Tak proste, że aż trudne. Dzieciaki rozwiązały zadanie szybciej niż dorośli

2023-11-12 10:12

Matematyka jest trudna, ale czasami nie z powodu stopnia skomplikowania zadania, tylko dlatego, że zaczynamy przy nim kombinować. Spodziewając się trudności, szukamy podstępów i pułapek, których po prostu nie ma. Tak było z pracą domową, która rozgrzała umysły rodziców do czerwoności, a dla maluchów okazała się banalnie prosta.

mama z córeczką odrabiające lekcje
Autor: Getty images/screen @Puzzlersworld.com Tak proste, że aż trudne. Dzieciaki rozwiązały zadanie szybciej niż dorośli

To zadanie matematyczne zaczęło krążyć w internecie po tym, jak opublikowała je załamana mama. Nie potrafiła pomóc dziecku w rozwiązaniu zadania, które pojawiło się na teście matematycznym dla pierwszoklasistów. Co zabawne, zadania z matematyki, które zaangażowała ojców i matki na długie godziny, nie było wcale zadaniem z matematyki. Wystarczyła spostrzegawczość i odrobina pomysłowości, aby znaleźć odpowiedź.

M jak mama: Mapa myśli - doskonała pomoc w nauce

Przekombinowała...

Zadanie trafiło na stół jednej z mam po tym, gdy pojawiło się na teście z matematyki dla pierwszoklasistów z Hongkongu. Na pierwszy rzut okaz wydawało się trudne, kobieta zaczęła więc rozwiązywać je z ołówkiem w dłoni. Pytanie brzmiało - jaki jest numer miejsca parkingowego, zasłoniętego przez auto. Numery sąsiadujących miejsc parkingowych to 16, 06, 68, 88 i 98. Kobiecie wydawało się, że do uzyskania odpowiedzi potrzebna jest znajomość jakiegoś algorytmu, który trzeba odgadnąć, ale nie potrafiła go odnaleźć. Jej córka, która w tym czasie była zajęta czymś innym, podeszła do niej i po prostu - odwróciła kartkę z wydrukiem do góry nogami. Wtedy zobaczyła, że jest to po prostu prosta sekwencja liczb, której odpowiedzią jest 87.

Dziecko było sprytniejsze od dorosłego

Wszystko stało się jasne - do rozwiązania zadania nie potrzeba było umiejętności matematycznych, wystarczyła spostrzegawczość i pomysłowość. Oraz trochę logiki, bo kto numeruje miejsca parkingowe według jakiegoś algorytmu?

Jak przyznała potem mama dziecka, podejrzewała, że zadanie będzie trudne, ponieważ nie raz miała do czynienia z grafami matematycznymi, które wymagały wymyślenia jakiegoś działania, które ostatecznie pozwalało obliczyć końcowy wynik. Myślała, że tak jest i tym razem. Oszukała się, bo tym było łatwiej. Co ciekawe, dla jej dziecka, które nie podejrzewało podstępu i myślało prostolinijnie, zadanie nie było trudne. 

Podobnie był z zadaniem z matematyki, o którym pisaliśmy kilka miesięcy temu. Na profilu dla rodziców pojawiło się zadanie z klasy pierwszej o treści:  "Karol ma dwie monety. Razem ma 3 zł. Jedna z tych monet nie jest złotówką. Jakie monety ma Karol?". Chociaż podpowiedź, która od razu się nasuwa to 2 zł i złotówka, to jednak pewna mama zaczęła doszukiwać się w pytaniu drugiego dna i poległa. "Jedna z tych monet nie jest złotówką, ale druga moneta może być złotówką?? - napisała, wietrząc podstęp autora zadania. 

"Nie kombinuj. Nie ma innego rozwiązania. W Polsce mamy kilka określonych monet i żeby dwie z nich miały łączną wartość 3 zł, musi chodzić o złotówkę i dwa złote" - odpowiedzieli jej internauci. 

Czytaj również: To zadanie ze szkoły podstawowej, ale dorośli łamią sobie nad nim głowę. Dasz radę?

Wynik prawidłowy, a zadanie niezaliczone. "Dziwią się, że dzieciaki nie cierpią matmy"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza