Przedmioty klasa 4. Jakie nowe przedmioty znajdą się w klasie 4 szkoły podstawowej?

2022-08-24 15:55

Przedmioty klasa 4 to dla ucznia wielka niewiadoma. W planie lekcji pojawiają się nowe przedmioty, nowi nauczyciele, zmieni się też zupełnie system nauczania, który bardzo różni się od edukacji zintegrowanej, znanej dotychczas z klas 1-3. Jakie przedmioty są w 4 klasie szkoły podstawowej?

Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej
Autor: Getty images Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej

Jakie przedmioty klasa 4 czekają ucznia, który skończył właśnie edukacje wczesnoszkolną? Nauka w 4 klasie szkoły podstawowej znacząco różni się od edukacji wczesnoszkolnej, w której panuje zintegrowany system nauczania.

W klasach 1-3 nie ma jasnego podziału na przedmioty, jeden nauczyciel doskonale zna umiejętności każdego ucznia, a dzieci czują się bezpiecznie w znanym im środowisku.

Czwarta klasa przynosi wiele zmian, do których uczniowie muszą się stopniowo przystosować. Jednym adaptacja do nowych warunków zajmie kilka dni, a innym tygodnie. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony rodziców i nauczycieli. Jakie przedmioty są w 4 klasie szkoły podstawowej?

Spis treści

 1. Przedmioty klasa 4 szkoły podstawowej
 2. Jakie zmiany czekają na uczniów w 4 klasie szkoły podstawowej?
 3. Nowe oceny w 4 klasie
Kalendarz szkolny 2022/2023

Przedmioty klasa 4 szkoły podstawowej

 • Język polski
 • Przyroda
 • Matematyka
 • W-F
 • Język obcy nowożytny
 • Plastyka
 • Technika
 • Muzyka
 • Informatyka
 • Historia
 • Zajęcia z wychowawcą

Pobaw się z nami i sprawdź, czy pomożesz dziecku w 4 klasie? Rozwiąż quiz

Czy znasz bohaterów lektur z 4 klasy?

Pytanie 1 z 5
Jak miał na imię Pan Kleks?

Jakie zmiany czekają na uczniów w 4 klasie szkoły podstawowej?

Zasadniczą zmianą czekającą na czwartoklasistów jest większa liczba przedmiotów, a za każdy z nich odpowiada inny nauczyciel. Co oznacza, że dzieci po przyjściu do szkoły będą musiały wielokrotnie zmieniać salę (do tej pory były przyzwyczajone do nauki w jednej sali).

Zwiększy się również czas spędzony w szkole ze względu na większą liczbę przedmiotów, a czasem również zajęć pozalekcyjnych. W klasie 4 pojawiają się nowe przedmioty.

Nowe oceny w 4 klasie

Kolejną zmianą jest nowy, dla dziecka, system oceniania. Od tej pory za swoją pracę będzie otrzymywał stopnie od 1 do 6. Może to być duży szok, szczególnie przy pierwszej ocenie niedostatecznej.

Czwarta klasa to dla dziecka test samodzielności. Od tej pory musi odnaleźć się w nowej szkole, gdzie panują inne zasady, dodatkowo pojawia się kontakt ze starszymi kolegami, a sprawdziany i kartkówki powoli staną się częścią nowej rzeczywistości.

Zwiększona ilość przedmiotów wiąże się z natłokiem prac domowych, których będzie znacznie więcej niż dotychczas. Zarówno szkoła, jak i rodzice powinni zrobić wszystko, aby przystosowanie się do nowych warunków było stopniowe i przebiegało łagodnie.

Czytaj również: Zadania z przyrody klasa 4 do druku [PDF]

Zadania z matematyki klasa 4

Dyktando - klasa 4: zasady ortograficzne i przykładowe dyktando

Pomyśl o wyprawce do szkoły:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza