"Nie" z przysłówkami – zasady pisowni i przykłady

2020-03-18 16:32 redakcja
nie z przysłówkami
Autor: Getty images

Jak piszemy "nie" z przysłówkami – razem czy osobno, łącznie czy rozdzielnie? Oto zasady ortograficzne oraz ćwiczenia na pisownię nie z przysłówkami, które pomogą utrwalić wiedzę.

Spis treści:

  1. Nie z przysłówkami
  2. Nie z przysłówkami pochodzącymi od przymiotników
  3. Nie z przysłówkami niepochodzącymi od przymiotników
  4. Nie z przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym
  5. Nie z przysłówkami – ćwiczenia

Nie z przysłówkami

Aby poprawnie zapisać nie z przysłówkiem, musimy rozpoznać jego rodzaj (czy mamy do czynienia z przysłówkiem odprzymiotnikowym, czy z innym?), a w przypadku przysłówków odprzymiotnikowych także stopień (czy równy, czy wyższy lub najwyższy?). Wbrew pozorom jednak sprawa wcale nie jest skomplikowana!

Nie z przysłówkami pochodzącymi od przymiotników

Zasada ortograficzna mówi, że nie z przysłówkami odprzymiotnikowymi (tzn. pochodzącymi od przymiotników) w stopniu równym piszemy łącznie. Ponieważ przymiotnik odpowiada na pytania: jaki?, jaka?, jakie?, przysłówek odprzymiotnikowy będzie z reguły odpowiadał na pytanie: jak? i wyrażał określoną cechę, np. ładnie – nieładnie, dobrze – niedobrze, zielono – niezielono, trudno – nietrudno, często – nieczęsto, miło – niemiło.

Czytaj: Jak pomóc dziecku z dysleksją?

Rzeczownik: co to za część mowy i na jakie odpowiada pytania?

Przysłówek: pytania, stopniowanie, ćwiczenia

Nie z przysłówkami niepochodzącymi od przymiotników

Nie z pozostałymi przysłówkami (tzn. niepochodzącymi od przymiotników, a odpowiadającymi na pytanie gdzie? lub kiedy?) zapisujemy natomiast rozdzielnie, np. dziś – nie dziś, wczoraj – nie wczoraj, zawsze – nie zawsze, bardzo – nie bardzo, wszędzie – nie wszędzie, tutaj – nie tutaj, całkiem – nie całkiem (ale: całkowicie – niecałkowicie, bo przysłówek całkowicie pochodzi od przymiotnika całkowity).

Czytaj: Rzeczownik: co to za część mowy i na jakie odpowiada pytania?

Przysłówek: co to za część mowy?

Nie z przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym

Podobnie jak w przypadku przymiotników, nie z przysłówkami przymiotnikowymi w stopniu wyższym i najwyższym piszemy rozdzielnie. Tu sprawa jest prosta o tyle, że nie da się stopniować przysłówków innych niż przymiotnikowe. Np. nie lepiej, nie najlepiej; nie ładniej, nie najładniej; nie milej, nie najmilej; nie trudniej, nie najtrudniej.

Nie z przysłówkami – ćwiczenia

Aby utrwalić sobie zasady pisowni nie z przysłówkami, warto wykonać ćwiczenia. Najlepiej napisać dyktando:

Alek obudził się niewcześnie i nie bardzo chętnie wysunął głowę spod kołdry. Nie najprzyjemniej mu było na myśl, że nie pojutrze, nie jutro, a właśnie dziś nieodwołalnie będzie musiał wracać z wakacji do domu. Niewątpliwie tęsknił do rodziców, jednak niespieszno mu było żegnać się z dziadkami. Nagle jednak nieleniwie wyskoczył z łóżka. Nie najrozsądniej byłoby tracić cenny czas przed wyjazdem, niemądrze byłoby przeleżeć do południa w łóżku!

Czytaj: Liczebnik - co to za część mowy? Rodzaje, odmiana, ćwiczenia

Jakie przedmioty są w 4 klasie szkoły podstawowej?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE