Ostatniego dnia października zewsząd niemal atakują nas dynie. Pełno ich na targu, w markecie, przed wejściami do sklepów a także w roli dekoracji w naszych domach. Nic dziwnego - w Polsce coraz popularniejsze stają się przyjęcia na Halloween, na których nie może zabraknąć oczywiście strasznego lampionu z dyni. 31 października w wielu miastach dzieciaki wieczorami dzwonią do drzwi wołając "cukierek albo psikus!".
Halloween obchodzą głównie dzieci, co czasem spotyka się z niechęcią ze strony dorosłych.
W przedszkolach i żłobkach także odbywają się bale, choć zazwyczaj noszą one nazwę "dnia dyni" na wypadek, gdyby rodzice mieli obiekcje przed tym, by ich pociecha brała udział w "czczeniu szatana". Oczywiście warto podejść do takich zabaw z przymrużeniem oka.
Czytaj też: Makijaż na Halloween dla dzieci. Jak pomalować dziecko na Halloween?
Spis treści
Dynia to nie tylko wdzięczny materiał do rzeźbienia, lecz także dość prosty motyw plastyczny. Dla najmłodszych polecamy kolorowanki na Halloween - pobierz je i wydrukuj. Starszym dzieciom, a nawet dorosłym polecamy za to poniższą zagadkę.
Zagadka z dynią podbiła sieć
Zagadka z dynią to świetny obrazkowy test na spostrzegawczość. W internecie opublikowała ją firma produkująca soczewki kontaktowe. Okazuje się, że z poprawnym, a na pewno szybkim rozwiązaniem ma kłopot nawet 95% osób!
Tak, tylko 5% od razu i bezbłędnie jest w stanie dostrzec dwie bezzębne dynie na poniższym obrazku.
Zaproś do zabawy dzieciaki lub spróbuj sama. Na grafice pełnej dyń trzeba odnaleźć dwie sztuki, które nie mają zębów:
Test na spostrzegawczość - rozwiązanie
Dostrzec dynie pozbawione zębów może być trudno. Wszystko za sprawą kolorystyki, która nie ułatwia zadania. Jeśli wpatrujesz się w obrazek i nie możesz och odnaleźć podpowiadamy, że bezzębne dynie znajdują się w dolnej części grafiki.
Wierzymy, że bez trudu udało ci się odnaleźć dwie bezzębne dynie, ale jeśli zadanie to nadal sprawia ci kłopot, poniżej znajdziesz rozwiązanie.
Takie zagadki jak powyższa pomagają ćwiczyć spostrzegawczość, pamięć i logiczne myślenie. Zwłaszcza, że dzieci najchętniej i najskuteczniej uczą się poprzez zabawę.
O kondycję własnego mózgu warto dbać także wtedy, gdy lata edukacji masz już za sobą. Udowodniono, że ciągłe stymulowanie pracy mózgu za pomocą różnych ćwiczeń (gra memory, układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek, zagadek i łamigłówek) pozwala uchronić się przed postępującymi zmianami demencyjnymi, zachodzącymi w mózgu w procesie starzenia.
Czytaj też: Ta nauczycielka wie, jak motywować do nauki. Uczniowie zachwyceni jej sposobem oceniania