Podnosisz maleństwo w ten sposób? Fizjoterapeutka: To częsty błąd, który może stresować dziecko

2023-02-02 9:41

Maluszek leży na macie lub w łóżeczku na wznak, wkładasz więc dłoń pod jego główkę oraz pupę i podnosisz do góry. To błąd, o czym przekonuje fizjoterapeutka Marlena Ochnio. Dlaczego nie zaleca się tak podnosić dziecka i jak robić to prawidłowo? Ekspertka wyjaśnia to na filmie.

mama wyjmująca niemowlę z łóżeczka

i

Autor: Getty images

Prawidłowa pielęgnacja dziecka, czyli między innymi to, w jaki sposób podnosimy czy nosimy dziecko, bezpośrednio wpływa na kształtowanie się jego umiejętności ruchowych. Nadal często spotykaną praktyką jest podnoszenie dziecka ręką ułożona pod głowę i pupę. Z punktu widzenia fizjoterapeuty nie zaleca się tego rodzaju podnoszenia - radzi Marlena Ochnio, fizjoterapeutka i certyfikowany terapeutą metody NDT Bobath Baby oraz trener masażu Shantala w rozmowie z serwisem mjakmama24.pl.

Spis treści

  1. Utrata podparcia to dla malca dyskomfort
  2. Walka z grawitacją i stresem
  3. Podnoszenie za główkę i pupę utrudnia budowanie symetrii
  4. Jak prawidłowo podnosić dziecko?
Rozwój dziecka w 1. roku życia

Utrata podparcia to dla malca dyskomfort

Gdy maluszek leży na pleckach, czuje podparcie ciała na całej jego długości. To dla niego informacja, że jest bezpiecznie usytuowany w przestrzeni. Uniesie go do góry sprawia, że traci nagle podparcie, a wraz z nim komfort i poczucie bezpieczeństwa.

- Pamiętajmy, że podnosząc dziecko jedną ręką ułożoną pod główkę a drugą pod pupę, dajemy dziecku tylko dwa punkty podporu, a więc jest to mało stabilna i komfortowa pozycja - mówi Marlena Ochnio w rozmowie z serwisem mjakmama24.pl. - Maluch czuje się dużo łatwiej i bezpieczniej w tych pierwszych miesiącach życia, kiedy przylega do rodzica dużą płaszczyzną swojego ciała. To daje mu ogromne poczucie komfortu, ale również kontroli nad swoim malutkim ciałkiem.

Walka z grawitacją i stresem

- Maluch przychodząc na świat jest kompletnie zależny od nas. W brzuszku mamy żyło mu się inaczej, tu musi nauczyć się, jak „zapanować” nad swoim ciałem - wyjaśnia ekspertka. - W pierwszych miesiącach życia tułów dziecka jest niestabilny, ruchy chaotyczne. Maluch uczy się przeciwstawiać sile grawitacji, której nie doświadczał w brzuszku mamy.

To tyczy się nie tylko jego główki, ale również pracy rączek i nóżek. Podnoszenie ręką pod główkę i miednicę utrudnia maluchowi zdobywanie tej aktywności, ponieważ zazwyczaj w trakcie tego typu podnoszenia rączki malucha uciekają na bok. A więc utrudniamy w ten sposób nie tylko prawidłową aktywacje rączek i nóżek dziecka przeciw sile grawitacji, ale również nie ułatwiamy dziecku uzyskać symetrii ciała - podsumowuje fizjoterapeutka.

Dodaje również, że podniesienie noworodka z plecków za główkę i pupę może wywołać u niego odruch Moro, który jest wprawdzie odruchem fizjologicznym, ale też związanym z wyrzutem hormonu stresu.

- Odruchu Moro pojawia się często podczas takiego podnoszenia, ponieważ dziecko po prostu może czuć się mało stabilnie w tej pozycji, odczuwa gwałtowną zmianę ułożenia ciała w przestrzeni, ponieważ zostało tak jakby „oderwane” od stabilnego podłoża - wyjaśnia Marlena Ochnio. - Jest to reakcja podczas której uwalniane są do organizmu hormony stresu kortyzol i adrenalina. Odruch ten to naturalna odpowiedz dziecka na zadziałanie bodźca, natomiast pamiętajmy, że każde jego pojawienie się, to dodatkowy stres dla maluszka. Dużo łatwiej będzie mu zapanować nad tym odruchem, kiedy będziecie przetaczać dziecko na bok i powoli odrywać go od podłoża.

Czytaj również: Jak nosić niemowlę? Podstawowe pozycje i zasady noszenia dziecka

Kiedy niemowlę unosi samo główkę i jak mu pomóc w tym treningu?

Podnoszenie za główkę i pupę utrudnia budowanie symetrii

Ale to nie wszystko. Jak przekonuje fizjoterapeutka na swoim filmie umieszczonym w mediach społecznościowych, taka pozycja wbrew pozorom wcale nie jest stabilna. Podłożenie dłonie pod główkę i pupę niemowlęcia podtrzymuje tylko jego kark i miednicę, cała reszta ciała nie ma podparcia. 

- Pierwsze trzy miesiące życia to czas kiedy maluch uczy się budować symetrię ciała. Uczy się łączenia rączek i trzymania nóżek w linii środkowej, którą tworzą punkty: nosek, broda, mostek i spojenie łonowe – tłumaczy Marlena Ochnio. -  Dlatego tak ważne jest, aby mu w tym nie przeszkadzać, a być wsparciem.

Słabe mięśnie tułowia nie poradzą sobie z właściwym ich ustabilizowaniem, kiedy jako jedyną formą podnoszenia dziecka będzie podnoszenie ręką pod głowę i pupę. Dlaczego? Takie podnoszenie może doprowadzić do zbyt intensywnej pracy mięśni grzbietu, bez aktywizowania do pracy przedniej strony tułowia. Co w konsekwencji może prowadzić do odchylania główki w tył i wygięcia tułowia w charakterystyczny łuk.

Jak wyjaśnia fizjoterapeutka, problemy z symetrią ciała prowadzą do trudności w rozwoju ruchowym: symetrycznego podpierania się w pozycji na brzuszku i osiąganiu kolejnych umiejętności, takich jak wysoki podpór, umiejętność przekręcania się z brzucha na plecy itd. 

- Bobas bardzo szybko uczy się nowych nawyków - tych dobrych, ale i tych złych, dlatego tak ważna w jego rozwoju jest różnorodności - mówi ekspertka w rozmowie z mjakmama24.pl. - Maluch podczas podnoszenia i innych aktywności dnia codziennego, powinien doświadczać ruchu całym sobą, tak, aby na bazie różnorodnych doświadczeń sensorycznych budował schemat swojego ciała, co z kolei będzie korzystnie wpływało na jego prawidłowy rozwój ruchowy.

Jak prawidłowo podnosić dziecko?

Prawidłowy sposób podnoszenia dziecka z pozycji leżącej Marlena Ochnio opisuje na swoim filmie. "Włóż rękę pod pachę dziecka, nawiń malucha na swoje przedramię przetaczając go na bok. Wsuń rękę pod głowę dziecka, powoli podnieś i wygodnie ułóż w swoich ramionach".

- Taki sposób podnoszenia dziecka jest dobrym sposobem na dawanie mu różnych doświadczeń sensorycznych. Dziecko musi zdobywać doświadczenia ruchowe w różnych pozycjach i płaszczyznach. Im więcej doznań czuciowo-ruchowych, które będziemy proponować maluchowi tym rozwój dziecka będzie bardziej wszechstronny i harmonijny - wyjaśnia Marlena Ochnio.