Zdrowe odżywianie: na deser lody!

2014-07-30 11:53

Polak zjada ich średnio cztery litry w ciągu roku. Przeciętny Amerykanin aż dwadzieścia dwa. Dorośli raczą się nimi co najmniej dwa razy w tygodniu, a młodzież czasem nawet cztery. Dlaczego lubimy lody? Dlatego, że to deser inny niż wszystkie! Podajemy je na tysiące sposobów, z mnóstwem dodatków. Podczas upału wspaniale chłodzą. Przy pochmurnej pogodzie poprawiają nastrój i przypominają o słońcu.

Lodowa uczta
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Pierwsze lody
  2. Ulubione rodzaje lodów
  3. Lody służą także zdrowiu

Lody, oprócz tego, że smakują wszystkim i są znakomitym sposobem na upał, są także źródłem wapnia i białka. Zwykłe lody waniliowe zawierają dużo mnie kalorii niż ciastka czy chipsy, dlatego są dobrym deserem dla osób dbających o linię. Czego jeszcze powinniśmy dowiedzieć się o lodach?

Pierwsze lody

Podobno wymyślono je w Chinach za panowania dynastii Tang (618-907  r.n.e.). Robiono je z podgrzanego mleka krowiego i koziego, które następnie fermentowało. Tak powstała masa była potem zagęszczana mąką, mieszana dla aromatu z kamforą  i chłodzona przed podaniem.  Biblijny król Salomon korzystał z mrożonych napojów podczas żniw,  a Aleksander Wielki uwielbiał miodowo-lodowe nektary i podobno nawet organizował specjalne wyprawy żołnierzy w góry po lód.  Z kolei pierwszy wafelek został wyprodukowany w 1860 roku przez pewnego Włocha, a przepis opatentowany w grudniu 1903. W tym samym czasie na światowych targach w Ameryce, w 1904 roku, syryjski sprzedawca wafli zaczął rolować je w kształt rożka, by pomóc sąsiadującemu sprzedawcy lodów, któremu nieoczekiwanie zabrakło naczyń do serwowania deseru.

Ulubione rodzaje lodów

Fachowcy od sprzedaży dzielą lody na trzy kategorie: impulsowe, familijne i gastronomiczne. Te pierwsze, czyli pojedyncze porcje (na patyku, w wafelku lub kubeczku), które zjadamy zaraz po kupieniu, są w Polsce najbardziej popularne.

Dobrze wiedzieć

Na świecie jada sie lody o przedziwnych dla Polaków smakach.  Na przykład w Rosji w bardzo eleganckich restauracjach podaje się lody czosnkowe jako przystawkę przed głównym daniem. Amerykanie, najwięksi amatorzy lodów na świecie, zajadają się lodami o smaku korzennym lub piwnym. W austriackiej kawiarni można zamówić lody pomidorowe, herbaciane oraz lody jedwabne.

Familijne to lody w pudełku, torty lodowe i rolady. Gastronomicznych mamy okazję spróbować w kawiarni, restauracji czy lodziarni. Czasem są nawet produkowane na miejscu. My, Polacy jesteśmy tradycjonalistami przy wyborze smaku lodów. Niezmiennie zajadamy się śmietankowymi, waniliowymi, czekoladowymi i truskawkowymi. Odważniejsze są nasze dzieci, które lubią eksperymentować z lodami o smaku gumy balonowej czy egzotycznych owoców. Cenią też nietypowe kolory, np.  intensywnie zielony lub niebieski (słynne lody smerfowe).

Lody służą także zdrowiu

Niezależnie od koloru czy smaku lody mogą być nie tylko pysznym deserem, lecz także źródłem cennych substancji odżywczych. Należą do najmniej kalorycznych słodyczy. Mają ich o połowę mniej niż większość ciast i batoników. Na przykład niewiele osób wie, że jedno ptasie mleczko ma dwa razy więcej kalorii niż kulka lodów śmietankowych. Jeśli dbasz o linię, wybieraj najlżejsze lody sorbetowe (przypominają zamrożony sok) lub szerbetowe (sok z mlekiem). Zrezygnuj z lodów premium, robionych z pełnotłustego mleka. Jednak wszystkie mleczne lody to źródło niezbędnego dla organizmu wapnia, który jest podstawowym budulcem kości i zębów. Są w nich też witaminy A, B1, B2 i PP,  a nawet niewielkie ilości żelaza, magnezu i potasu. Dzięki temu lody wzmacniają organizm. Poza tym są lekkostrawne i nie zalegają długo w przewodzie pokarmowym. Mogą je jeść nawet osoby cierpiące na wrzody żołądka. Nie są wskazane tylko dla chorych na cukrzycę. Dzieci, które są na diecie bezglutenowej, nie powinny jadać lodów w wafelku.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza