Testament mój - Juliusza Słowackiego

2020-02-26 14:55

Testament mój Juliusza Słowackiego to utwór poetycki wzorowany na testamencie i zawierający przesłanie autora do kolejnych pokoleń czytelników, który widzi siebie jako poetę działającego na rzecz narodu. Posłuchaj streszczenia lektury.

Testament
Autor: Getty images

Testament mój Juliusza Słowackiego to utwór stylizowany na testament, który jest ostatnią duchową wolą poety. Słowacki, który jest w swoim przekonaniu niezrozumiałym poetą działającym dla narodu, pragnie, aby zapamiętano go jako wieszcza i człowieka, któremu na sercu leżały losy ojczyzny. 

Apeluje do ludzi, żeby walczyli za niepodległość do utraty sił, tak jak tysiące poległych w powstaniach narodowych.  Pragnie, aby jego poezja pozostała niezapomniana i aby była niematerialnym majątkiem pozostawionym przez Słowackiego dla potomnych. Posłuchaj streszczenia lektury i poznaj dokładnie  przesłanie Testamentu mojego.

Posłuchaj również streszczenia: Promethidiona Norwida

Sonetów krymskich Mickiewicza

Kordiana Słowackiego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza