Przedmioty klasa 4. Jakie przedmioty dochodzą w czwartej klasie szkoły podstawowej?

2023-07-04 9:19

Przedmioty w 4 klasie podstawówki to dla ucznia wielka niewiadoma. W planie lekcji pojawiają się nowe przedmioty, nowi nauczyciele, zmieni się też zupełnie system nauczania, który bardzo różni się od edukacji zintegrowanej, znanej dotychczas z klas 1-3. Jakie przedmioty dochodzą w 4 klasie szkoły podstawowej?

Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej
Autor: Getty images Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej

Jakie lekcje są w czwartej klasie?

Jakie przedmioty czekają na ucznia, który skończył właśnie edukacje wczesnoszkolną? Nauka w 4 klasie szkoły podstawowej znacząco różni się od edukacji wczesnoszkolnej, w której panuje zintegrowany system nauczania.

W klasach 1-3 nie ma jasnego podziału na przedmioty, jeden nauczyciel doskonale zna umiejętności każdego ucznia, a dzieci czują się bezpiecznie w znanym im środowisku.

Czwarta klasa przynosi wiele zmian, do których uczniowie muszą się stopniowo przystosować. Jednym adaptacja do nowych warunków zajmie kilka dni, a innym tygodnie. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony rodziców i nauczycieli. Jakie przedmioty ma się w 4 klasie?

Spis treści

 1. Jakie lekcje są w czwartej klasie?
 2. Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej
 3. Jakie zmiany czekają uczniów w 4 klasie podstawówki?
 4. Nowe oceny w czwartej klasie szkoły podstawowej
Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej

 • Język polski
 • Przyroda
 • Matematyka
 • W-F
 • Język obcy nowożytny
 • Plastyka
 • Technika
 • Muzyka
 • Informatyka
 • Historia
 • Zajęcia z wychowawcą

Jakie zmiany czekają uczniów w 4 klasie podstawówki?

Zasadniczą zmianą czekającą na czwartoklasistów jest większa liczba przedmiotów, a za każdy z nich odpowiada inny nauczyciel. Co oznacza, że dzieci po przyjściu do szkoły będą musiały wielokrotnie zmieniać salę (do tej pory były przyzwyczajone do nauki w jednej sali).

Zwiększy się również czas spędzony w szkole ze względu na większą liczbę przedmiotów, a czasem również zajęć pozalekcyjnych. W klasie 4 pojawiają się nowe przedmioty. Lektury w klas 1-3 były znacznie krótsze niż lektury klasy 4, ich czytanie zajmie więcej czasu, co może sprawić kłopot tym uczniom, którzy nie lubią czytać lub mają trudności ze skupieniem.

Nowe oceny w czwartej klasie szkoły podstawowej

Kolejną zmianą jest nowy, dla dziecka, system oceniania. Od tej pory za swoją pracę będzie otrzymywał stopnie od 1 do 6. Może to być duży szok, szczególnie przy pierwszej ocenie niedostatecznej.

Czwarta klasa to dla dziecka test samodzielności. Od tej pory musi odnaleźć się w nowej szkole, gdzie panują inne zasady, dodatkowo pojawia się kontakt ze starszymi kolegami, a sprawdziany i kartkówki powoli staną się częścią nowej rzeczywistości.

Zwiększona ilość przedmiotów wiąże się z natłokiem prac domowych, których będzie znacznie więcej niż dotychczas. Zarówno szkoła, jak i rodzice powinni zrobić wszystko, aby przystosowanie się do nowych warunków było stopniowe i przebiegało łagodnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza