Pisownia nie z różnymi częściami mowy – dyktando

2018-08-27 14:53
pisownia nie
Autor: Getty images

Zasady pisowni partykuły przeczącej „nie” z poszczególnymi częściami mowy – rzeczownikami, przymiotnikami, liczebnikami, czasownikami, przysłówkami i imiesłowami – najlepiej utrwali dyktando. Gotowi? Zaczynamy!

Pisownia nie z różnymi częściami mowy może sprawiać problemy. Warto ćwiczyć ją razem z dzieckiem, bo tylko dzięki systematycznej i regularnej nauce można wpoić pewne zasady. Jak pisać nie z czasownikiem, przymiotnikiem, przysłówkiem? Sprawdźcie w naszych poradnikach.

Posłuchaj, jakie są dyktanda zawierające nie, z: rzeczownikami, przymiotnikami. To materiał z cyklu, DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Czytaj:

Nie z czasownikami - jak prawidłowo piszemy nie z czasownikami

Nie z przymiotnikami - zasady pisowni nie z przymiotnikami

Pisownia nie z różnymi częściami mowy - dyktando

Pobierz PDF do wydruku

Nieoczekiwanie Jacek stanął przed problemem. I to nie dużym, a wprost ogromnym! Niespodziewanie okazało się, że nie zostało Jackowi nic z kieszonkowego, a za nie więcej niż tydzień miały być urodziny jego nieocenionej mamy. Nie sposób nie uhonorować jej niewielkim choćby prezentem, a niełatwo ten cel osiągnąć, gdy w skarbonce nie ma ani grosza. Choć więc od niewielu dni pogoda była jak na wrzesień niebrzydka, Jacek miał w sercu niepogodę. Co za pech – myślał Jacek – niemożność wyskrobania choćby niewielu złotych i niekupienie prezentu to prawdziwe nieszczęście. Niechybnie mama będzie niepocieszona, i to w tak niecodziennym dniu.

Czytaj:

Dyktando dla klasy 4

Dyktando dla klasy 3

Dyktando dla klasy 2

Nie minęło mu jednak na tych niewesołych rozważaniach wiele czasu, kiedy ze swego nieprzewidzianego kłopotu Jacek zwierzył się starszej siostrze. – Nie mogę uwierzyć – prawie wykrzyknęła, a może tylko powiedziała, ale bynajmniej nie cichym głosem. – To chyba nieprawda, że mój niewiele młodszy przecież brat jest jeszcze tak niedojrzały i niemądry – zaśmiała się ciepło. I zaczęła objaśniać: – Nie musisz niczego kupować, bo mama nie oczekuje od ciebie ani niewielkiej, ani zwłaszcza nie wiem jak pięknej rzeczy. Nierzadko nam przecież powtarzała: nie najlepszy to prezent – przedmiot; prawdziwym prezentem jest czas, uwaga, uczucie. Nie sztuka zresztą wydać pieniądze, a i nietrudno kupić upominek wtedy, kiedy pieniędzy nie brakuje. Ale ty nie kupuj naszej mamie żadnego prezentu, tylko go sam niestrudzenie zrób.

Czytaj:

Czasownik - pytania, rodzaje, odmiana, ćwiczenia

Rzeczownik - co to za część mowy i na jakie pytania odpowiada

Przymiotnik - pytania, stopniowanie

Dyktando dla orłów - wideo 

Nieproszony przez nikogo posprzątaj w łazience. Zadbaj, żeby w kuchni nie został żaden nieumyty talerz. Nie pytając o nic, kiedy tylko mama wróci z pracy, odbierz od niej płaszcz. I nie czekając wręcz bukiecik jesiennych kwiatów, jakie nie problem jeszcze znaleźć na łące nieopodal naszego domu. Nie bardzo się przy tym natrudzisz, a nie ma wątpliwości, że mama będzie przeszczęśliwa. Choćby była nie w formie, a nawet niedomagała, z takiego bukietu ucieszy się, jak gdyby to był nie jeden, a cała masa prezentów. I na jego widok w ciągu kolejnych dni uśmiechnie się niejeden raz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020
KOMENTARZE