Ćwiczenia redresyjne - ćwiczenia zwiększające ruchomość stawu

2019-11-15 8:25

Ćwiczenia redresyjne to ćwiczenia, które wykonuje się, aby rozciągnąć przykurczone nadmiernie tkanki miękkie otaczające stawy. Prawidłowo wykonane ćwiczenia doskonale poprawiają ruchomość w stawie oraz wpływają na długość mięśni. Ćwiczenia te zalicza się do ćwiczeń biernych.

Ćwiczenia redresyjne - ćwiczenia zwiększające ruchomość stawu
Autor: Getty Images Ćwiczenia te zalicza się do ćwiczeń biernych.

Spis treści

 1. Ćwiczenia redresyjne - wskazania
 2. Ćwiczenia redresyjne - przeciwwskazania
 3. Ćwiczenia redresyjne - technika
 4. Ćwiczenia redresyjne - wyciągi

Ćwiczenia redresyjne muszą być wykonywane z ogromną uwagą. Niezwykle ważne jest, aby po zabiegu redresji, kiedy ruchomość w stawie jest zwiększona, zastosować ćwiczenia czynne z oporem. Tylko wtedy możliwe jest utrwalenie odzyskanego ruchu w stawie.

Stopień rozciągania musi być dobrany do indywidualnych możliwości pacjenta i z przekroczeniem granicy bólu. Stopień rozciągania i wystąpienie bólu musi być akceptowane przez pacjenta. W trakcie zabiegu dochodzi do odciągania od siebie powierzchni stawowych kości, co zmniejsza nacisk na receptory bólowe i znacząco redukuje dolegliwości.

Ćwiczenia mogą być wykonywane przy dolegliwościach obejmujących staw kolanowy, łokciowy, skokowy oraz barkowy.

Ćwiczenia redresyjne - wskazania

Ćwiczenia redresyjne mają wyeliminować ograniczenia ruchu w stawie. Skuteczność ich zastosowania u konkretnego pacjenta zależy od przyczyny i rodzaju blokady chorych stawów. Wskazania do redresji obejmują:

   • spastyczne napięcie mięśni
   • porażenia
   • niedowłady
   • stany po długotrwałym unieruchomieniu po urazach lub zabiegach operacyjnych
   • ograniczony ruch w stawie (nieutrwalony)
   • niepowodzenie po zastosowaniu innych metod mających utrzymać właściwą elastyczności mięśni
   • utrzymanie prawidłowej długości mięśni w przebiegu schorzeń takich jak mózgowe porażenie dziecięce

Ćwiczenia redresyjne - przeciwwskazania

Ostateczną decyzję o zastosowaniu lub odrzuceniu ćwiczeń redresyjnych podejmuje lekarz rehabilitacji medycznej po dokładnej analizie stanu zdrowia i możliwości pacjenta. Do ogólnych przeciwwskazań zalicza się:

   • zapalenie stawów o przebiegu ostrym
   • stany pourazowe z naruszeniem ciągłości struktur stabilizujących staw
   • znaczne uszkodzenie lub przerwanie ciągłości powłok skórnych i mięśniowych
   • ćwiczeń nie zleca się po wykonaniu punkcji oraz przed zdjęciem szwów pooperacyjnych
   • przy gorączce
   • po podaniu kontrastu do badania radiologicznego
   • przez nieustabilizowanym nadciśnieniu tętniczym
   • przy osteoporozie oraz przy morfologicznych zmianach w strukturze kości spowodowanej nowotworem
   • gdy ograniczenie ruchomości stawu jest wywołane blokiem kostnym
   • gdy pacjent jest w ogólnie złej kondycji
   • gdy możliwe jest zastosowanie ćwiczeń, które pacjent może wykonywać samodzielnie i uzyskać w ten sposób oczekiwany zakres ruchu w stawie

Ćwiczenia redresyjne - technika

Ćwiczenia zawsze muszą być dobrane indywidualnie, ponieważ u każdego pacjenta występują inne ograniczenia ruchomości stawu oraz inne były przyczyny pojawienia się ograniczonej ruchomości w stawie. Złamanie tej zasady może doprowadzić do uszkodzenia stawu.

Ćwiczenia muszą być wykonywane przy współpracy z fizjoterapeutą.

Ważne jest też zachowanie odstępu między poszczególnymi ćwiczeniami, aby nie doszło do przeciążeń.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń konieczne jest odpowiednie przygotowanie tkanek, aby te były rozluźnione i dobrze ukrwione. Wykorzystuje się do tego np. lampę sollux. Można też wykonać masaż lub nałożyć na staw żel rozgrzewający.

Aby przybliżyć naszej wyobraźni, jaki jest przebieg ćwiczenia redresyjnego na staw np. kolanowy opiszemy jedno ćwiczenie.

Po rozgrzaniu tkanek, pacjent kładzie się na brzuchu a terapeuta stara się przyciągnąć jego piętę do pośladka. Ćwiczenie pozwala rozciągnąć mięsień prosty uda i tkanki na przedniej powierzchni stawu kolanowego. Odpowiednia, dobrana indywidualnie, liczba powtórzeń pozwala odzyskać sprawność, czyli ruchomość w stawie.

Ćwiczenia redresyjne - wyciągi

Ćwiczenia redresyjne mogą być wykonywane także na wyciągach. Zasady wykonywania ćwiczeń i przygotowanie do nich jest takie samo. Różnica polega na tym, że siła mięśni fizjoterapeuty jest zastąpiona przez system bloczków obciążonych odpowiednimi ciężarkami.

Kończyna musi być unieruchomiona ponad stawem, który jest poddawany rehabilitacji. Wyciąg może być zastosowany także u osób, które mają ograniczony zakres ruchu w stawie.

Zazwyczaj ćwiczenie trwa ok. 30 minut. Przed jego zakończeniem fizjoterapeuta zmniejsza obciążenie na bloczkach o ok. 70%, aby mięśnie mogły odpocząć.

O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.