Badania dziecka przed pójściem do szkoły - które warto wykonać?

2014-07-23 14:27

Twoje dziecko idzie w tym roku do szkoły? Zanim zacznie naukę, warto wykonać parę podstawowych badań. Kilka godzin w szkolnej ławce to szok dla młodego organizmu przyzwyczajonego do ruchu i zabawy, ograniczonej jedynie porami posiłków w przedszkolu. Na różne niedogodności związane z rozpoczęciem nauki narażony jest wzrok i słuch dziecka (specjaliści porównują hałas na przerwie do tego, jaki wywołuje młot pneumatyczny) oraz jego kręgosłup i zęby.

Przed pierwszym dzwonkiem
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Badania dziecka: sprawdź wzrok dziecka
  2. Czy dziecko nie krzywi kręgosłupa?
  3. Odwiedź logopedę
  4. Audiolog oceni czy dziecko dobrze słyszy
  5. Przegląd zębów dziecka

Dobrze więc zawczasu wykonać kilka badań, bo im zdrowsze dziecko będzie idąc do szkoły, tym mniej szkód wyrządzą zagrożenia, z jakimi się zetknie.Sprawdxmy zatem, czy nasze dziecko ma zdrowy wzrok, słuch i inne narządy.

Badania dziecka: sprawdź wzrok dziecka

Niektóre wady wzroku, np. zezowanie, rodzice mogą zauważyć sami. Inne – jak krótkowzroczność – są trudniejsze do zaobserwowania, zwłaszcza, jeśli wada jest niewielka, a dziecko nie uskarża się na kłopoty z widzeniem. Dlatego nawet jeśli uważasz, że twoja pociecha ma sokoli wzrok, mimo wszystko warto iść do okulisty. Bo być może wcale nie jest tak, jak sądzisz, i maluch ma jakieś problemy, które utrudnią mu uczestniczenie w szkolnych zajęciach. Ale stwierdzić to może tylko okulista. Z wizytą nie warto zwlekać, bo ewentualna wada szybko się pogłębi, gdy dziecko zaczynie spędzać kilka godzin dziennie nad książkami.Podczas badania okulista posadzi dziecko w odległości kilku metrów od planszy, na której znajdują się litery. Malec, zasłaniając jedno oko, musi powiedzieć, co znajduje się na planszy w miejscu wskazanym przez lekarza. Jeśli coś będzie nie tak, okulista przepisze okulary, może również zalecić serię ćwiczeń wzmacniających mięśnie oczu i zmniejszających dzięki temu wadę.

Dobrze wiedzieć

Silniejsze, bo zaszczepione

Jeśli twoje dziecko nie miało dotąd wielu kontaktów z rówieśnikami, bo nie chodziło do przedszkola i w związku z tym niezbyt często chorowało, warto pomyśleć o wzmocnieniu jego odporności. Oprócz hartowania i diety bogatej w witaminy i mikroelementy pamiętaj o szczepieniach zalecanych. Trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni. Uodparniają jednak dziecko na choroby, które mogłyby na dłuższy czas uniemożliwić mu chodzenie do szkoły. Dziecko możesz zaszczepić m.in. przeciw grypie, meningokokom, pneumokokom czy WZW typu A.

Czy dziecko nie krzywi kręgosłupa?

U wielu dzieci w wieku szkolnym stwierdza się wady postawy. Kilkulatek, który potrzebuje bardzo dużo ruchu, nagle sadzany jest w ławce, a po kilku godzinach nauki wożony na dodatkowe zajęcia i nie starcza mu już czasu na zabawę. To sprawia, że kościec nie rozwija się właściwie.Dużo krzywdy kręgosłupowi wyrządza również ciężki tornister oraz niewłaściwa postawa przy biurku. Ale sporo maluchów, które zaczynają naukę, ma już problemy z postawą, tyle że niezdiagnozowane. Wizyta u ortopedy pozwala je wykryć i nie dopuścić do pogłębienia się. Ortopeda dokładnie obejrzy plecy i stopy dziecka, poprosi je również o to, by zrobiło skłon, próbując dotknąć dłońmi do podłogi, a potem pochodziło po pokoju. Jeśli coś okaże się nie w porządku, konieczna będzie rehabilitacja. Jeżeli zamierzasz zapisać dziecko na jakieś dodatkowe zajęcia sportowe, warto podczas badania powiedzieć o tym lekarzowi, bo nie wszystkie są wskazane dla kilkulatków, których kościec wciąż się rozwija.

Odwiedź logopedę

Wady wymowy utrudniają kontakty z rówieśnikami, są także przyczyną kłopotów z nauką czytania i pisania. Dzieci, które mają problemy z mową, są również w grupie ryzyka dysleksji. Dlatego warto sprawdzić, czy twoja pociecha na pewno poprawnie wymawia głoski, nawet jeśli nie ma żadych wyraźnych znaków, że tak nie jest. Poczas badania logopeda nie tylko będzie rozmawiać z dzieckiem, ale także oceni budowę jego zgryzu. W niektórych przypadkach konieczna jest również konsultacja innych specjalistów, np. audiologa (bo wady wymowy czasem wynikają z problemów ze słuchem) czy ortodonty (kiedy przyczyną kłopotów z mówieniem jest wada zgryzu).

Audiolog oceni czy dziecko dobrze słyszy

Czy twoje dziecko dobrze słyszy? Możesz mieć wątpliwości, jeśli często nie reaguje na to, co mówisz, bądź głośno nastawia telewizor. Warto to wyjasnić, bo nauczycielka w szkole może ewentualny niedosłuch uznać za aroganckie zachowanie. Badanie słuchu wykonuje audiolog. Może zrobić je nawet bez użycia jakiegokolwiek sprzętu – wystarczy, że poprosi dziecko, by stanęło w odległości pięciu metrów, i szeptem wyda mu jakieś polecenie, a potem oceni, co usłyszało.Bardziej precyzyjne jest badanie audiometryczne. Lekarz da dziecku słuchawki podłączone do audiometru. Gdy twoja pociecha usłyszy w słuchawkach dźwięk, będzie musiała nacisnąć specjalny przycisk. Co, jeśli okaże się, że ma wadę słuchu? Sposób postępowania będzie zależał od tego, jak duża jest wada i jakie są jej przyczyny.

Przegląd zębów dziecka

W jakiej formie są zęby dziecka? Tylko jedna na osiem mam może się pochwalić tym, że w doskonałej. Z badań wynika, ze próchnicę ma już ponad 70 proc. polskich dzieci. Winna jest dieta – niedobór wapnia osłabia zęby, zaś nieograniczony dostęp do słodyczy robi całą resztę. Ponieważ wraz z pójściem dziecka do szkoły najprawdopodobniej stracisz kontrolę nad tym, ile zjada słodyczy, warto zrobić mu przegląd zębów i wyleczyć wszystkie ubytki, a potem kontrolować ich stan regularnie co 3 miesiące.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza