Kordian Juliusza Słowackiego - streszczenie lektury

2020-02-26 9:43
Kordian Juliusza Słowackiego - streszczenie lektury
Autor: Getty images

Kordian to jeden z bardziej znanych polskich dramatów romantycznych. Juliusz Słowacki porusza w nim sprawę walki o niepodległość Polski oraz rolę naszego kraju w dziejach Europy. Posłuchaj streszczenia lektury.

Kordian to dramat Juliusza Słowackiego, typowe dzieło okresu romantyzmu. Głównym bohaterem dramatu jest Kordian, młody mężczyzna, który w obliczu zawodu miłosnego, zastanawia się nad losem swoim oraz losem ojczyzny. Po podróży po Europie dochodzi do wniosku, że Polska powinna złożyć Europie ofiarę, którą powinna być walka z wrogiem, którym jest zaborca. 

Słowacki w swoim dramacie podejmuję próbę oceny powstania listopadowego, porusza również mesjanizmu Polski. Posłuchaj streszczenia lektury.

Posłuchaj również streszczenia: Promethidiona Norwida

Testament mój - Słowackiego

Ody do młodości Mickiewicza

Kordian - Juliusz Słowacki - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu. To material z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Lektury szkolne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE