Już niedługo możesz złożyć wniosek o 300 plus na wyprawkę szkolną. Jak i kiedy to zrobić?

2022-06-22 23:02

300 plus to świadczenie wypłacane w ramach programu rządowego "Dobry Start", który powstał z myślą o każdym rodzicu borykającym się ze skompletowaniem wyprawki szkolnej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać świadczenie i kiedy należy złożyć wniosek?

300 plus na wyprawkę szkolną
Autor: Getty images Już niedługo możesz złożyć wniosek o 300 plus na wyprawkę szkolną. Jak to zrobić i kiedy?

300 plus to świadczenie wypłacane w ramach programu rządowego "Dobry Start" z myślą o wyprawce szkolnej. Według badań firmy Delloite, przeciętna polska rodzina na wyprawkę dla dziecka w 2021 roku  wydała nawet 1718 zł. Ponad dwie trzecie tej kwoty zostało przeznaczone na ubrania, buty i przybory szkolne. Ile zapłacimy za przybory szkolne w tym roku, gdy inflacja szaleje?

To pytanie spędza rodzicom sen z powiek. Jednak należy pamiętać o możliwości skorzystania z rządowego programu "Dobry start", który przewiduje dofinansowanie w postaci 300 zł na wyprawkę szkolną. Co prawda jest to znacznie niższa kwota, niż przewidywany koszt wyprawki szkolnej, jednak pozwoli zakupić najpotrzebniejsze przybory szkolne.

Spis treści

 1. Dla kogo 300 plus?
 2. Kto nie dostanie 300 plus?
 3. Kto może złożyć wniosek w ramach programu "Dobry start"?
 4. Gdzie i kiedy złożyć wniosek?
 5. Jakie dane powinien zawierać wniosek o 300 plus?
 6. Kiedy zostanie wypłacone świadczenie?
Ile kosztuje szkolna wyprawka w 2020?

Dla kogo 300 plus?

Dopłatę 300 plus dostaną rodzice dzieci oraz osoby, które:

 • nie ukończyły 20. roku życia (w przypadku dzieci niepełnosprawnych - 24. roku życia),
 • uczęszczają do podstawówki lub liceum,
 • od zeszłego roku świadczenie przysługuje również uczniom, którzy uczęszczają do szkół policealnych lub szkół dla dorosłych,
 • przebywają w młodzieżowym ośrodku socjoterapii, specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, specjalnym ośrodku wychowawczym lub ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym.

Warto pamiętać, że dofinansowanie należy się raz w roku wszystkim wyżej wymienionym dzieciom i nie jest ograniczone żadnym kryterium dochodowym. Ponadto kwota ta nie jest opodatkowana i nie wlicza się w dochód rodziny.

O świadczeniach przysługujących rodzicom niepełnosprawnych dzieci, przeczytasz w artykułach: Na jaką pomoc mogą liczyć rodzice niepełnosprawnych dzieci?

Dziecko niepełnosprawne: świadczenia pieniężne, które ci przysługują

Kto nie dostanie 300 plus?

Świadczenie 300 plus nie będzie wypłacane na dzieci, które:

 • uczęszczają do żłobka, przedszkola lub "zerówki",
 • rozpoczęły naukę na uczelniach wyższych,
 • przebywają w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, poprawczaku, areszcie, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej placówce, która zapewnia nieodpłatne utrzymanie.

Kto może złożyć wniosek w ramach programu "Dobry start"?

Wniosek na 300 plus może złożyć:

 • rodzic dziecka,
 • opiekun prawny lub faktyczny.

natomiast w przypadku dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej:

 • rodzic zastępczy,
 • osoba prowadząca rodzinny dom dziecka,
 • dyrektor placówki opiekuńczo wychowawczej.

W przypadku, gdy rodzice sprawują naprzemienną opiekę nad dzieckiem (zgodnie z orzeczeniem sądu), świadczenie przyznawane jest zarówno matce jak i ojcu w kwocie po 150 zł dla każdego.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

W roku szkolnym 2022/2023 wniosek o świadczenie z programu Dobry Start można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Można robić to już od 1 lipca, wypełniając wniosek poprzez:

 • stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl,
 • Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS
 • bankowość elektroniczną.

Wnioski można składać do 30 listopada 2022. Procedura składania wniosku jest bardzo podobna do wnioskowania na 500 plus.

Jakie dane powinien zawierać wniosek o 300 plus?

We wniosku należy podać informacje takie jak:

 • nazwa i adres organu właściwego, do którego składany jest wniosek

oraz dane dotyczące rodziców i dzieci, na których świadczenie będzie pobierane, w tym:

 • imię i nazwisko,
 • data urodzenia,
 • adres zamieszkania,
 • obywatelstwo,
 • numer PESEL (w przypadku braku nr PESEL, numer i serię innego dokumentu potwierdzającego tożsamość),
 • stan cywilny osoby, która składa wniosek,
 • dane kontaktowe (adres e-mail, nr telefonu)

należy również wypełnić oświadczenie:

 • o uczęszczaniu dziecka do szkoły (wraz z nazwą i adresem placówki),
 • w przypadku dzieci niepełnosprawnych, należy podpisać oświadczenie o legitymowaniu się przez dziecko orzeczeniem o niepełnosprawności.

We wniosku należy wskazać również numer konta, na który zostanie wypłacone świadczenie. 

Kiedy zostanie wypłacone świadczenie?

Jak zapewniają urzędnicy świadczenie, o które wniosek został złożony w lipcu i sierpniu, będzie wypłacane na początku roku szkolnego, maksymalnie do 30 września.

Wnioski składane później będą rozpatrywane w ciągu 2 miesięcy od daty złożenia. Rodzice lub opiekunowie nie muszą czekać na decyzję administracyjną w sprawie przyznania wsparcia – informację taką dostaną drogą mailową na podany we wniosku adres e-mail lub będą musieli odebrać ją osobiście.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
800 plus to nowe, zwaloryzowane świadczenie dla rodziców - obietnica wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku, ale opozycja proponuje, by nie tylko stało się to szybciej, ale i nie objęło wszystkich. Komu miałoby przysługiwać nowe 800 plus?
Zasiłek macierzyński dłuższy o 9 tygodni i wyższy niż przed nowelizacją Kodeksu pracy — to tylko część korzystnych przepisów dla mam, które weszły w życie 26 kwietnia 2023 roku po nowelizacji przepisów. Co zmieniło się w zakresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jakie wnioski należy złożyć, by otrzymać wyższe świadczenie?
500 plus, zdaniem ekspertów, nie będzie nigdy skasowane, ale brak waloryzacji tego świadczenia jest celowy. To sposób na jego stopniowe wygaszanie, bez konieczności oficjalnego wycofania się PIS-u ze sztandarowego programu.
Jak rozliczyć ulgę na dziecko po rozwodzie? A jak, gdy mamy dziecko niepełnosprawne? Co z PIT-em, gdy mąż pracuje za granicą? Na te wszystkie pytania odpowiada Dorota Polańska, ekspertka podatkowa aplikacji Pitbot, i podpowiada rodzicom dobre rozwiązania.
Ulga prorodzinna to ulga wykorzystywana w naszym kraju najczęściej. Przysługuje rodzicom wychowującym dziecko, ale nie wszystkim. Wyjaśniamy, kto nie może odliczyć sobie ulgi na dziecko za rok 2022?
Dodatki na dziecko w 2023 roku to - tak jak w ubiegłych latach - m.in. becikowe, kosiniakowe czy 500 plus. Ale kilka dodatków zmieni swoją wysokość, dlatego warto sprawdzić, jakie pieniądze na dziecko przysługują ci w 2023 roku.
Zwolnienie na dziecko to oficjalnie zasiłek opiekuńczy. Może go otrzymać rodzic lub opiekun prawny dziecka, w przypadku jego choroby i konieczności opieki nad maluchem. Wyjaśniamy, czy zwolnienie na dziecko jest płatne, ile pieniędzy dostaniesz przebywając na L4 z powodu choroby dziecka oraz do jakiego wieku ten zasiłek ci przysługuje.
"Pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego 9-tygodniowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, aby przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny" - powiedziała w wywiadzie minister Rodziny i Polityki Społecznej. Wyjaśniła też, kiedy ustawa wejdzie w życie.
300 plus to świadczenie wypłacane w ramach programu rządowego "Dobry Start", który powstał z myślą o każdym rodzicu borykającym się ze skompletowaniem wyprawki szkolnej. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać świadczenie i kiedy należy złożyć wniosek?
Rząd od kilku lat zastanawia się, co zrobić, by zatrzymać niekorzystne trendy demograficzne w naszym kraju i zachęcić Polki do rodzenia. Jedną z propozycji, która może być rozważana jest podwyższenie świadczenia 500 plus na każde kolejne dziecko, w sumie do 900 zł, i wprowadzenie możliwości otrzymania tego świadczenia już od momentu poczęcia. O tym rozwiązaniu możemy przeczytać w raporcie opublikowanym właśnie na stronach rządowych.
Jeśli zwykle do tej pory miałaś już na koncie świadczenie 500 plus, a w tym miesiącu przelew jeszcze nie przyszedł, przypominamy, że od czerwca 2022 zmieniły się zasady wypłat. Za przelewy odpowiedzialny jest teraz ZUS, a nie jak było do tej pory - samorządy. Termin płatności 500 plus możesz łatwo sprawdzić w PUE ZUS. Podajemy szczegółową instrukcję.
Wychowanie dziecka to spore wyzwanie na wielu płaszczyznach, także tej finansowej. Ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha co jakiś czas publikują raport, w którym szacują koszty wychowania dziecka w Polsce - od momentu narodzin do ukończenia przez nie 18 lat. Właśnie opublikowali najnowsze zestawienie. Jakie kwoty w nim padają?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza