WYPRAWKA SZKOLNA – cena. Ile zapłaciliście za wyprawkę szkolną?

2013-08-27 22:38

Zakup wyprawki szkolnej: podręczników, przyborów szkolnych, stroju na WF, to dla rodziców duży wydatek. Wielu rodziców musi oszczędzać na wyprawkę szkolną dla swojego dziecka. Sprawdź, ile w tym roku trzeba było wydać na wyprawkę szkolną.

Wydatki związane ze szkołą dają się rodzicom we znaki. Ci, którzy nie zaoszczędzili na wyprawkę szkolną, nierzadko są zmuszeni wziąć kredyt na wyprawkę do szkoły. Do wydatków na szkołę, prócz podręczników, przyborów szkolnych i niezbędnych ubrań (na WF, na basen, mundurka), trzeba doliczyć też różne opłaty – ubezpieczenie, czesne, opłaty za zajęcia dodatkowe. W zeszłym roku szkolnym (2012/13) na wyprawkę szkolną i opłaty rodzice musieli wydać średnio 1122 zł, czyli o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Ile w tym roku kosztowała wyprawka?

Dobrze wiedzieć

Ile za wyprawkę?

Mama Karoliny, idącej do I klasy szkoły podstawowej, kupiła w tym roku:

  • podręczniki – 230 zł (w księgarni internetowej)
  • tornister – 130 zł (porządny tornister posłuży dłużej)
  • zeszyty – 6 zł (najtańsze, cienkie zeszyty w miękkich okładkach – ich zaletą jest mała waga)
  • blok – 3 zł
  • piórnik – 15 zł (miękki piórnik na suwak zajmuje mało miejsca i nie obciąży pleców dziecka)
  • długopisy – 3 zł
  • kredki – 7 zł
  • farby i pędzle – 10 zł
  • ołówki, gumka, temperówka – 6 zł
  • plastelina – 2 zł
  • klej – 2 zł
  • nożyczki – 4 zł
  • taśma klejąca – 2 zł
  • kapcie na zmianę – 30 zł
  • strój na WF – 46 zł
  • pudełko śniadaniowe i bidon – 25 zł

Razem: 521 zł

Cena wyprawki szkolnej

Wydatki na wyprawkę różnią się w zależności od wieku dziecka i miejsca zamieszkania. Za komplet podręczników dla uczniów klas I-III trzeba zapłacić ok. 350 zł. Dużym wydatkiem są książki do nauki języków obcych (60-80 zł). Wydatki rosną z wiekiem dziecka – rodzice uczniów klas IV-VI muszą wydać 400-500 zł, gimnazjalistów – 500-600 zł, licealistów – nawet 900 zł. Tam, gdzie można, da się zaoszczędzić, kupując książki używane. Ale nie zawsze jest to możliwe.

Jednak ceny podręczników raczej nie rosną – drożeją za to przybory szkolne (o 16 proc. zdrożały w zeszłym roku z porównaniu z rokiem poprzednim). Średnio za zeszyty, długopisy, farby, kredki, tornister, kapcie na zmianę płacimy 200-400 zł.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Kup dostęp od 2,50 zł
okladka m jak mama 1/20
KOMENTARZE