Testament mój - Juliusza Słowackiego

2020-02-26 14:55
Testament mój
Autor: Getty images

Testament mój Juliusza Słowackiego to utwór poetycki wzorowany na testamencie i zawierający przesłanie autora do kolejnych pokoleń czytelników, który widzi siebie jako poetę działającego na rzecz narodu. Posłuchaj streszczenia lektury.

Testament mój Juliusza Słowackiego to utwór stylizowany na testament, który jest ostatnią duchową wolą poety. Słowacki, który jest w swoim przekonaniu niezrozumiałym poetą działającym dla narodu, pragnie, aby zapamiętano go jako wieszcza i człowieka, któremu na sercu leżały losy ojczyzny. 

Apeluje do ludzi, żeby walczyli za niepodległość do utraty sił, tak jak tysiące poległych w powstaniach narodowych.  Pragnie, aby jego poezja pozostała niezapomniana i aby była niematerialnym majątkiem pozostawionym przez Słowackiego dla potomnych. Posłuchaj streszczenia lektury i poznaj dokładnie  przesłanie Testamentu mojego.

Posłuchaj również streszczenia: Promethidiona Norwida

Sonetów krymskich Mickiewicza

Kordiana Słowackiego

Juliusz Słowacki – Testament mój - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Lektury szkolne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE