Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty? Te sposoby na pewno pomogą

2023-05-22 10:57

Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny egzamin dla uczniów szkół podstawowych, którego wyniki brane są pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich. Jak się do niego przygotować, by uzyskać jak najwyższy wynik?

Jak się przygotować do egzaminu ósmoklasisty?
Autor: Getty Images Aby przygotować się do egzaminu ósmoklasisty, warto rozwiązywać jak największą liczbę zadań.

Egzamin ósmoklasisty to dla przyszłych absolwentów szkoły podstawowej najważniejszy egzamin, nie bez powodu nazywany "małą maturą". Choć nie ma progu zdawalności, co oznacza, że tego egzaminu nie można nie zdać, to wyniki są ważnym kryterium wpływającym na rekrutację do szkoły średniej. Z tego względu egzamin ten budzi duży stres u uczniów, którzy nie tylko muszą się oswoić z samą ideą egzaminów, ale i wykazać się dużą wiedzą, by zdobyć jak największą liczbę punktów.

Czytaj: Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny?

Jak się przygotować do egzaminu ósmoklasisty? Te 3 sposoby pomogą

Jeśli uczniowie chcą zdobyć maksymalną liczbę punktów na testach, muszą wykazać się znajomością lektur oraz zagadnień z poszczególnych przedmiotów. Lista lektur do egzaminu ósmoklasisty na szczęście nie jest długa, dlatego bez problemu można się z nią zapoznać w ciągu roku szkolnego i szybko powtórzyć tuż przed testami. Jeśli chodzi o zagadnienia z poszczególnych przedmiotów (języka polskiego, matematyki czy nowożytnego języka obcego), w tym wypadku konieczna będzie systematyczna praca, by nie tylko nabyć niezbędną wiedzę, ale i uporządkować ją. Co zrobić, by wypaść na egzaminie jak najlepiej?

1. Rozwiązuj zadania i przykładowe arkusze

Gotowe arkusze i korepetytoria wiedzy do egzaminu ósmoklasisty to doskonały sposób, by zaznajomić się z tym, jak będzie wyglądał test wiedzy. W materiałach przeznaczonych dla ósmoklasistów znajdują się przykładowe zadania zamknięte, ćwiczenia z czytania ze zrozumieniem i inne przykłady zadań, z którymi będą musieli mierzyć się uczniowie. Im więcej rozwiąże się takich zadań, tym większą część materiału powtórzy i lepiej zaznajomi z przebiegiem egzaminu.

2. Rozwieszaj fiszki w domu

Dobrym sposobem na przyswajanie wiedzy jest rozwieszanie fiszek, tablic i notatek w różnych miejscach w domu. W ten sposób nawet wzrokowo przyswajamy wiedzę i to wtedy, gdy nie zdajemy sobie sprawy. Może to pomóc w przypadku słówek z języka obcego, ale i wzorów z matematyki.

3. Pisz wypracowania

Uczniowie muszą napisać dłuższą wypowiedź pisemną na egzaminie óśmoklasisty z języka polskiego, ale i na teście z języka obcego. Aby nie stresować się tym, że zadanie nas przerośnie, warto jak najwięcej razy przećwiczyć je w domu. Zasady pisania rozprawki są klarowne: powinna zawierać wstęp, rozwinięcie i zakończenie, a także w 2-3 argumentach uzasadniać tezę. Dobrze jest napisać w domu kilka próbnych wypracowań na różne tematy i sprawdzić zasady oceniania. Takie gotowe zadania również znajdziemy w repetytoriach, które znajdziemy w księgarniach.

Czytaj: Czego na pewno nie będzie na egzaminie ósmoklasisty? O to nie musisz się martwić

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza