Zostałaś mamą po raz pierwszy? To może cię zaskoczyć, ale nie ma się czym martwić

2024-08-28 10:21

Po porodzie bierzemy malucha w ramiona i dziwmy się, że nie wygląda „jak z obrazka”, niczym dzieci na zdjęciach w magazynach. Wiele rzeczy może nas zaskoczyć, również w zachowaniu małego człowieka. Przyglądałaś się płaczącemu noworodkowi? Zauważyłaś, że z jego oczu nie wypływają łzy?

Zostałaś mamą po raz pierwszy? To może cię zaskoczyć, ale nie ma się czym martwić

i

Autor: Getty Images Zostałaś mamą po raz pierwszy? To może cię zaskoczyć, ale nie ma się czym martwić

Wygląd noworodka tuż po porodzie może zaskoczyć. A to nie koniec niespodzianek. Maluch może m.in. spać niemal całą dobę, a niespodziewane dotknięcie sprawia, że reaguje w nieoczywisty sposób, odrzucając gwałtownie rączki i nóżki.

Przeczytaj: Co trzeba wiedzieć o noworodku? 10 rzeczy, które cię kompletnie zaskoczą.

O jeszcze jednej rzeczy, która może być dla rodziców nowością, przypomniał aktywny w mediach społecznościowych lekarz, dr hab. n. med. Wojciech Feleszko. Zauważyłaś, że noworodek płacze, ale nie zalewa się łzami?

Sprawdzamy miejskie wyprawki. Królowe matki odc. 13

Noworodki płaczą bez łez

Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko to pediatra i immunolog, który na swoim instagramowym profilu @dr_feleszko rozwiewa wątpliwości rodziców, dzieli się wiedzą i różnego rodzaju ciekawostkami. M.in. tłumaczył, czy niektóre choroby trzeba naturalnie przechorować, czy niemowlakowi trzeba zakładać okulary. Jedna z ostatnich rolek na jego profilu poświęcona jest „sekretowi” noworodków.

Noworodki nie płaczą łzami, zauważyli państwo to zjawisko?” - pyta swoich obserwatorów dr hab. n. med. Wojciech Feleszko. Doskonale wiemy, że maluch płacze, ale czy rozpoznajemy to po łzach, które ciekną z jego oczu? Jakby się zastanowić, to faktycznie - był płacz, nie było łez. To coś naturalnego?

Dlaczego niemowlę nie ma łez?

Dr Feleszko wyjaśnia, że to dość typowe zjawisko, a w oczach noworodka rzadko kiedy pojawiają się łzy. Jak tłumaczy specjalista, gruczoły łzowe, podobnie jak i inne organy w naszym ciele, dojrzewają stopniowo i powoli.

Płakanie związane z produkcją łez pojawia się około drugiego, trzeciego miesiąca życia, kiedy gruczoły łzowe są rozwinięte na tyle dobrze i mocno, że pojawiają się widoczne makroskopowo, okiem rodzica, łzy

- wskazuje dr Feleszko.

Dodaje, że jest to osobniczo zależne, łzy mogą pojawić się wcześniej lub później, ale na ogół nie zobaczymy łez u nowo narodzonego maluszka.

Mimo to noworodek produkuje łzy, niewidoczne dla nas, wystarczają one w zupełności dla nawilżenia oka

- podkreśla specjalista.

Zwróciłaś uwagę na to zjawisko? A może w małym człowieku zafascynowała cię inna rzecz? W końcu na początku każdego dnia uczymy się siebie nawzajem (i odkrywamy coraz to nowe rzeczy).

Zaskoczeniem może być np. to, jak przebiegają wszystkie zmiany. Gdy maluch zyskuje nową umiejętność, gdy pojawia się kolejny skok rozwojowy, zazwyczaj wcześniej uporządkowana codzienność wywraca się do góry nogami. Dziecko chce być na rączkach, często wybudza się w nocy itp. - wydaje nam się, że się ze wszystkim cofamy, a tu nagle „bum” i pojawia się coś nowego. Jednego dnia mały człowiek jest nieodkładalny, drugiego - odkrywa, że ma stopy.

Zobacz też: Te imiona dla dzieci wybrały znane mamy. Tradycyjne i oryginalne