"Odkryj zasadę, według której ułożono figury w piramidkach. Skorzystaj z nalepek i umieść w piramidkach właściwe ramki z figurami" - brzmiało zadanie z matematyki dla uczniów drugiej klasy. Zadanie jest typowo logicznym wyzwaniem - na rysunku znajdują się pola, z których część jest już wypełniona, a część - wymaga dopiero wklejenia odpowiednich naklejek przez ucznia.
Zadanie było bardzo trudne dla pewnego drugoklasisty, który poprosił o pomoc ojca. Ten z kolei - po kilku próbach rozwiązania zadania, wysłał screena strony do znajomych w mediach społecznościowych, ale i ci polegli. Rozwiązanie znalazła w końcu studentka politechniki. Po jej wytłumaczeniach okazało się, że zadanie jest proste, ale wymaga odrzucenia pierwszego pomysłu, który od razu się nasuwa po spojrzeniu na rysunek.
Pierwsze rozwiązanie nie zawsze jest dobre
Pierwsza piramidka, która znajduje się na rysunku, zawiera 3 piętra. Na najwyższym widać 4 trójkąty, na dwóch niższych - dwa pola, jedno puste, drugie - z dwoma trójkątami. Najniższe piętro, czyli podstawa piramidki, zawiera trzy pola, z których tylko w jednym widoczny jest jeden trójkąt.
Pierwsza myśl po spojrzeniu na rysunek jest taka, że puste pole w środkowym piętrze powinno otrzymać naklejkę z 2 trójkątami - wówczas suma figur z tego poziomu będzie równa liczbie figur w górnym - to prawidłowa odpowiedź, bo na kartce znajduje się naklejka z dwoma trójkątami. Problem zaczyna się niżej - idąc tym tropem, w najniższym piętrze powinny znaleźć się 4 trójkąty, ale pól jest tylko 3.
Czytaj również: Proste zadanie matematyczne rozłożyło rodziców na łopatki. "Dzieci radzą sobie lepiej"
Matka pierwszoklasisty pokazała zadanie z matematyki. Rodzice łapią się za głowy
Prostsze niż myślisz
Rozwiązanie, które znalazła studentka, jest oczywiście bardzo proste, ale wymaga odrzucenia tego opisanego powyżej, które nasuwa się jako pierwsze i oczywiste. Owszem, chodzi o sumę figur, ale nie w całym piętrze, lecz w polach stanowiących podstawę pola górnego. Liczba figur w danym polu piramidki jest sumą dwóch pól w piętrze niższym.
Rozwiązanie piramidy z zielonymi trójkątami powinno być więc następujące: na szczycie - 4 trójkąty, środkowe piętro - 2 i 2 trójkąty, najniższe - po jednym trójkącie.
Podobna zasada dotyczy pozostałych piramidek. Gdy już ją znasz, wypełnienie kolejnych pustych pól naklejkami nie powinno stanowić problemu.