37 tydzień ciąży - rozwój dziecka i zdrowie mamy

2021-05-26 15:28
ciąża
Autor: Getty images 37 tygodzień ciąży to w zasadzie czas donoszenia ciąży.

37 tydzień ciąży to czas, kiedy tak na prawdę wszystko może się zdarzyć, a dziecko może urodzić się w każdym momencie. Zobacz, jak wygląda twoje dziecko w 37 tygodniu ciąży.

W 37 tygodniu ciąży twój organizm zaczyna dawać sygnały, że szykuje się do porodu – na pewno odczuwasz już skurcze przepowiadające. Póki co, doskonale „dogadujesz” się ze swoim dzieckiem. Malec umie przekazać ci, czy jest spokojny czy zdenerwowany.

Który to miesiąc ciąży?

37 tydzień ciąży to 9 miesiąc ciąży i 3 trymestr ciąży. To 35 tydzień życia dziecka.

Spis treści

  1. Rozwój dziecka w 36 tygodniu ciąży
  2. Wielkość i wygląd dziecka w 37 tygodniu ciąży
  3. Objawy i dolegliwości ciążowe w 37 tygodniu ciąży
  4. Poród w 37 tygodniu ciąży

Rozwój dziecka w 36 tygodniu ciąży

Maluszek w 37 tygodniu ciąży ćwiczy niezbędne umiejętności: wdycha i wydycha wody płodowe, aby płuca były przygotowane na pierwszy oddech i ssie kciuk, przygotowując się do ssania pokarmu.

Ponieważ w 37 tygodniu ciąży nadnercza wytwarzają kortyzol, hormon, który ma wpływ na pracę płuc, są one już w pełni przygotowane do oddychania powietrzem atmosferycznym. Rozwinięty jest też układ nerwowy i pokarmowy.

W 37 tygodniu ciąży dziecko ceni sobie spokój, który panuje w macicy. Unika bodźców, które go niepokoją lub stresują.

Swoje potrzeby dziecko próbuje już przekazywać mamie za pomocą zróżnicowanych ruchów, a ty, intuicyjnie, zazwyczaj potrafisz ocenić jego nastrój (niepokój, zadowolenie, złość z powodu hałasu). Naukowcy nazywają to komunikacją prenatalną.

Wielkość i wygląd dziecka w 37 tygodniu ciąży

W 37 tygodniu ciąży twoje dziecko prawdopodobnie osiągnęło już ok. 3 kg. Ma ok. 51 cm długości. Dziecko nadal przybiera na wadze - ok. 30 gramów dziennie. Buzia dziecka jest już całkiem gładka i pucułowata. Organizm gromadzi tkankę tłuszczową, tworząc fałdki i dołeczki.

Zobacz: Przed porodem: 7 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem

Jakiej wielkości jest twoje dziecko?
37 tydzień

Autor: Getty images

W tym tygodniu twoje dziecko najprawdopodobniej przekroczyło wagę 3000 g i mierzy ok 51 cm. Tak naprawdę na tym etapie ciąży dzieci mogą znacznie różnić się wagą i długością ciała - nie mniej jednak ich wielkość można porównać z arbuzem.

Objawy i dolegliwości ciążowe w 37 tygodniu ciąży

W tym czasie mogą towarzyszyć ci tzw. skurcze przepowiadające. Świadczą one o przygotowaniach macicy do porodu. Mogą pojawiać się kilka razy dziennie lub kilka razy w tygodniu.

Czasem można je pomylić z właściwymi skurczami porodowymi. Te przepowiadające można rozpoznać po tym, że ustają po 1,5-2 godziny.

W 37 tygodniu ciąży obniżone dno macicy sprawia, że łatwiej ci się oddycha. Za to niestety odczuwasz ból w okolicy krocza, trudno jest ci się poruszać i często oddajesz mocz.Unikaj moczopędnych napojów, takich jak kawa i herbata. Nie ograniczaj jednak innych płynów.

Na tym etapie najważniejszy jest odpoczynek i sen – tego wkrótce może ci zabraknąć! Warto ucinać sobie częste drzemki, bo pod wpływem hormonów ciążowych sny możesz mieć bardziej kolorowe i niezwykłe.

Czytaj:

Skurcze macicy w ciąży - skurcze Alvareza, Braxtona-Hicksa, przepowiadające i porodowe

Ból spojenia łonowego w ciąży i po porodzie

Poród w 37 tygodniu ciąży

37 tydzień ciąży to prawdziwy przełom: dziecko jest już w zasadzie przygotowane do życia pozałonowego. Może przyjść na świat w każdej chwili.

I chociaż zakłada się, że właściwy termin porodu przypada około 40 tygodnia ciąży, bardzo mało dzieci rodzi się w ściśle wyznaczonym terminie. Zazwyczaj poród rozpoczyna się do 3 tygodni wcześniej lub później.

W 37 tygodniu ciąży upewnij się, że niczego nie brakuje w twojej torbie do szpitala. A poza tym, odpoczywaj, odpoczywaj i jeszcze raz odpoczywaj! Tyle, ile możesz i kiedy tylko możesz! Nie zapominaj o śnie - wkrótce za nim zatęsknisz.

Zobacz:

Kalkulator ciąży i inne przydatne narzędzia

Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne

TERMIN PORODU: czy urodzę o czasie? Od czego to zależy?

Rodzisz w roku 2021? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2021 roku! Największa grupa dla mam"!

Badania w 9. miesiącu ciąży
Co na to ekspert?
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
mgr Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Możesz odczuwać coraz bardziej intensywne kurczenie się macicy. Chwilami skurcze mogą być już bolesne. Nie muszą jednak jeszcze oznaczać początku porodu. Zwykle to tzw. skurcze przepowiadające będące treningiem mięśnia macicy przed porodem.

Pomagają też przygotowywać szyjkę macicy do porodu – w czasie ciąży była ona długa, twarda, zamknięta i skierowana do kości krzyżowej; teraz będzie robić się coraz bardziej miękka, elastyczna, będzie się skracać, zmieniać położenie ku osi kanału rodnego (ku przodowi) i lekko otwierać. Procesy te mogą zachodzić już teraz lub dopiero za kilka tygodni.

Wraz z ukończeniem 37 tygodnia ciąży (37+0) mówimy o ciąży w terminie porodu. Oznacza to, że dziecko urodzone od tej chwili uznawane jest za noworodka donoszonego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE