Układ pokarmowy noworodka urodzonego po 36. tygodniu ciąży, choć niedojrzały czynnościowo (to dlatego maluszka często męczą kolki, a rozszerzanie diety warto zaplanować na 6. miesiąc życia), szybko rozwija się z każdym tygodniem i miesiącem życia dziecka.
Po narodzinach wiele mam martwi się jednak tym, czy dziecko się najada. Zwłaszcza, gdy po kilku minutach odwraca się od piersi, płacze, a wkrótce znów domaga się jedzenia.
Zobacz jakiej wielkości jest żołądek noworodka. Rośnie bardzo szybko, jego pojemność na początku wynosi zaledwie kilka mililitrów.
Żołądek noworodka jest wielkości wiśni
W pierwszej dobie życia dziecka żołądek noworodka ma pojemność 5−7 ml i wielkością przypomina owoc wiśni. Zaraz po narodzinach aktywność enzymów żołądkowych jest bardzo niska, dopiero od momentu porodu rozpoczyna się też kolonizacja mikroflory jelitowej.
U dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie obserwuje się więc dwa razy mniejsze zróżnicowanie mikrobioty przewodu pokarmowego, bo noworodki nie mają kontaktu z florą bakteryjną z układu rodnego matki.

W kolejnych dniach żołądek noworodka intensywnie rośnie. Powiększa się właściwie z każdym dniem: trzydniowy maluszek ma już żołądek wielkości orzecha włoskiego. Jego pojemność też jest już kilkakrotnie większa: mieści od 22 do 27 ml.
Gdy noworodek ma tydzien, jego żołądek osiąga rozmiar moreli (ma pojemność ok. 45–60 ml).
Miesięczne niemowlę ma żołądek wielkości jaja kurzego. Zmieści się w nim od 80 do 150 ml mleka.
Nic dziwnego, że na początku maluszek domaga się częstych karmień, a później okresy pomiędzy karmieniami stopniowo się zmniejszają.
To warto wiedzieć o karmieniu noworodka
Mamy, które karmią piersią, nie muszą martwić się czym, czy mleko jest wystarczająco kaloryczne, by nasycić dziecko. Kobiecy pokarm dostosowuje się do potrzeb maluszka i zmienia się w trakcie laktacji. Dzięki temu możesz mieć pewność, że twoje mleko jest wartościowe i to mit, że twój pokarm jest zbyt chudy i dziecko potrzebuje dokarmiania mlekiem modyfikowanym. Problemy z laktacją mogą zdarzyć się na każdym etapie, z reguły jednak dokarmianie dziecka mieszanką tylko je pogłębia.
Pojemność żołądka niemowlęcia w pierwszym miesiącu życia jest nawet kilkanaście razy mniejsza niż pojemność twojego żołądka (żołądek dorosłego czlowieka mieści od 1 do 3 litrów płynów). Wydzielanie kwasu w żołądku jest nawet 27 razy mniejsze niż u dorosłych.