Łojotokowe zapalenie skóry u dziecka: choroba, której nie należy lekceważyć

2011-10-12 13:24

Łojotokowe zapalenie skóry u dziecka jest równie częste co u dorosłych. Pierwsze objawy łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt mogą wyglądać dość niewinnie i być mylone z pospolitą ciemieniuchą. Z czasem chory obszar skóry się powiększa na inne części ciała i wówczas należy szybko zgłosić się do lekarza.

Dziecięce łojotokowe zapalenie skóry
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Co to jest łojotokowe zapalenie skóry?
  2. Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt
  3. Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci powyżej 1. roku życia
  4. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry u dzieci
  5. Nawroty łojotokowego zapalenia skóry u dzieci i zapobieganie im
  6. Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) a atopowe zapalenie skóry (AZS)

Co to jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry, w skrócie ŁZS jest  chorobą wywoływaną przez m.in. grzyby drożdżopodobne lub drożdżaki, które namnażają się w organizmie dziecka na skutek jakiegokolwiek stanu zapalnego. ŁZS to przewlekły stan zapalny objawiający się występowaniem plam rumieniowych pokrytych żółtymi łuskami. Zarumienione miejsca zazwyczaj swędzą, czasem przybierają postać wyprysków z wysiękiem. Zmiany chorobowe występują najczęściej w okolicach skórnych bogatych w gruczoły łojowe tj. głowa, czoło, twarz, górna część tułowia. 

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt wiąże się z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Pierwsze objawy mogą pojawić się nawet tuż po narodzinach, są niezwykle powszechne i zanikają zazwyczaj do 1. roku.  ŁZS u najmłodszych dzieci początkowo może przybrać postać ciemieniuchy czyli miękkich, tłustych, żółtawych łusek odchodzących od owłosionej skóry głowy. Sama ciemieniucha nie jest niebezpieczna, mimo, że nie piecze i nie swędzi,  może być jednak początkiem stanu zapalnego skóry. Jeśli tak jest, stan chorobowy skóry zaczyna się powiększać na dalszą część głowy i twarzy, a także w okolice klatki piersiowej. Często u niemowląt dochodzi do powstawania tzw. wyprysku sączącego.Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt może mieć również postać tzw. zmian pieluszkowych. Wówczas największy stan zapalny skóry  w postaci łuszczących się plam przypada na okolice miejsc intymnych: pachwiny, genitalia, podbrzusze. 

Dowiedz się, w czym kąpać dziecko i jakich preparatów używać po kąpieli - radzi położna >>

Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci powyżej 1. roku życia

U starszych dzieci, łojotokowe zapalenie skóry ma zazwyczaj podłoże ogólno-zapalne. Choroba atakuje, gdy w organizmie dochodzi do innych stanów zapalnych, osłabiających organizm dziecka. Wówczas występujący stan zapalny prowadzi do infekcji drożdżakami, które powodują chorobę. Zmiany chorobowe atakują głównie owłosioną skórę głowy (łupież), twarz (skronie, czoło, okolice nosa i warg, brwi), górną część tułowia i klatki piersiowej, a także zgięcia stawowe. W przypadku starszych dzieci, rzadziej występuje wysięk z miejsc chorobowo zmienionych.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry u dzieci

Leczenie choroby powinno być poprzedzone ogólną diagnostyką w celu wykrycia przyczyny. Jeśli choroba atakuje najmłodsze dzieci, istnieje największe prawdopodobieństwo, że powodem stanu zapalnego jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Wówczas zaleca się wzmożoną higienę skóry, częste jej mycie delikatnym preparatami i dokładne osuszanie. Czasem lekarze przepisują maści przeciwgrzybiczne. W przypadku starszych dzieci,  leczenie bywa bardziej złożone. Po odnalezieniu stanu zapalnego w organizmie (może nim być nawet próchnica), podejmuje się kroki eliminujące go. Jednocześnie, na miejsca chorobowe stosuje się specjalne maści przeciwgrzybiczne. U dzieci zazwyczaj nie stosuje się leków kortykosteroidowych (sterydowych), które są powszechne w leczeniu ŁZS u dorosłych. Mają one wiele działań niepożądanych i dlatego są tylko przepisywane w wyjątkowo ostrym przebiegu choroby.

Zobacz też: >> Jak sobie radzić z ODPARZENIAMI i PIELUSZKOWYM ZAPALENIEM SKÓRY u niemowląt? <<

Nawroty łojotokowego zapalenia skóry u dzieci i zapobieganie im

Łojotokowe zapalenie skóry u dzieci jest często schorzeniem o łagodnym, ale niestety często o charakterze nawracającym. Kolejne nawroty ŁZS mogą budzić frustrację, zarówno u świadomych choroby dzieci, jaki jego rodziców. Niestety nie ma lekarstw skutecznie i na zawsze eliminujących chorobę. Można jednak dbać o to, by ataki chorób były rzadsze i łagodniejsze. Najważniejsze to:- niedopuszczanie do stanów zapalnych, stresu,-szczególne dbanie o higienę,- używanie specjalnych kosmetyków dla tego typu skóry (dostępne w aptekach),- natychmiastowe reagowanie na pierwsze, małe zmiany.

Czytaj też: >> Pielęgnacja skóry atopowej niemowlaka: 12 zasad pielęgnacji dziecka z AZS <<

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) a atopowe zapalenie skóry (AZS)

Łojotokowe zapalenie skóry jest w swych objawach bardzo podobne do atopowego zapalenia skóry (AZS). Jest ciężkie w diagnostyce, nawet dla samego lekarza. Wówczas potrzebna jest uważna obserwacja objawów -  kiedy się nasilają, czy są uciążliwe dla dziecka itd. W przypadku atopowego zapalenia skóry, mamy do czynienia z cięższym przebiegiem choroby. Zmiany chorobowe są bardziej swędzące, są większe (mogą obejmować nawet całe ciało), a przyczyny mają podłoże alergiczne lub genetyczne.  Przyczyny u najmłodszych dzieci  są zazwyczaj pokarmowe (najczęściej uczula białko mleka krowiego, jajka, ryby, cytrusy, orzechy, kakao, poziomki, truskawki). U starszych dzieci AZS może być efektem alergii np. na kurz lub roztocza. Leczenie AZS  u dzieci jest bardzo trudne (często mija dużo czasu aż znajdzie się alergen wywołujący chorobę) i wymaga dużej cierpliwości od rodziców. Niestety podobnie jak ŁZS ma charakter nawracający. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza