfor. Truskawki maja działanie bakteriobójcze, wspomagają zwalczanie stanów zapalnych, np. jamy ustnej. Poleca się je reumatykom, cierpiącym na schorzenia wątroby – regulują poziom kwasów, wydzielanie żółci i pracę wątroby, a także nerek – są bowiem moczopędne. Owoce te działają dobroczynnie na serce: są krwiotwórcze, obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie.

Truskawki - ulubione owoce dzieci

Trudno znaleźć dziecko, które nie lubi tych owoców. Unikają ich zazwyczaj tylko te, które są na nie uczulone. Bo truskawki mogą wywoływać reakcje alergiczne w postaci pokrzywki, która jest wynikiem nadprodukcji histaminy w organizmie. Dlatego lekarze zalecają, by nie podawać ich maluchom wcześniej niż przed ukończeniem 10 miesiąca życia. Ci bardziej ortodoksyjni przesuwają tę granicę abstynencji nawet do dwóch lat.

Zalety truskawek

Truskawki są niskokaloryczne (tylko 28 kcal/100 g), w 90 proc. składają się z wody. Mogą je więc jadać osoby dbające o linię, tym bardziej że truskawki zawierają bromelinę – enzym rozkładający białka. Ze względu na dużą ilość pektyn poprawiają przemianę materii, ułatwiają trawienie. Zawarte w nich mikroelementy poprawiają kondycję włosów, a maseczkę z truskawek stosowały już nasze prababcie, by nawilżyć i wygładzić cerę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza