Jak właściwie czyścić uszy niemowlęcia?

2022-01-11 9:19

Uszy niemowlęcia to ta część jego ciała, której pielęgnacji poświęcamy najmniej czasu. Tymczasem uszy dziecka również wymagają odpowiedniego traktowania. W jaki sposób powinno wyglądać czyszczenie uszu niemowlęcia, a czego nie robić?

Czyszczenie uszu niemowlęcia

i

Autor: Getty images Pamiętaj, że patyczki nadają się tylko do czyszczenia zewnętrznej części ucha niemowlęcia.

Od właściwej pielęgnacji małych uszu zależy, czy będą zdrowe, a także to, czy malec będzie dobrze słyszał, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo czyścić uczy niemowlęcia.

Polecamy: Badania przesiewowe słuchu u noworodków: jak przebiegają i jakie jest ich znaczenie?

Spis treści

  1. Woskowina chroni uszy niemowlęcia
  2. Ostrożnie z patyczkami do uszu
  3. Czyszczenie uszu niemowlęcia krok po kroku
  4. Preparaty usuwające nadmiar woskowiny
Pielęgnacja uszu niemowlaka

Woskowina chroni uszy niemowlęcia

Zalegająca w przewodach słuchowych woskowina jest mieszaniną wydzielin gruczołów łojowych i potowych oraz złuszczonych komórek skóry wyściełającej przewód słuchowy. Jej głównymi składnikami są związki chemiczne: skwalen, lanosterol i cholesterol. Taki skład jest nieprzypadkowy – substancje te zapobiegają namnażaniu się bakterii i grzybów, chroniąc ucho przez infekcjami.

Woskowina pełni też inne funkcje. Natłuszcza zewnętrzny przewód słuchowy, zapobiegając w ten sposób przedostawaniu się wody do wnętrza ucha i chroniąc je przed urazami. Poza tym wychwytuje drobne cząsteczki kurzu i brudu, dzięki czemu nie są one w stanie dotrzeć do błony bębenkowej.

Woskowina tworzy się w zewnętrznej części przewodu słuchowego. Gdy malec rusza żuchwą, np. podczas jedzenia, ruchy te transportują zanieczyszczenia przylegające do ścianek, dzięki czemu woskowina wypływa z przewodu słuchowego, osadzając się na skórze wewnątrz małżowiny.

Woskowina jest naturalną wydzieliną ochronną. Jest potrzebna, dlatego myjąc uszy malca, usuwaj tylko ten wosk, który sam wypłynął z przewodu słuchowego i osadził się na małżowinie. Nie trzeba robić tego codziennie, tylko w miarę potrzeby.

Przeczytaj także: Jak pielęgnować pępek noworodka? Położna radzi

Ostrożnie z patyczkami do uszu

Podczas toalety nie wkładaj do ucha malca żadnych patyczków czy wacików, bo w ten sposób możesz nie tylko uszkodzić błonę bębenkową, ale również wepchnąć woskowinę w głąb ucha, doprowadzając do zatkania przewodu słuchowego. Nagromadzona woskowina stworzy wówczas czop – malec będzie gorzej słyszał, może też dojść do infekcji.

Korek woskowinowy może pojawić się także wtedy, gdy zaniedbasz higienę i nie będziesz usuwać na bieżąco wypływającej z uszu wydzieliny.

Czyszczenie uszu niemowlęcia krok po kroku

  • Ułóż malca na przewijaku w ten sposób, byś miała swobodny dostęp do jego uszka (najlepiej, by leżał na boku).
  • Owiń palec wskazujący miękkim materiałem (może to być wacik albo bawełniana szmatka) namoczonym w ciepłej wodzie.
  • Delikatnie oczyść z woskowiny małżowinę. Potem świeżym wacikiem umyj płatek uszny i miejsce za uchem. Na koniec dokładnie osusz umyte miejsca miękkim ręcznikiem lub pieluszką tetrową.
  • Obróć malca na drugi bok i powtórz te czynności.

Preparaty usuwające nadmiar woskowiny

1–2 razy w tygodniu warto zaaplikować do każdego uszka kilka kropel preparatu  usuwającego nadmiar woskowiny. To zapobiegnie tworzeniu się korka woskowinowego. Nie rób tego częściej – niedobór woskowiny może prowadzić do wysychania oraz łuszczenia się skóry w przewodzie słuchowym.

Usunięcie zbyt dużej ilości woskowiny sprawi też, że zostanie ona ponownie szybko wyprodukowana, co może zaburzyć proces jej produkcji. Instrukcję stosowania preparatu znajdziesz w ulotce.

Polecamy: 26 pytań o pielęgnację niemowlaka, które zadaje każda mama

Czy wiesz, jak uspokoić niemowlę?
Pytanie 1 z 12
Co może być przyczyną płaczu dwutygodniowego noworodka?

miesięcznik "M jak mama"