9-letnie dziecko: rozwój i wychowanie

2020-01-28 13:36

  Kalendarz rozwoju dziecka: 9 rok życia dziecka. 9-letnie dziecko jest zazwyczaj zamknięte w sobie. Rodzice schodzą na boczny tor, a priorytetem staje się uznanie kolegów. Dziecko żyje w ciągłym stresie i przejmuje się każdą drobnostką.

9-letnie dziecko
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Rozwój dziewięciolatka przebiega pod znakiem wyciszenia i zamartwiania się

Kalendarz rozwoju dziecka: 9 rok życia dziecka.

9-letnie dziecko: rozwój dziewięciolatka

Rozwój dziecka, które ma 9 lat przebiega pod znakiem wyciszenia i zamartwiania się.

  • 9-letnie dziecko bywa zamknięte w sobie, często jest skrytym w sobie samotnikiem, który powoli wchodzi w okres siedzenia za zamkniętymi drzwiami.
  • Dziewięciolatki są zazwyczaj bardzo poważne i traktują życie nadzwyczaj serio, przez co nieustannie się martwią, żyjąc w ciągłym napięciu i stresie. Zła ocena, choroba, niechętny komentarz kolegi potrafią 9-letnie dziecko na długo wytrącić z równowagi.

Przeczytaj także: Jak nie rozpieścić dziecka

Dobrze wiedzieć

W 9 roku życia dziecka coraz ważniejsi stają się rówieśnicy, potrafi zrobić wiele (nie zawsze mądrych rzeczy), by zyskać ich uznanie. Jednocześnie rodzice i ich zdanie stają się mniej ważni, co szczególnie bolesnie może odczuć mama dziewięciolatka, do tej pory stawiana przez dziecko na piedestale.

Rodzicom nie pozostaje nic innego, jak przyzwyczaić się do tej sytuacji, bo dawnych pozycji już raczej nie odzyskają. Powinni natomiast spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu i rozmawiać z nim jak najczęściej, by dziecko miało pewność, że zawsze na rodziców może liczyć. Więzi teraz zachowane, przydadzą się na pewno w następnych trudnych latach dojrzewania.

  • Dziewięciolatek, stając przed nowym wyzwaniem, przybiera postawę "ja sobie z tym nie poradzę" - ale gdy już uda się go przekonać do podjęcia działania, okazuje się zazwyczaj, że nie ma z jego wykonaniem najmniejszego problemu. Warto dziecku w tym wieku dawać więcej swobody w podejmowaniu decyzji, budując jego niezależność i odpowiedzialność za własne czyny.
  • Dziewięciolatek dobrze czyta i pisze, co ułatwia mu zdobywanie nowej wiedzy. Jego ciekawość świata jest wielka, a chęć jego poznawania nie zna granic. To dobry czas na podróże i odkrywanie różnorodności świata.

Czytaj: Czy twoje dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza