Fala uderzeniowa (ESWT): przebieg zabiegu, wskazania i przeciwwskazania

2016-11-24 14:32

Pozaustrojowa fala uderzeniowa, czyli tzw. ESWT (Extracorporeal shock wave therapy) to obecnie jedna z najlepszych metod, stosowana z powodzeniem w leczeniu chronicznego bólu, który związany jest z układem ruchu. Jak przebiegają zabiegi z użyciem fali uderzeniowej?

Fala uderzeniowa (ESWT): przebieg zabiegu, wskazania i przeciwwskazania
Autor: thinkstockphotos.com Pozaustrojowa fala uderzeniowa, czyli tzw. ESWT (Extracorporeal shock wave therapy) to obecnie jedna z najlepszych metod w leczeniu chronicznego bólu

Spis treści

 1. Fala uderzeniowa (ESWT): wskazania
 2. Fala uderzeniowa (ESWT): przeciwwskazania

Jak działa fala uderzeniowa ESWT? Wytwarzana jest pod ciśnieniem w profesjonalnym, przeznaczonym do tego aparacie, a następnie przy pomocy impulsów aplikowana jest do ciała przez specjalną głowicę. Dzięki ich zogniskowaniu fala uderzeniowa bardzo dokładnie trafia w konkretne miejsce – działa przede wszystkim na chore tkanki, w niewielkim lub w żadnym stopniu oddziałuje na pozostałe.

Pacjenci już często po jednym zabiegu odczuwają poprawę, bo fala uderzeniowa działa głównie przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Jej moc, czas trwania oraz głębokość, z jaką ma ona wnikać do wewnątrz ciała dobiera się indywidualnie w zależności do potrzeb pacjenta. Fala uderzeniowa ESWT dla potrzeb fizjoterapii została odkryta stosunkowo niedawno, wcześniej tego typu metodę stosowano głównie w leczeniu kamienicy nerkowej. Okazało się, że kruszenie kamieni ma swój pozytywny skutek uboczny – zmniejszają się też dolegliwości, związane z układem mięśniowo-szkieletowym. Najpierw z powodzeniem zaczęto stosować falę uderzeniową ESWT w rehabilitacji sportowców, później stała się powszechną metodą terapii. Obejmuje ona zwykle 5-6 zabiegów (trwają one przeciętnie kilka minut), wykonywanych raz lub dwa razy w tygodniu.

Fala uderzeniowa (ESWT): wskazania

Lekarze chętnie zlecają zabiegi pozaustrojową falą uderzeniową, bo rzeczywiście charakteryzuje ją bardzo duża skuteczność.

Fala uderzeniowa ESWT poprawia też krążenie i przyspiesza metabolizm w komórkach tłuszczowych, stosuje się ją również w gabinetach medycyny estetycznej, by zmniejszyć cellulit.

W niektórych przypadkach są one na tyle efektywne, że odsuwają w czasie lub w ogóle zapobiegają operacjom po urazach czy zwyrodnieniach układu ruchu. Lista schorzeń, które można leczyć falą uderzeniową ESWT jest naprawdę długa. Obejmuje:

 • bolesność barku
 • bolesność nadgarstka
 • zapalenie więzadła rzepki (tzw. kolano skoczka)
 • bóle przyczepów ścięgien, które objawiają się m.in. tzw. łokciem tenisisty czy łokciem golfisty
 • ostrogi piętowe
 • ból pourazowy kończyn m.in. tzw. kolano biegacza
 • ból w okolicach bioder lub pachwin
 • zapalenie powięzi podeszwowej
 • zapalenie przyczepów mięśni
 • dolegliwości związane ze ścięgnem Achillesa.

Fala uderzeniowa (ESWT): przeciwwskazania

Przeciwwskazań do zastosowania fali uderzeniowej ESWT jest niewiele, ale trzeba ich bezwzględnie przestrzegać, by nie pogorszyć swojego stanu zdrowia. Nie można wykonywać tego typu zabiegu w trakcie aktywnej choroby nowotworowej, po przebytym w ostatnich trzech miesiącach zawale serca, w przypadku chorób związanych z krzepnięciem krwi. Fali uderzeniowej ESWT nie powinny też wykonywać kobiety w ciąży, choć nie udowodniono negatywnego wpływu zabiegu, jeśli nie jest on wykonywany bezpośrednio w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Przeciwwskazaniem jest też zaawansowana osteoporoza i terapia sterydami. Należy też odczekać z zabiegami, gdy przechodzimy właśnie ostrą infekcję, przebiegającą np. z gorączką.

Zdaniem eksperta
mgr Katarzyna Matyjasik, fizjoterapeuta z poznańskiego szpitala i przychodni MedPolonia

Fala uderzeniowa to przykład na to, iż walka z bólem może być nie tylko zwycięska, lecz także przebiegać w sposób bezpieczny i dający szybkie i trwałe efekty terapeutyczne. Do naszej placówki zgłaszają się pacjenci z bardzo różnorodnymi dolegliwościami bólowymi. Już po kilku krótkich zabiegach są zaskoczeni efektami, które udało nam się osiągnąć przy pomocy fali uderzeniowej. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które dążą do powrotu do zdrowia i sprawności mechanicznej organizmu. Przywrócenie mobilności pacjenta za pomocą kilku nieinwazyjnych i w pełni bezpiecznych zabiegów to główne atuty tej innowacyjnej terapii. Warto także podkreślić, że może być ona skutecznym rozwiązaniem dla osób, u których inne formy fizjoterapii zawiodły. Jej wielką zaletą jest też na pewno to, że oddziaływanie terapeutyczne utrzymuje się bardzo długo. Wielu pacjentów kojarzy zabieg z użyciem fali uderzeniowej z bardzo bolesnymi odczuciami. Każdy pacjent reaguje jednak na zabieg inaczej. Wbrew powszechnej opinii dla niektórych jest przyjemny, inni czują tylko delikatny dyskomfort, a pozostali nie czują nic.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza