Legenda o św. Aleksym - streszczenie lektury

2020-03-02 8:33
Legenda o św. Aleksym - streszczenie lektury
Autor: Getty images

Legenda o św. Aleksym to przykład polskiej średniowiecznej literatury hagiograficznej, czyli opisującej żywoty świętych. Legenda opowiada o młodym królewiczu, który postanawia porzucić świeżo poślubioną żonę i wstąpić do zakonu. Posłuchaj streszczenia lektury.

Legenda o św. Aleksym to przykład polskiej literatury XV-wiecznej i przykład polskiego języka, dziś już nieużywanego. To utwór pisany wierszem, o tematyce hagiograficznej, czyli opisujący życie i działalność świętego - gatunek bardzo popularny w średniowieczu.

Historia św. Aleksego opowiada o młodzieńcu z królewskiego rodu, który w noc poślubną decyduje się porzucić stan małżeński i poświecić swoje życie Bogu. Posłuchaj streszczenia lektury.

Posłuchaj również streszczenia: Kroniki Galla Anonima

Kwiatków św. Franciszka z Asyżu

Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią

Legenda o świętym Aleksym - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Lektury szkolne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE