Dziecko nie chce czytać? Oto sprytne sposoby na małych przeciwników książek

2021-04-29 13:33

Twoje dziecko doskonale zna wszystkie litery, ale wciąż nie chce czytać? Nie lubi książek, a lektury szkolne to jego zmora? Sprawdź, co ułatwi mu samodzielną lekturę i pozwoli pokochać książki.

Jak zachęcić dziecko do czytania?
Autor: Getty images Podpowiadamy, co robić, gdy dziecko nie chce czytać

Jak pomóc dziecku pokonać pierwszy trudny etap nauki czytania i przekonać je, że książki są fajne? Oto kilka sprawdzonych sposobów na dzieci, które nie chcą czytać. 

Spis treści

  1. Dlaczego dziecko nie chce czytać?
  2. Co robić, gdy dziecko nie chce czytać? Czytaj mu!
  3. Wybieraj dobre książki
  4. Zwracaj uwagę na grafikę
  5. Wypróbuj serie dla początkujących
  6. Proponuj książki obrazkowe
  7. Zachęcaj do ćwiczenia czytania
  8. Pomagaj w czytaniu lektur szkolnych

Dlaczego dziecko nie chce czytać?

Najpierw jest zabawa w poznawanie liter. Przedszkolaki zwykle ją uwielbiają. Wiele z nich już wieku pięciu lat potrafi odczytać slogan na plakacie czy napis na etykiecie. Niestety potem, w szkole nie zawsze jest tak łatwo. Niektóre dzieci długo mają problemy z przejściem od sylabizowania do płynnego czytania. W efekcie zniechęcają się do samodzielnej lektury, albo gorzej – do książek w ogóle.

Zdarza się też tak, że ośmio-, dziewięciolatek potrafi dobrze czytać, ale lektura wydaje się go nudzić. Woli bawić się smarfonem, grać na komputerze czy oglądać filmy.

Co robić, gdy dziecko nie chce czytać? Czytaj mu!

Nawet jeśli twoje dziecko zna już cały alfabet i radzi sobie z krótkimi, prostymi tekstami, nie rezygnuj z czytania mu książek. Początkującemu czytelnikowi trudno jest przebrnąć przez dłuższe lektury, a przecież one często są najciekawsze.

Dobra książka, dzięki której można przenieść się w świat wyobraźni i wraz z bohaterami przeżywać niezwykłe przygody, to najlepszy sposób, by zarazić dziecko bakcylem czytania.

Wspólna lektura pozwoli wam także poczuć radość z bliskości i będzie świetnym pretekstem do rozmowy. Nie tylko o książkach.

Czytając dziecku staraj się być dobrym lektorem. Moduluj głos, zmieniaj intonację, nie ziewaj. Jeśli książka cię nudzi, odłóż ją na półkę i zaproponuj dziecku inną. Pamiętaj, że nie ma nic bardziej z zniechęcającego do lektury niż widok przysypiającego przy niej rodzica.

Czytaj również: Czytanie globalne: na czym polega i jakie korzyści niesie dla dziecka?

Dlaczego warto czytać dzieciom? Czytanie książek to inwestycja 

Wybieraj dobre książki

Ciekawa, wciągająca fabuła, sympatyczni bohaterowie i lekki, dobry literacko język zachęcą dziecko do lektury. Młody czytelnik doceni też poczucie humoru.

Wybierając lektury nie ograniczaj się do tych, które pamiętasz z dzieciństwa. Wiele z nich z upływem lat mocno straciło na uroku. Warto być otwartym na nowości. Współczesna literatura dziecięca często jest naprawdę znakomita. Dziecko znajdzie w niej wszystko, co lubi: zabawne perypetie rówieśników, tajemnicze historie, mrożące krew w żyłach przygody, magiczne światy.

Trzeba tylko dobrać lekturę do jego zainteresowań. Macie do wyboru znakomite książki detektywistyczne, przygodowe, historyczne, fantasy i wiele innych. Jeśli trudno Ci zorientować się w gąszczu nowości, czytaj recenzje. Znajdziesz je m.in. na blogach o książkach dla dzieci i w portalach parentingowych. Pamiętaj też, że warto szukać książek w dobrych księgarniach, najlepiej specjalizujących się w literaturze dziecięcej.  

Zwracaj uwagę na grafikę

Oryginalna szata graficzna jest ważnym atutem. Dzieci zwykle chętniej sięgają po książki, które są ładnie wydane i ciekawie zilustrowane.

Młodzi czytelnicy uwielbiają zabawne rysunki, magicznie kolorowe obrazy, drobiazgowe, pełne szczegółów ilustracje. Podoba im się też duża ilość światła na stronach. Ta ostatnia cecha ma też tę zaletę, że bardzo ułatwia czytanie.

Niektóre dzieci lubią książki w dużym formacie. Wielkie kartki mogą pomieścić tyle fajnych rzeczy! Jeśli to możliwe, wybieraj książki w stacjonarnych księgarniach, gdzie można zobaczyć nie tylko okładki, ale też to, co się kryje w środku. Jeżeli robisz zakupy online, postaw na wydawnictwa znane ze szczególnej dbałości o szatę graficzną. Piękne książki dla dzieci wydają np. „Dwie siostry”, „Zakamarki”, „Nasza księgarnia”, „Media Rodzina”, „Zielona Sowa” czy „Egmont”.

Wypróbuj serie dla początkujących

Duża czcionka i spora ilość światła na stronach ułatwią dziecku samodzielną lekturę. Na początek dobrze jest wybierać książki niezbyt grube lub podzielone na krótkie rozdziały. Chodzi o to, by nie przytłaczać dziecka ogromną ilością tekstu. Wspaniale, jeśli całość jest przeplatana zabawnymi lub intrygującymi ilustracjami.  Warto sięgać po specjalne serie dostosowane do potrzeb najmłodszych czytelników. 

Polecam zwłaszcza „Czytam sobie” wydawnictwa „Egmont”. Wszystkie tytuły z tej serii są znakomicie napisane i świetnie zilustrowane. Nic dziwnego, bo „Egmont” zaprosił do współpracy najlepszych polskich autorów i ilustratorów książek dla dzieci. Wiele ciekawych, a jednocześnie ładnie wydanych pozycji można znaleźć także w seriach „Już czytam” wydawnictwa „Zielona Sowa” i „Książkożercy” wydawnictwa „Wilga”.

Proponuj książki obrazkowe

Książki, w których ilustracje odgrywają główną rolę mogą pomóc dziecku nabrać wprawy w samodzielnym czytaniu. Krótkie, ciekawe i pełne humoru teksty są wprost stworzone, by na nich ćwiczyć. Czytanie ich to nie mozolna praca tylko świetna zabawa.

Śmiało sięgaj więc po komiksy, atlasy, książki przyrodnicze i encyklopedie dla dzieci, zgaduj zgadule, wyszukiwanki.  

Warto wiedzieć

Uwaga, dysleksja!

Warto wiedzieć, że powodem niechęci do książek może być dysleksja. Jeśli twoje dziecko, mimo najlepszych chęci i wysiłku, wciąż czyta bardzo wolno, ma problemy z przeczytaniem nowych słów, często opuszcza, przestawia lub przekręca wyrazy, w dodatku nie potrafi powiedzieć, co przeczytało, poproś jego wychowawczynię o skierowanie do poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Jeśli okaże się, że dziecko ma dysleksję, trzeba mu pomóc. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom i reedukacji, z czasem pokona trudności w czytaniu.  

Ekranizacje lektur szkolnych, które pomogą w nauce

Zachęcaj do ćwiczenia czytania

Niekiedy, by nabrać wprawy w samodzielnym czytaniu potrzeba nie tylko dobrych książek, ale także regularnych ćwiczeń. Jeśli twoje dziecko wciąż ma problemy z czytaniem, zaproponuj mu mały trening.

Wystarczy ćwiczyć 10 minut dziennie, by pojawiły się efekty. Najlepiej robić to o tej samej porze, np. po obiedzie lub przed kolacją. Dzięki temu wprawki z czytania staną się elementem codziennej rutyny. Bądź cierpliwa i konsekwentna.

Jeśli dziecko czuje się zniechęcone, powiedz mu, że nauka czytania to tylko etap. To prawda, że czasem bywa on trudny i męczący, ale wkrótce minie. Przypomnij dziecku, jak uczyło się jeździć na rowerze. Na początku też nie było łatwo, a teraz świetnie sobie radzi, prawda? Tak samo będzie z czytaniem!

Czytaj również: Baśnie dla dzieci - jakie baśnie dla dzieci wybrać do czytania?

Legendy polskie: 5 najsłynniejszych legend

Lektury szkolne klasa 4 w roku szkolnym 2020/2021

Pomagaj w czytaniu lektur szkolnych

Niestety część książek przerabianych w szkole nie przetrwała próby czasu. Niezrozumiały język, nudny sposób narracji  i przesadny dydaktyzm mogą jedynie zniechęcić do czytania. Jeśli twoje dziecko miało pecha i wśród jego lektur obowiązkowych znalazła się np. „Oto jest Kasia”, spróbuj porozmawiać z nauczycielką. Może uda ci się ją przekonać, by zaproponowała klasie inną książkę?

Jeśli nie ma na to szansy, bez wyrzutów sumienia przeczytaj dziecku lekturę wyjaśniając trudne słowa i niezrozumiałe zwroty. A do samodzielnego czytania zaproponuj mu coś naprawdę interesującego. W tym wieku jest bardzo ważne, by książka nie kojarzyła się dziecku z przykrym obowiązkiem, tylko przyjemnością.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza