Pisownia "nie" z różnymi częściami mowy – dyktando

2020-03-17 13:56
pisownia nie
Autor: Getty images

Zasady pisowni partykuły przeczącej „nie” z poszczególnymi częściami mowy – rzeczownikami, przymiotnikami, liczebnikami, czasownikami, przysłówkami i imiesłowami – najlepiej utrwali dyktando. Gotowi? Zaczynamy!

Pisownia "nie" z różnymi częściami mowy może sprawiać problemy. Warto ćwiczyć ją razem z dzieckiem, bo tylko dzięki systematycznej i regularnej nauce można wpoić pewne zasady. Jak pisać "nie" z czasownikiem, przymiotnikiem, przysłówkiem? Sprawdźcie w naszych poradnikach.

Czytaj: Nie z czasownikami - jak prawidłowo piszemy nie z czasownikami

Nie z przymiotnikami - zasady pisowni nie z przymiotnikami

Pisownia "nie" z różnymi częściami mowy - dyktando

Pobierz PDF do wydruku

Nieoczekiwanie Jacek stanął przed problemem. I to nie dużym, a wprost ogromnym! Niespodziewanie okazało się, że nie zostało Jackowi nic z kieszonkowego, a za nie więcej niż tydzień miały być urodziny jego nieocenionej mamy.

Nie sposób nie uhonorować jej niewielkim choćby prezentem, a niełatwo ten cel osiągnąć, gdy w skarbonce nie ma ani grosza. Choć więc od niewielu dni pogoda była jak na wrzesień niebrzydka, Jacek miał w sercu niepogodę.

Co za pech – myślał Jacek – niemożność wyskrobania choćby niewielu złotych i niekupienie prezentu to prawdziwe nieszczęście. Niechybnie mama będzie niepocieszona, i to w tak niecodziennym dniu.

Czytaj: Dyktando dla klasy 4

Dyktando dla klasy 3

Dyktando dla klasy 2

Nie minęło mu jednak na tych niewesołych rozważaniach wiele czasu, kiedy ze swego nieprzewidzianego kłopotu Jacek zwierzył się starszej siostrze. – Nie mogę uwierzyć – prawie wykrzyknęła, a może tylko powiedziała, ale bynajmniej nie cichym głosem.

– To chyba nieprawda, że mój niewiele młodszy przecież brat jest jeszcze tak niedojrzały i niemądry – zaśmiała się ciepło. I zaczęła objaśniać: – Nie musisz niczego kupować, bo mama nie oczekuje od ciebie ani niewielkiej, ani zwłaszcza nie wiem jak pięknej rzeczy.

Nierzadko nam przecież powtarzała: nie najlepszy to prezent – przedmiot; prawdziwym prezentem jest czas, uwaga, uczucie. Nie sztuka zresztą wydać pieniądze, a i nietrudno kupić upominek wtedy, kiedy pieniędzy nie brakuje. Ale ty nie kupuj naszej mamie żadnego prezentu, tylko go sam niestrudzenie zrób.

Czytaj: Czasownik - pytania, rodzaje, odmiana, ćwiczenia

Rzeczownik - co to za część mowy i na jakie pytania odpowiada

Przymiotnik - pytania, stopniowanie

Nieproszony przez nikogo posprzątaj w łazience. Zadbaj, żeby w kuchni nie został żaden nieumyty talerz. Nie pytając o nic, kiedy tylko mama wróci z pracy, odbierz od niej płaszcz. I nie czekając wręcz bukiecik jesiennych kwiatów, jakie nie problem jeszcze znaleźć na łące nieopodal naszego domu.

Nie bardzo się przy tym natrudzisz, a nie ma wątpliwości, że mama będzie przeszczęśliwa. Choćby była nie w formie, a nawet niedomagała, z takiego bukietu ucieszy się, jak gdyby to był nie jeden, a cała masa prezentów. I na jego widok w ciągu kolejnych dni uśmiechnie się niejeden raz.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE