Elektroterapia czyli prądy lecznicze

2016-12-23 10:28

Elektroterapia to zabiegi, w których stosuje się różnego rodzaju prądy lecznicze, stałe bądź zmienne, o różnej częstotliwości. Potwierdzona wieloletnim doświadczeniem ich skuteczność powoduje, że lekarze chętnie je zalecają jako jedną z podstawowych terapii w łagodzeniu lub zwalczaniu wielu dolegliwości.

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Elektroterapia: wskazania
  2. Elektroterapia: przeciwwskazania
  3. Elektroterapia: rodzaje zabiegów

Na czym polega elektroterapia (elektrolecznictwo)? Leczenie prądem to dziedzina fizykoterapii. W trakcie zabiegów odpowiednich miejscach na ciele pacjenta nakłada się elektrody, przez które przepuszcza się prąd. Jeden zabieg trwa zazwyczaj kilka lub kilkanaście minut, wykonuje się je najczęściej codziennie przez pięć lub 10 dni. Na efekty nie trzeba długo czekać, prądy działają przede wszystkim przeciwbólowo, dochodzi też do zmniejszenia napięcia mięśni, poprawy ukrwienia, przyspieszenia regeneracji tkanek, lepszego wchłaniania się obrzęków.

Elektroterapia: wskazania

Zabiegi elektroterapii przynoszą pożądane efekty w przypadku wielu schorzeń. Wskazaniem są:

Elektroterapia: przeciwwskazania

Zabiegów elektroterapii nie można natomiast wykonywać w przypadku wczepionych urządzeń elektronicznych (np. rozrusznika serca), metalowych elementów lub implantów (np. endoprotezy, jeśli prąd miałyby przepływać przez to miejsce). Przeciwwskazaniem są też nowotwory, podatność na zakrzepy (np. zakrzepowe zapalenie żył) i zatory, zaburzenia czucia, ciąża (jeśli zabieg wykonuje się w okolicach brzucha lub dolnego odcinka kręgosłupa), ogólne infekcje, przebiegające z wysoką gorączką. Przeciwwskazaniem są również ostre stany zapalne skóry czy tkanek, zwłaszcza w miejscach, gdzie nakładane są elektrody.

Elektroterapia: rodzaje zabiegów

W skład elektroterapii wchodzi kilka rodzajów zabiegów z wykorzystaniem prądów stałych lub zmiennych o różnej częstotliwości:

  • Jonoforeza polega na tym, że za pomocą prądu stałego aplikuje się pacjentowi lek dokładnie w chore miejsce. Zabieg stosuje się w przypadku nerwobólów, neuralgii, chorób reumatycznych, w stanach zapalnych.
  • Galwanizacja polega na podawaniu prądu stałego o małej częstotliwości, który wpływa na tkanki nerwowe oraz struktury mięśni. Zabieg stosuje się w leczeniu wszelkiego rodzaju dyskopatii, nerwobólów, w stanach zapalnych nerwów, przeciążeń i napięcia mięśni oraz choroby zwyrodnieniowej stawów.
  • Elektrostymulacja to zabieg, który za pomocą stałego prądu impulsowego ma na celu wywołanie skurczu mięśni, by w ten sposób pobudzić je, doprowadzić do lepszego ukrwienia i zmniejszenia ich napięcia. Elektrostymulacja przynosi dobre efekty w przypadku zaburzeń ruchowych np. niedowładów czy porażeń oraz schorzeń układu nerwowego.
  • Prądy TENS to zabieg polegający na użyciu prądów impulsowych o małej częstotliwości. TENS oznacza przezskórną stymulację elektryczną nerwów i daje świetne rezultaty w przypadku bólów: kręgosłupa, stawowo-mięśniowych, związanych z kręczem szyi, czy reumatycznych.
  • Prądy diadynamiczne obniżają napięcie mięśniowe, zwiększają ukrwienie, przyspieszają wchłanianie krwiaków w stanach pourazowych. Wskazania to: bóle kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów, schorzenia reumatyczne, wszelkiego rodzaju dyskopatie, nerwobóle, dystrofie mięśniowe, ale też stany pourazowe narządu ruchu, również z obrzękiem.
  • Prądy interferencyjne (prądy Nemeca) działają przede wszystkim przeciwbólowo, wpływają na układ nerwowy, poprawiają krążenie, odżywiają tkanki, pobudzają mięśnie do skurczu. Wskazania to: zakłócenia w działaniu mięśni np. ich osłabienie, urazy kończyn, reumatyzm tkanek miękkich.
  • Prądy Kotza (rosyjska stymulacja) wywołują skurcze głębiej położonych włókien mięśniowych, dzięki czemu znajdują zastosowanie w przypadku skoliozy, osłabienia mięśni np. po złamaniach, płaskostopiu.
  • Prądy Träberta są jednokierunkowe, impulsowe. Wskazania to zmiany zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa i mięśni, nerwobóle, zaburzenia krążenia obwodowego, w tym zespoły niedokrwienne kończyn, ale też stany pourazowe narządu ruchu.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza