Pęcherz płodowy: jaką funkcję pełni w czasie ciąży?

2016-03-07 17:51

Pęcherz płodowy to jedno z najważniejszych pojęć, związanych z przebiegiem ciąży. Przeczytajcie, jaka jest rola pęcherza płodowego i jaką pełni funkcję podczas tych dziewięciu miesięcy.

pęcherz płodowy
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Pęcherz płodowy pęka już w trakcie porodu.

Spis treści

  1. Pęcherz płodowy: przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego
  2. Pęcherz płodowy: postępowanie w przypadku przedwczesnego pęknięcia
  3. Pęcherz płodowy: możliwe powikłania na skutek przedwczesnego pęknięcia

Pęcherz płodowy swoim wyglądem przypomina przezroczysty worek. Jest zbudowany z błon płodowych i znajduje się w nim płyn owodniowy. Pęcherz płodowy otacza jajo płodowe, jest więc miejscem, w którym rozwija sie płód, aż do dnia swoich narodzin. Dzięki pęcherzowi płodowemu i błonom płodowym płód jest chroniony przed urazami, zyskuje bezpieczne warunki do rozwoju. Co więcej, pęcherz płodowy chroni go również przed bakteriami, które znajdują się w drogach rodnych przyszłej matki. Gdy zbliża się pora porodu, płód zaczyna naciskać na pęcherz płodowy, powodując jego rozciągnięcie, a w konsekwencji - pęknięcie. Po jego pęknięciu niemal wszystkie kobiety odczuwają bóle porodowe w ciągu kolejnych 12 godzin, u około 20 procent przyszłych mam pojawią się one później. Często, zamiast o pęknięciu pęcherza płodowego mówimy o odejściu wód płodowych.

>>Przeczytaj również: Odejście wód płodowych - jak wygląda?>>

Pęcherz płodowy: przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego

Z przedwczesnym pęknięciem pęcherza płodowego, zwanym również przedwczesnym pęknięciem błon płodowych (ppbp), mamy do czynienia, gdy pęknięcie nastąpi przed porodem zamiast, jak powinno, już w jego trakcie i to przy całkowicie rozwartym ujściu szyjki macicy. Gdy pęknięcie pęcherza płodowego nastąpi przed 37. tygodniem ciąży, mamy do czynienia z ciążą niedonoszoną.

Jak rozpoznać, czy mamy do czyniania z pęknięciem pęcherza płodowego, a nie nietrzymaniem moczu lub śluzem, pojawiającym się w trakcie ciąży? Wody płodowe wyciekają zazwyczaj w większych ilościach, kobieta odczuwa nie tylko wilgoć, ale wyraźnie zauważa wyciek z dróg rodnych. Zapach wód płodowych jest zupełnie inny niż ostry, kwaśny zapach moczu - bardziej delikatny, czasem trudno go wyczuć, niekiedy przypomina zapach świeżej ryby.

Może się też zdarzyć, że wyciek nie jest gwałtowny, a woda się sączy. Wtedy, podobnie jak i w przypadku, gdy pęcherz płodowy pęknie przed 37. tygodniem ciąży, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

>>Przeczytaj również: Ciąża - utrata płynu owodniowego czy popuszczanie moczu?>>

Pęcherz płodowy: postępowanie w przypadku przedwczesnego pęknięcia

Wszystko zależy od momentu, w którym doszło do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego. Jeśli miało ono miejsce około 34.-37. tygodnia ciąży, najczęściej dąży się do wywołania porodu, jeśli wcześniej - zazwyczaj ciężarna pozostaje pod stałą opieką lekarzy na oddziale położniczym i wprowadza się działania podtrzymujące ciążę: przede wszystkim podaje się przyszłej mamie antybiotyki. W ogromnej części przypadków udaje się doprowadzić do szczęśliwego, nawet jeśli przedwczesnego, rozwiązania i dzieci rodzą się zdrowe. Do śmierci dziecka, spowodowanej zbyt wczesnym pęknięciem pęcherza płodowego dochodzi w przypadku około 1 procenta noworodków.

Pęcherz płodowy: możliwe powikłania na skutek przedwczesnego pęknięcia

W wyniku zbyt wczesnego pęknięcia pęcherza płodowego może wyniknąć infekcja, niedotlenienie i deformacja płodu, zbyt wczesne odklejenie się łożyska. Mogą się również pojawić problemy z pępowiną (wypadnięcie) i z płucami dziecka - ich rozwój może zostać wstrzymany przez zbyt długie przebywanie w łonie mamy bez wód płodowych. Pęknięcie pęcherza płodowego i brak wód płodowych skutkują również czasami szpotawymi i płasko-koślawymi stopkami. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza