Niemowlę boli brzuszek? Fizjoterapeutka pokazuje 4 ćwiczenia, które pomagają

2024-09-10 14:25

Ból brzuszka często dokucza niemowlętom, u których układ pokarmowy się dopiero kształtuje. Rodzic w takiej sytuacji jest gotów zrobić wszystko, by ukoić płacz cierpiącego malucha. Kropelki na wzdęcia, ciepłe okłady na brzuszek, noszenie w pozycji koali to sposoby, które warto wypróbować, ale nie tylko. Dobrym pomysłem są też ćwiczenia.

Niemowlę boli brzuszek? Fizjoterapeutka pokazuje 4 ćwiczenia, które pomagają

i

Autor: Getty images/TikTok @agataignorek3 Niemowlę boli brzuszek? Fizjoterapeutka pokazuje 4 ćwiczenia, które pomagają

Godziny nieutulonego płaczu, nieprzespane noce, ciągłe wybudzanie się z drzemek to często oznaki kłopotów z brzuszkiem u maluszka. Świeżo upieczeni rodzice stają się bezradni, gdy ich dziecko płacze z bólu. Tymczasem problem mimo konsultacji lekarskich, wypróbowania mnóstwa patentów, nie mija z dnia na dzień. Układ pokarmowy u dzieci nie kształtuje się bowiem z dnia na dzień, to proces, który wymaga czasu – tygodni lub nawet miesięcy.

Jak zatem przetrwać ten trudny czas i ulżyć maluszkowi w bólu? Fizjoterapeutka Agata Ignorek na swoim tiktokowym profilu @fizjoterapia.agataignorek poleca 4 ćwiczenia, które warto zawsze wykonywać, gdy widzimy u maluszka oznaki problemów z brzuszkiem.

Sprawdzamy miejskie wyprawki. Królowe matki odc. 13

4 ćwiczenia na ból brzuszka u niemowląt

Jak podkreśla ekspertka są niejednokrotnie bardziej skuteczne niż godziny noszenia maluszka na rękach. Dlaczego? Wspomagają bowiem prawidłową perystaltykę jelit, ale też działają kojąco na układ nerwowo-mięśniowy. Ćwiczenia są proste i skuteczne, pod warunkiem, że wykonasz je z dzieckiem kilka razy dziennie w sesjach po kilka minut.

  1. Podciąganie stópek razem do brzuszka.
  2. Krążenie nóżkami razem raz w jedną stronę, raz w drugą.
  3. Zgięcia boczne.
  4. Uderzanie stopkami jedna o drugą.

Zobaczcie, jak dokładnie je wykonać na filmie.

Dodatkowo fizjoterapeutka zachęca wszystkich rodziców, by w okresie kolek jak najczęściej nosić dziecko w pozycji fasolki. Rozluźnia ona bowiem napięte mięśnie grzbietu i pomaga zrelaksować napięty brzuszek.

Ja wiem że jest ciężko, ale cierpliwość i opanowanie będzie owocować efektami

- pociesza na koniec ekspertka.

Czy wiesz, jak opiekować się noworodkiem?
Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić noworodka?
Noworodek z tabliczką