Egzamin ósmoklasisty z jezyka angielskiego - zakres materiału

2023-05-02 14:03

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego lub języka obcego nowożytnego odbywa się w trzecim dniu testów. Podobnie jak dwa pozostałe – egzamin z języka polskiego i egzamin z matematyki – dogłębnie sprawdza, w jakim stopniu uczeń opanował materiał z ośmiu lat nauki w szkole podstawowej. Oto zagadnienia i zakres materiału, jaki obowiązuje na egzaminie ósmoklasisty z języka angielskiego.

Egzamin ósmoklasisty angielski
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty z angielskiego?
  2. Ile trwa egzamin ósmoklasisty z angielskiego?
  3. Zakres materiału — egzamin ósmoklasisty angielski
  4. Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego — zadania
  5. Egzamin ósmoklasisty z angielskiego – arkusz egzaminacyjny 

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego to jedna z możliwości zdawania egzaminu z języka obcego nowożytnego. Oprócz angielskiego ósmoklasista może wybrać inny język, którego uczy się w szkole w ramach zajęć obowiązkowych, np. francuski, hiszpański, niemiecki, włoski, rosyjski czy ukraiński.

Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty z angielskiego?

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego odbędzie się 25 maja 2023 roku o godz. 9.00. Będzie to ostatni egzamin, z którym będą musieli zmierzyć się ósmoklasiści.

Ile trwa egzamin ósmoklasisty z angielskiego?

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego trwa 90 minut, czyli półtorej godziny. Uczniowie, którzy mają specjalne orzeczenie o dysleksji i zostali zakwalifikowani do przedłużenia czasu pracy, na napisanie egzaminu mają 135 minut.

Zakres materiału — egzamin ósmoklasisty angielski

Podobnie jak egzamin z polskiego czy matematyki, egzamin ósmoklasisty z angielskiego nie będzie należał do łatwych przede wszystkim dlatego że obejmuje zagadnienia z całej podstawy programowej – i tylko jej realizacja zapewni uczniom odpowiednie przygotowanie.

Wśród zadań egzaminacyjnych znajdą się zarówno takie, które sprawdzą znajomość gramatyki i słówek, jak i umiejętność rozumienia oraz tworzenia wypowiedzi, przetwarzania ich oraz reagowania na nie.

Sprawdź jaki zakres materiału obowiązuje na egzaminie ósmoklasisty z przedmiotów:

Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego — zadania

Podobnie jak w pozostałych częściach egzaminu będą to zadania zamknięte i otwarte. Wśród zadań zamkniętych będą zadania wielokrotnego wyboru, na dobieranie oraz zadania typu prawda-fałsz. Zadania otwarte będą wymagały od ucznia samodzielnego formułowania odpowiedzi – znajdą się wśród nich zarówno zadania tylko w języku angielskim, jak i takie, w których na podstawie treści anglojęzycznej trzeba będzie – już po polsku – odpowiedzieć na kilka pytań.

Jedno z zadań będzie wymagało nie tylko znajomości języka, lecz również wyobraźni – uczeń, postawiony w określonej sytuacji, będzie musiał umieć porozumieć się z obcokrajowcem. Na egzaminie znajdą się również zadania wymagające wysłuchania treści z płyty CD, a następnie udzielenia pisemnej odpowiedzi na pytania.

Czytaj: Jak zachęcić dziecko do nauki? 5 sprawdzonych sposobów [SŁUCHAJ ONLINE]

Egzamin ósmoklasisty z angielskiego – arkusz egzaminacyjny 

Egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego trwa krócej, niż pozostałe testy – 90 minut (maksymalnie 135 minut dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi). W arkuszu egzaminacyjnym znajdzie się od 45 do 55 zadań ujętych w 12-15 kategorii (tzw. wiązek). Będzie on podzielony na kilka wyraźnych części:

  1. Rozumienie ze słuchu. W trakcie tej części uczniowie dwukrotnie odsłuchają nagrań z płyty CD, na której oprócz tekstu w języku obcym nagrane będą również instrukcje w języku polskim. Na całe nagranie wraz z przerwami na wykonanie zadań przeznaczono 20-25 minut, w trakcie których uczniowie będą musieli uporać się w 12-14 zadaniami.
  2. Znajomość funkcji językowych. W tej części arkusza znajdą się zadania, które sprawdzą znajomość funkcji języka, a także podobieństw i różnic do języka polskiego. Zadania będą oparte na krótkich tekstach, zdjęciach lub nagraniach odtwarzanych z płyty CD. W tej części znajdzie się 10-12 zadań.
  3. Rozumienie tekstów pisanych. W tej części arkusza znajdzie się 12-16 zadań, które sprawdzą, czy uczeń rozumie teksty pisane.
  4. Znajomość środków językowych. Zadań, sprawdzających znajomość środków językowych (m.in. gramatyki) będzie 10-12, i mają być one oparte albo na krótkich, pojedynczych zdaniach, albo na krótkich tekstach zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym.
  5. Wypowiedź pisemna. Ostatnia część to miejsce na własną twórczość ucznia, którego zadaniem będzie napisanie krótkiego (50-120 wyrazów) tekstu na zadany temat – opowiadania, zaproszenia, wpisu na blogu czy uzasadnienia opinii. Temat polecenia będzie wydany w języku polskim, i będzie zawierał trzy konkretne podpunkty, które uczeń będzie musiał w swojej wypowiedzi rozwinąć. Dla ułatwienia zasugerowany zostanie również początek wypowiedzi.

QUIZ Matura język angielski. Sprawdź czy zdasz!

Pytanie 1 z 9
Leon Logothetis has embarked on a seemingly (POSSIBLE) mission: to circumnavigate the globe with no gas, no food, no money and no places to stay.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza