Co trzeba wiedzieć o noworodku? 10 faktów, które mogą cię nieźle zaskoczyć!

2024-10-30 12:18

Noworodek to wyjątkowa istota. Jako młoda mama możesz być zaskoczona tym, jak wygląda i jak zachowuje się nowo narodzone dziecko. Przygotuj się zatem do spotkania z nim jeszcze w okresie ciąży. Poznaj jego zwyczaje, umiejętności i zachowanie. Oto 10 rzeczy, które warto wiedzieć o noworodku.

Noworodek

i

Autor: Getty Images Co trzeba wiedzieć o noworodkach?

Jeśli myślisz, że noworodek to po prostu niemowlę o mniejszych gabarytach, bardzo się mylisz. Nowo narodzone dziecko jest nie tylko malutkie, ale i zachowuje się dość specyficznie – zupełnie inaczej niż maluch kilkunastotygodniowy. Oto co warto wiedzieć o zachowaniu noworodków. Część informacji pewnie cię zaskoczy.

Czym nie warto niepokoić się u noworodka

1. Noworodek to... śpioch

Rodzice często tęsknią do tego okresu, bo noworodki potrafią spać nawet 20 godzin na dobę. Pod tym względem to dzieci niemal idealne. Nie męczą je jeszcze kolki, mało jedzą  i można mieć wrażenie, że w domu nie ma dziecka. To jednak nie trwa wiecznie.

2. Dziwne „tiki” u noworodka

Zaskakujący dla rodziców bywa częsty odruch moro u takiego niemowlaka. Zwykle wygląda on, jakby dziecko się czegoś przestraszyło.

Wystarczy niewielki impuls – odłożenie dziecka do łóżeczka, położenie na przewijaku, niespodziewane dotknięcie, nagły hałas, by niemowlak zareagował w „gwałtowny” sposób, przez odrzucenie na boki rączek i nóżek oraz odchylenie główki. Choć wydaje się to niepokojące, to całkiem normalny odruch, z którego dziecko wyrasta.

3. Noworodek zezuje i niedowidzi

Nowo narodzone dziecko nie potrafi skupić wzroku na jednym punkcie. Daje to więc efekt zezowania, gdy niemowlak stara się na coś patrzeć, bo jego oczka „uciekają”.

Tak małe dziecko nie umie jeszcze wodzić wzrokiem za przedmiotem, zresztą  – bardzo słabo widzi. Na początku obrazy są dla niego nieostre, wyraźniej widzi tylko proste kształty w kontrastujących kolorach – czerni i bieli.

4. Uśmiecha się mimo woli

Choć noworodek wygląda, jakby czasem się uśmiechał, nie ma to nic wspólnego z jego samopoczuciem. Z pewnością w tych pierwszych tygodniach uśmiech nie jest świadomy.

To tylko grymas na twarzy, który przybiera taki kształt. Zwykle pojawia się w trakcie snu, po jedzeniu i... gdy dziecko siusia. Na świadomy uśmiech np. na widok mamy trzeba poczekać kilka tygodni.

5. Noworodek często kicha

Noworodki często kichają i nie jest to objaw przeziębienia. Kichanie u tak małego dziecka zwykle niepokoi rodziców, ale tak naprawdę to naturalny odruch wspomagający oczyszczanie dróg oddechowych dziecka z pozostałości mazi i wód płodowych, które tam się dostały w życiu płodowym.

6. Sapka

Takie pochrapywanie noworodka, jeśli nie towarzyszy mu katarek, nie jest czymś niepokojącym. Zwykle jest to efekt małych przewodów nosowych u dziecka, przez które przechodzi powietrze.

Sapka jest obojętna dla zdrowia niemowlaka i nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia.

7. Dziwne kupki

Kupki noworodka mają zwykle konsystencję musztardy i żółtawy kolor, choć na początku są bardzo ciemne (tzw. smółka). No i nie mają brzydkiego zapachu.

Wszystko dlatego, że małe dziecko żywi się jedynie mlekiem. Ilość kupek może być również zaskakująca – kilkudniowe dziecko może robić ich nawet kilka na dobę.

8. Powiększone piersi

Gruczoły noworodka mogą być powiększone – zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek. Wynika to z tego, że w organizmie dziecka znajdują się jeszcze hormony ciążowe matki i musi minąć trochę czasu, by gospodarka hormonalna wróciła do normy.

9. Dziwny kształt główki

Noworodek może mieć niesymetryczną główkę. Rodzice martwią się, że nie jest kształtna, choć tak naprawdę ta asymetria jest zjawiskiem przejściowym. Główka dziecka zbudowana jest z dość elastycznych tkanek. Po przejściu przez kanał rodny może uleć małej deformacji, która potem zanika. Miękkie części główki (z przodu i z tyłu) to zwykłe ciemiączko, które również zarośnie z wiekiem.

10. Powiększone narządy płciowe

Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki rodzą się z nabrzmiałymi organami płciowymi. U dziewczynek można zaobserwować spuchnięte wargi sromowe, u chłopców dość duże jądra, nieproporcjonalne do reszty ciała.

To efekt kilku czynników m.in. działania hormonów matki i nagromadzenia się płynów w organizmie. Wszystko to jest zwykle chwilowe i już po kilku tygodniach narządy płciowe dziecka osiągają właściwe proporcje.

Jak wygląda poród naturalny i dziecko tuż po narodzinach? Zobacz niesamowite zdjęcia:

Czy znasz te pojęcia związane z opieką nad małym dzieckiem?
Pytanie 1 z 7
Smółka to: