Uczniowie będą zachwyceni! Wiemy, co ich czeka w nowym roku szkolnym

2024-08-06 12:33

Nowy rok szkolny będzie wyglądał nieco inaczej niż do tej pory. Od września uczniów czekają bowiem zmiany w podstawie programowej. Jakie nowości czekają w nowej podstawie programowej, opracowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej? Sprawdź poniżej!

Nowa podstawa programowa 2024. Na jakie zmiany muszą przygotować się uczniowie?

i

Autor: Getty Images Nowa podstawa programowa 2024. Na jakie zmiany muszą przygotować się uczniowie?

Nowa podstawa programowa 2024. Co się zmieni dla uczniów?

Zmiany w podstawie programowej, które wejdą w życie 1 września 2024 roku, po raz pierwszy zostały zapowiedziane już w ubiegłym roku przez nową ministrę edukacji Barbarę Nowacką. Zakres treści nauczania w klasach IV–VIII szkoły podstawowej oraz wszystkich typach szkół ponadpodstawowych zostanie ograniczony o ok. 20 proc. Jak podkreśla MEN, ograniczenie szczegółowych wymagań programu nauczania, ma dać nauczycielom i uczniom więcej czasu na jego "spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację". To z kolei ma docelowo podwyższyć jakość kształcenia w polskich szkołach.

Na co muszą przygotować się uczniowie w kolejnym roku szkolnym? Już tłumaczymy.

Zmiany w roku szkolnym 2024/25 dotyczą następujących przedmiotów:

  • w szkołach podstawowych w klasach IV-VIII: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki;
  • w liceach ogólnokształcących i technikum: języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka łacińskiego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, historii i teraźniejszości, wiedzy o społeczeństwie, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki, informatyki, filozofii, języka łacińskiego i kultury antycznej, historii muzyki, historii sztuki.

Zmiany dotyczą też branżowych szkół I i II stopnia, gdzie zakres treści nauczania zostanie zmieniony w przypadku języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej lub etnicznej, języka regionalnego – kaszubskiego, historii, matematyki, biologii, chemii, geografii, fizyki oraz informatyki.

Rodziców młodszych dzieci z pewnością ucieszy, że program nauczania w klasach I-III uzupełniony zostanie o znajomość podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy. MEN zadbało również o to, aby zmiany programowe nie wymagały zmiany obowiązujących podręczników.

Zegary do nauki snu dla kilkulatków, które nie znają cyfr

Uszczuplenie podstawy programowej. Co z egzaminami?

Zmiany w podstawie programowej w naturalny sposób pociągną za sobą konieczność zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty. Do 1 września 2024 roku Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje nowe informatory o egzaminach z poszczególnych przedmiotów.

Na stronach CKE pojawią się również komunikaty w sprawie listy jawnych zadań egzaminacyjnych w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego – kaszubskiego.

MEN podkreśliło również, że na egzaminie ósmoklasisty nie będzie obowiązywać znajomość krótkich utworów literackich poznawanych w klasach IV–VI. "Oczekiwanie od uczniów przystępujących do egzaminu ósmoklasisty znajomości problematyki krótkich tekstów, które były omawiane w klasach IV–VI przez jedną lub dwie godziny lekcyjne, jest wymaganiem nadmiarowym i nie jest konieczne do rzetelnego sprawdzenia umiejętności polonistycznych na egzaminie przeprowadzanym w klasie VIII" - czytamy na stronie resortu.

Jakie imiona noszą dzieci znanych mam?
Pytanie 1 z 21
Jakie imię nosi młodsza siostrzyczka Liama, syna Mariny i Wojciecha Szczęsnych?