Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza - streszczenie lektury

2020-02-26 10:10
Konrad Wallenrod
Autor: Getty images

Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza to powieść romantyczna napisana na zsyłce wieszcza w Petersburgu. Autor porusza w niej temat walki o niepodległość Polski pod pretekstem historii średniowiecznego mistrza krzyżackiego. Posłuchaj streszczenia lektury.

Poetycka powieść Konrad Wallenrod napisana została przez Adama Mickiewicza po procesie filaretów, w wyniku którego pisarz został zesłany do Rosji. Powieść opisuje losy krzyżackiego mistrza Konrada Wallenroda, który decydując się na wojnę z Litwą doprowadza do klęski zakonu.

Średniowieczna historia jest dla Mickiewicza  pretekstem, do poruszenia tematyki narodowowyzwoleńczej. Głównym tematem utwory jest dylemat, czy dobro ojczyzny jest ważniejsze od moralności? Jak daleko można się posunąć w walce o niepodległość - czy nawet do zdrady?

Posłuchaj streszczenia lektury i dowiedz się więcej o przesłaniu Konrada Wallenroda.

Posłuchaj również streszczenia: Promethidiona Norwida

Nie boskiej komedii Krasińskiego

Testament mój - Słowackiego

Adam Mickiewicz - Konrad Wallenrod - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Lektury szkolne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE