Wcierki do włosów - kiedy stosować, jakie wybrać, na co pomagają wcierki do włosów?

2021-02-01 11:08

Wcierki do włosów zyskują coraz większą popularność. Mają nie tylko odżywiać włosy, ale i skórę głowy. Wcierki mają mnóstwo właściwości. Dzięki nim włosy będą zdrowe, błyszczące, gęste i do tego będą szybciej rosnąć. Podpowiadamy, jakie wcierki do włosów wybrać i jak je stosować.

Wcierki do włosów - kiedy stosować, jakie wybrać,

i

Autor: Getty images Na co pomagają wcierki do włosów?

Wcierki do włosów to jeden z obowiązkowych produktów kosmetycznych na listach włosomaniaczek. To właśnie ich zadaniem jest odżywienie skóry głowy oraz przyspieszenie wzrostu włosów. To jednak nie koniec ich właściwości. Kiedy stosować wcierki do włosów, jakie wybrać? Warto dowiedzieć się więcej na temat wcierek do włosów i włączyć je do codziennej pielęgnacji.

Spis treści

  1. Czym są wcierki do włosów?
  2. Dlaczego warto stosować wcierki do włosów?
  3. Jaką wcierkę do włosów wybrać?
  4. Jak stosować wcierki do włosów?  
  5. Kiedy sięgnąć po wcierkę do włosów?  

Czym są wcierki do włosów?

Wcierka do włosów to kosmetyk w formie rzadkiego płynu, który należy nałożyć na skórę głowy. Wcierki często określane są jako tonik do skóry głowy lub odżywka. Występują w butelkach ze specjalnymi atomizerami lub pipetami, ułatwiającymi dozowanie oraz nakładanie.

W skład wcierki wchodzą mieszanki ziół i ekstraktów roślinnych, witamin oraz substancji czynnych, które wnikają w głąb naskórka i przedostają się do mieszków włosowych, regenerując je i wzmacniając.

Wcierkę nakłada się na dłoń lub bezpośrednio na skórę głowy w kilku miejscach, a następnie wciera (stąd nazwa) w skórę głowy, wykonując przy okazji delikatny masaż. Korzyść takiego zabiegu jest podwójna - nie tylko dostarczamy skórze i włosom cennych składników, ale także poprawiamy ukrwienie skóry głowy, co również przekłada się na wygląd i stan skóry oraz włosów.

Wcierkę można stosować nawet codziennie. Najczęściej zaleca się używanie jej na umytą skórę głowy po kąpieli.   

Dlaczego warto stosować wcierki do włosów?

Stosowanie wcierki zalecane jest najczęściej wtedy, gdy kondycja skóry głowy i włosów pozostawia wiele do życzenia. Wcierki odżywiają skórę głowy oraz włosy, przeciwdziałają ich wypadaniu, a także pobudzają włosy do wzrostu.

Oczywiście nie trzeba mieć żadnych problemów z włosami czy skórą głowy, by sięgnąć po wcierkę. Wystarczy sama chęć posiadania gęstych, długich i zdrowych włosów. W zależności od rodzaju wcierki mogą pomóc na przetłuszczającą się lub suchą skórę głowy, mogą także wyleczyć łupież.

Wcierki są znakomitym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji włosów obok samego ich mycia, odżywiania czy olejowania. Wcierki przyspieszają gojenie się ranek na głowie, niwelują swędzenie głowy, normalizują pracę gruczołów łojowych, a także odbijają włosy od nasady. Wcierki mają więc mnóstwo korzystnych właściwości, dlatego nie tylko warto po nie sięgnąć, ale także stosować codziennie. 

Czytaj również: Szampony na porost włosów - czy są skuteczne? Przegląd szamponów na porost włosów

Czy są jakieś sposoby na wypadające włosy po ciąży? Trycholog podpowiada młodym mamom

Jaką wcierkę do włosów wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wcierek, które są odpowiedzią na różne potrzeby kobiet. Obecnie znajdziemy już wcierki na każdy problem skóry głowy i włosów. Do najpopularniejszych należą wcierki alkoholowe, bezalkoholowe, lecznicze, na bazie olejów. Można nawet stworzyć wcierkę samodzielnie na bazie dostępnych w kuchni produktów.

  • Wcierki alkoholowe - jak można się domyślać, są najmocniejsze, a tym samym często najbardziej skuteczne. Nie są jednak polecane do wrażliwej skóry głowy, wysuszonej, z problemami skórnymi, takimi jak łupież, łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry. Wcierki alkoholowe nadają się jedynie dla osób ze zdrową skórą głowy. Takie wcierki najczęściej mają w składzie zioła, które w alkoholu dobrze się rozpuszczają i przez długi czas pozostają aktywne. Dodatkową korzyścią używania wcierki na bazie alkoholu jest efekt rozgrzania, a tym samym intensywniejszego poprawienia krążenia skóry głowy.  
  • Wcierki bezalkoholowe - dzięki temu, że wcierki są pozbawione alkoholu, są delikatniejsze i nadają się również dla osób o wrażliwszej skórze głowy. Z takich produktów mogą korzystać wszyscy, nawet jeśli borykają się ze skórnymi problemami. W składzie wcierek zamiast alkoholu najczęściej znajduje się hydrolat, glikol lub sok aloesowy. Pojawia się także kofeina lub kapsaicyna, które są składnikami aktywnymi i pobudzają mieszki włosowe.  
  • Wcierki na bazie oleju - to produkty dla osób, którym służy olejowanie. Ważne jest, żeby wybrać wcierkę z olejem, która pasuje do danej porowatości włosów, w przeciwnym wypadku można im zaszkodzić. Można także zastosować sam olej, tylko zamiast nakładać go na końce włosów jak w przypadku olejowania, trzeba nałożyć go na skórę głowy. Warto zapoznać się wcześniej z właściwościami danego oleju.
  • Wcierki domowej produkcji - takie wcierki można przygotować z wywarów ziołowych. Sprawdzą się najlepiej u osób, które cenią sobie w pełni naturalną pielęgnację. Ze względu na intensywność wcierki z wywaru ziołowego należy uważać z jej użytkowaniem w przypadku problemów skórnych oraz przesuszonej skóry głowy. 

Jak stosować wcierki do włosów?  

Stosowanie wcierki jest bardzo proste - w końcu wystarczy nałożyć ją na skórę głowy i wmasować w nią. Jednak żeby cieszyć się upragnionymi efektami, trzeba zwrócić uwagę na kilka zasad.

  • Regularność - przede wszystkim wcierki trzeba stosować regularnie, najlepiej codziennie lub kilka razy w tygodniu przez kilka miesięcy. Używanie wcierki powinno wejść w codzienny nawyk, tak jak np. nakładanie kremu na twarz czy olejowanie włosów.
  • Czas stosowania - każdy produkt potrzebuje czasu, by zacząć działać, dlatego nie należy spodziewać się efektów, jeśli pod wpływem impulsu będziemy nakładać wcierkę codziennie przez tydzień, a potem przypomnimy sobie o niej po kilku miesiącach, by powtórzyć ten sam schemat. Wcierkę należy stosować przez co najmniej trzy lub cztery tygodnie, żeby zobaczyć pierwsze efekty. Czasem na opakowaniach wcierek producenci informują o konkretnych zaleceniach. Może zdarzyć się, że daną wcierkę trzeba stosować przez kilka tygodni, a następnie odstawić ją np. na tydzień. Zawsze należy zwracać uwagę na zalecenia producenta i czytać etykiety.
  • Sposób używania - wcierkę można stosować przed myciem lub po myciu. W przypadku tej pierwszej metody trzeba nałożyć wcierkę w kilku miejscach na skórę głowy, dokładnie wmasować ją i odczekać co najmniej dwie godziny, by następnie umyć głowę. Takie stosowanie wcierki najczęściej zalecane jest w przypadku produktów na bazie olejów, które przetłuszczają włosy oraz skórę głowy. Wcierki można także stosować po myciu włosów. Wtedy nakładamy wcierkę na skórę głowy w kilku miejscach, wykonujemy masaż głowy i np. suszymy włosy lub idziemy spać z mokrymi. 

Kiedy sięgnąć po wcierkę do włosów?  

Zdecydowanie warto zainteresować się tym produktem, gdy zauważy się osłabioną kondycję włosów i skóry głowy. Na rynku są dostępne lecznicze wcierki, które doskonale rozprawią się ze skórnymi problemami, zadziałają na łupież czy swędzenie.

Po wcierki warto także sięgnąć, gdy włosy zaczynają intensywniej wypadać (tu jednak nie obędzie się również bez wizyty u lekarza i podstawowych badań!), stały się matowe. Wcierki to też odpowiedź na marzenia wszystkich włosomaniaczek o długich włosach, bo przyspieszają ich wzrost.

Czytaj również: Jak zrobić odżywkę do włosów? 5 sprawdzonych przepisów

Olejowanie włosów w ciąży: olej kokosowy, arganowy, sezamowy

Gładkie włosy - jaki je uzyskać? Sposoby na piękne i gładkie włosy

Typy urody: jakim typem jesteś?
Pytanie 1 z 5
Jaki jest twój naturalny kolor włosów?