MEN odchudza podstawę programową. Zbiera pomysły od rodziców

2024-02-15 9:38

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce odchudzić podstawę programową. Zmiany mają być szerokie i obejmować swoim zakresem nie tylko listę lektur z języka polskiego. Rodzice, którzy mają pomysły na odchudzenie podstawy, mogą zgłaszać je do MEN.

Polska szkoła
Autor: Getty Images Ministerstwo Edukacji Narodowej odchudza podstawę programową

12 lutego rozpoczęły się konsultacje dotyczące zmian w podstawie programowej kształcenia ogólnego. W najbliższych dniach rodzice będą mogli przesłać swoje uwagi i pomysły w kwestii odchudzenia podstawy programowej. 

Lektury szkolne - filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce

Szykują się duże zmiany w podstawie programowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce przeprowadzić reformę szkolnictwa. Ma ona być duża i objąć swoim zasięgiem wiele przedmiotów kształcenia ogólnego. W przyszłym roku szkolnym 2024/2025 będą obowiązywały przejściowe zmiany, natomiast ostateczne zostaną wdrożone od 1 września 2026/2027 r. w szkole podstawowej i od 1 września 2028/2029 w szkołach ponadpodstawowych.

"Celem zmian podstawy programowej jest ograniczenie obowiązkowego zakresu treści nauczania, co przy pozostawieniu aktualnego wymiaru godzin nauczania umożliwi nauczycielom i uczniom spokojniejszą i bardziej dogłębną realizację treści, czego skutkiem będzie bardziej efektywne kształcenie" - informuje MEN na stronie gov.pl

Będzie odchudzanie podstawy programowej

Uczniów i nauczycieli czekają duże zmiany. Wiemy, że znacznie okrojona zostanie lista lektur, z której znikną klasyczne dzieła literatury polskiej. Zmiany obejmą jednak nie tylko język polski, ale i inne przedmioty, m.in. historię, wiedzę o społeczeństwie, geografię, biologię, fizykę, chemię, matematykę, języki obce nowożytne.

Rodzice mogą zgłaszać pomysły

Wszystkie osoby, które mają pomysł na to, jakie zmiany należy przeprowadzić w programie nauczania, mogą zgłosić się do MEN. Na propozycje resort czeka do 19 lutego 2024 roku. Można je przesyłać przez formularz do zgłaszania, który udostępniło Ministerstwo Edukacji Naukowej. 

Wszystkie nadesłane projekty zostaną rozpatrzone i przesłane do analiz ekspertów. "Przewidujemy, że w kwietniu projekty trafią do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, a w czerwcu zostaną podpisane przez ministra edukacji" - informuje gov.pl

Czytaj: Kolejny przedmiot znika ze szkół. Ministra Nowacka zapowiada zmiany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza