Czym jest miesiączka noworodkowa? To powinna wiedzieć każda mama małej dziewczynki

2025-06-23 12:21

Opieka nad nowo narodzonym dzieckiem zawsze jest związana z pewnymi stresami. Zwłaszcza, jeśli to nasze pierwsze dziecko lub kiedy spotykamy się z czymś zupełnie niespodziewanym. Z pewnością właśnie tak jest, gdy młoda mama maleńkiej dziewczynki zauważy... krew w pieluszce. Jak się okazuje, nie jest to nic wyjątkowego.

Czym jest miesiączka noworodkowa?

i

Autor: Getty Images Czym jest miesiączka noworodkowa?

Każdy rodzic bacznie obserwuje swojego noworodka. Maleńka istota wydaje się tak krucha i bezbronna. Pewne objawy u  noworodka, zwłaszcza wyedukowanym i oczytanym rodzicom nie przyniosą lęków. Co jednak, gdy na pieluszce lub chusteczce po podcieraniu zobaczymy krew?

Pielęgniarka noworodkowa Liesel Teen, prowadząca szkolenia dla rodziców i profile w mediach społecznościowych @mommy.labornurse twierdzi, że w pewnych sytuacjach to normalne i nie ma się czego obawiać. Chodzi jej o... miesiączkę noworodkową. 

Jak chronić dzieci przed promieniowaniem UV? Plac Zabaw odc. 11

Jak wygląda miesiączka noworodkowa?

Miesiączka noworodkowa to zazwyczaj nie jest typowa krew, a zwiększona ilość wydzieliny, która jest podbarwiona krwią. Zdarza się także, że wydzielina nie ma czerwonawego zabarwienia i wtedy rodzice w ogóle nie zwracają na nią uwagi.

W większości krwawienie jest skąprótkotrwałe i ma różowawy lub brązowawy kolor.

Skąd bierze się miesiączka noworodkowa?

To zjawisko, niezależnie od natężenia krwi w wydzielinie, lekarze uznają za fizjologiczne. Powodem jego występowania jest nagłe przerwanie po porodzie dopływu estrogenów z krwi matki do organizmu dziecka. W okresie życia płodowego poziom hormonów estrogenu był bowiem u dziecka wysoki. Gwałtowny spadek może powodować krwawienie z macicy u noworodków płci żeńskiej.

Może rozpocząć się w dowolnym momencie od 2-10 dni życia i nie powinno trwać dłużej niż 3 lub 4 dni⁣⁠

- opisuje pielęgniarka. 

M jak Mama Google News

Kiedy lepiej skontaktować się z lekarzem?

Jeśli sytuacja się przedłuża lub budzi niepokój rodziców, warto zgłosić się do lekarza. Pediatrzy zazwyczaj w takich sytuacjach zalecają  podanie dziecku witaminy K. Takie działanie ma na celu zapobieganie chorobie krwotocznej noworodków, która dotyka średnio 1 na 50 maluszków. 

Warto zaznaczyć, że miesiączka noworodkowa to jeden z odczynów ciążowych, spowodowanych przenikaniem hormonów matki do dziecka poprzez łożysko. Tak jak estrogen może wywoływać miesiaczkę noworodkową, tak prolaktyna odpowiadać może za powiększenie gruczołów piersiowych i to u noworodków obydwu płci.