Jak dbać o ciało po porodzie? Poradnik dla młodej mamy

2012-12-07 13:37

Poród to ogromny wysiłek dla organizmu, dużym wyzwaniem jest zwłaszcza dla pochwy i okolic intymnych. O krocze podczas połogu trzeba szczególnie dbać. Przeczytaj albo posłuchaj, jak dbać o siebie po porodzie.

Połóg
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Po porodzie przydatne okażą ci się akcesoria, dzięki którym zniwelujesz ból i szybciej powrócisz do sił.

Spis treści

 1. Ciało po porodzie: czym myć krocze po porodzie
 2. Ciało po porodzie: kiedy miesiączka po porodzie?
 3. Ciało po porodzie: gojenie się i bolesność krocza po porodzie
 4. Ciało po porodzie: problemy z oddawaniem moczu i nietrzymanie moczu
 5. Ciało po porodzie: problemy z wypróżnianiem w połogu

Sześć tygodni – tyle czasu potrzebuje organizm kobiety, aby po porodzie powrócić do normalnego funkcjonowania. Co w tym czasie dzieje się w okolicach intymnych? Jakie mogą tam nastąpić zmiany i czy wszystkie one znikną po tych sześciu tygodniach połogu? Odpowiadamy na pytania, których niektóre młode mamy nie zadają nawet swoim bliskim, bo są dla nich zbyt intymne i krępujące.

Przeczytaj również: POŁÓG: Wszystko, co musisz wiedzieć o higienie intymnej po porodzie 

Ciało po porodzie: czym myć krocze po porodzie

 • Czy w połogu trzeba się podmywać po każdej zmianie podkładu i skorzystaniu z toalety?

Wystarczy podmywać się kilka razy dziennie – pod bieżącą, letnią wodą, używając delikatnego środka do higieny intymnej. Na pewno trzeba umyć krocze po wypróżnieniu, aby nie narażać miejsc intymnych na kontakt z bakteriami kałowymi. Warto myć ręce nie tylko po zmianie podpaski, ale i przed – by na brudnych dłoniach nie przenieść bakterii w okolice rany na kroczu.

 • Czy to prawda, że w szpitalu trzeba pokazywać położnej zużyty podkład?

Zapach i wygląd wydzieliny z dróg rodnych jest ważnym wskaźnikiem, czy proces gojenia się rany w macicy przebiega prawidłowo. Dlatego w szpitalu położna być może będzie chciała obejrzeć podkład higieniczny, aby móc ocenić, jaki kolor mają odchody połogowe, ile ich jest, czy nie ma tam ciemnej krwi albo skrzepów.

 • Jeśli kobieta woli tampony od podpasek, czy może je stosować także po porodzie?

Zdecydowanie nie. Przez jakiś czas po urodzeniu dziecka pochwa będzie obolała, krocze może być bolesne – i choćby dlatego stosowanie tamponów nie jest dobrym pomysłem. Ale najważniejsze, że w macicy jest świeża rana po łożysku wielkości męskiej dłoni – wprowadzając do ciała tampon, który zatrzymuje krew i odchody połogowe w pochwie, stwarza się idealne warunki do zakażenia. Dlatego, dla własnego bezpieczeństwa, nie można używać tamponów przynajmniej przez okres krwawienia połogowego. Po zakończeniu połogu można będzie do nich powrócić.

Zobacz nasz poradnik: Jak myć krocze po porodzie

Ciało po porodzie: kiedy miesiączka po porodzie?

 • Kiedy pojawi się miesiączka po porodzie? Czy zależy to od porodu?

Nie. Rodzaj porodu nie ma wpływu na czas pojawienia się miesiączki. Natomiast jest to związane z karmieniem piersią. Brak miesiączki po porodzie to efekt wysokiego poziomu prolaktyny, która wydziela się podczas karmienia. Kobiety karmiące piersią mogą nie mieć miesiączki przez cały okres laktacji – jeśli karmią często. Zazwyczaj jednak po kilku miesiącach karmienie nie jest już tak częste, wtedy stężenie prolaktyny spada i pojawia się miesiączka. Trudno dokładnie określić, kiedy to będzie. Nawet gdy kobieta nie karmi piersią, nie można precyzyjnie określić, kiedy zacznie miesiączkować. To sprawa indywidualna – miesiączka może pojawić się zarówno po czterech, jak i po ośmiu tygodniach od porodu.

 • Czy zmieni się obfitość krwawienia i długość cyklu?

Intensywność kilku pierwszych krwawień może być różna: od skąpych do obfitych, ale potem się stabilizuje. Wiele kobiet twierdzi, że po porodzie skurcze menstruacyjne są słabsze, więc miesiączki – mniej bolesne. Na początku mogą być bardzo nieregularne. Zdarza się, że między pierwszą a następną upływa sześć tygodni. Unormuje się to po kilku miesiącach.

Zobacz też: pierwsza miesiączka po porodzie: co wpływa na czas jej pojawienia się podczas połogu?

Ciało po porodzie: gojenie się i bolesność krocza po porodzie

 • Jak długo będę krwawić po porodzie i jak wyglądają te odchody?

Tak zwane odchody połogowe zmieniają się wraz z upływem kolejnych dni. Przez pierwsze 3–4 dni po porodzie są krwiste, jasnoczerwone i przypominają obfite krwawienie miesiączkowe. Potem stają się różowe lub brązowoczerwone, następnie żółtawe, białawe, w końcu śluzowe. Tempo tych zmian i ilość wydzieliny to sprawa indywidualna – jedne kobiety krwawią ok. 10 dni, inne dłużej. Trzeba pamiętać, że jest to wydzielina z rany jamy macicy. Na początku odchody zawierają nie tylko krew, ale też złuszczoną błonę śluzową macicy; są tam liczne bakterie pochwowe. Odchody połogowe mają intensywniejszy zapach niż zwykła miesiączka, ale wszystko jest w porządku, dopóki nie wydzielają cuchnącej, gnilnej woni – to bowiem może świadczyć o stanie zapalnym.

 • Jak długo goi się nacięte krocze? Czy można ten proces przyspieszyć?

Nacięcie goi się zwykle całkowicie w ciągu maksymalnie 8–10 dni. Aby tak się stało, trzeba myć i wietrzyć krocze kilka razy dziennie. Można je dodatkowo przemywać środkami o działaniu antyseptycznym i przyspieszającym gojenie, np. Tantum Rosa, Octenisept, Rivanol, maść nagietkowa. Dobrze robi też naświetlanie lampą solux – przyspiesza gojenie i łagodzi swędzenie w miejscu nacięcia.

 • Po porodzie okolice pochwy i odbytu bywają zdrętwiałe. Czy to normalne odczucie? Jak długo może trwać?

To dosyć częste i normalne odczucie, bo podczas nacięcia krocza przecina się nerwy czuciowe występujące w skórze okolic krocza i odbytu. Niezbyt przyjemne uczucie drętwienia może utrzymywać się nawet przez okres dwóch-trzech miesięcy.

Przeczytaj również, czym są odchody połogowe: jaki mają kolor i jak długo trwają

Ciało po porodzie: problemy z oddawaniem moczu i nietrzymanie moczu

 • Dlaczego tuż po porodzie sikanie jest takie trudne? Jak opróżnić pęcherz?

Bezpośrednio po porodzie pęcherz nagle zwiększa swoją objętość (w ciąży był ściśnięty), trudniej go więc wypełnić i często kobieta w ogóle nie czuje parcia na mocz. Poza tym przy oddawaniu moczu trzeba uruchomić dokładnie te same mięśnie, które pracowały podczas porodu, a są one rozciągnięte i przez to „nieposłuszne”. Może też powstać blokada psychiczna: lęk przed bólem podczas siusiania prowadzi do mimowolnego skurczu cewki moczowej, uniemożliwiając wypływ moczu. Aby zrobić pierwsze siusiu, trzeba maksymalnie się rozluźnić – najlepiej stanąć pod prysznicem i polewać krocze wodą.

 • Czy z popuszczaniem moczu należy coś robić, czy problem ten minie sam?

Nietrzymanie moczu zwykle ustępuje po kilku miesiącach od porodu, w czym bardzo pomagają ćwiczenia Kegla (zacznij je jak najwcześniej). Jeśli jednak – mimo regularnych ćwiczeń – przez kilka miesięcy nie ma żadnej poprawy, trzeba zgłosić się do urologa lub ginekologa.

Poznaj również ćwiczenia mięśni dna miednicy, które pomagą ci się uwolnić od nietrzymania moczu po porodzie

Ciało po porodzie: problemy z wypróżnianiem w połogu

 • Czy pierwsze wypróżnienia są bolesne? Mogą spowodować pęknięcie szwów na kroczu?

Pierwsze wypróżnienia są trudne, ale niebolesne. Problem wynika z tego, że mięśnie umożliwiające parcie na stolec są rozciągnięte, a jelita puste. Ale nie można z tym zwlekać. Trzeba jak najszybciej przywrócić właściwą pracę jelit, bo przyspiesza to zwijanie się macicy, zapobiega zastojom żylnym i zaparciom. Parcie podczas wypróżnienia nie spowoduje rozejścia się szwów na kroczu – to jest niemożliwe!

 • Czy hemoroidy, które pojawiły się po porodzie, zostaną na zawsze? Jak złagodzić ich bolesność?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są efektem długotrwałego i silnego parcia. Na szczęście, jest to zmiana odwracalna – zwykle hemoroidy ustępują w ciągu kilku tygodni po porodzie. W złagodzeniu bólu wywołanego przez hemoroidy pomogą maści i czopki dostępne bez recepty, np. Proktosanol, Posterisan. Ulgę przynoszą też zimne kompresy. Warto zadbać o dietę zapobiegającą zaparciom. Jeśli po dwóch miesiącach hemoroidy nie ustąpią – trzeba zgłosić się do lekarza.

 • Jak zapobiegać zaparciom?

Po porodzie ważne jest regularne wypróżnianie, a pomaga w tym dieta bogata w błonnik. Jego źródła to: owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo, otręby, kasze i makarony z grubego przemiału. Trzeba też pić 2–3 litry wody dziennie. I ćwiczyć mięśnie dna miednicy.

Przeczytaj również: Wypróżnienie po porodzie: o czym powinnaś pamiętać, by wizyta w toalecie nie stała się koszmarem

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza