Jak powinny wyglądać odchody połogowe? Sprawdź, kiedy połóg nie przebiega prawidłowo

2022-04-19 14:41

Odchody połogowe to wydzielina, która wydobywa się z pochwy po porodzie. Obserwując odchody poporodowe, ich kolor, wygląd, intensywność, można określić, czy połóg przebiega prawidłowo. Zobacz, co warto wiedzieć o odchodach połogowych.

Jak powinny wyglądać odchody połogowe? Sprawdź, kiedy połóg nie przebiega prawidłowo
Autor: Getty images Sprawdź, kiedy połóg nie przebiega prawidłowo

Odchody połogowe (nazywane też odchodami poporodowymi) to nieodłączny element połogu. Po porodzie macica się oczyszcza, czego efektem jest wydzielina z pochwy. To śluz, krew i resztki błon płodowych z macicy. Odchody połogowe pojawiają się po każdym porodzie, zarówno siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie.

Przeczytaj też:  Ile trwa krwawienie po porodzie?

Krocze po porodzie naturalnym – gojenie się rany po nacięciu lub pęknięciu

Powrót do formy po porodzie - różnice po cesarce i porodzie naturalnym

Spis treści

  1. Prawidłowa ilość i wygląd wydzieliny
  2. Zapach odchodów połogowych
  3. Kiedy odchody połogowe mogą być powodem do niepokoju?
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Prawidłowa ilość i wygląd wydzieliny

Tak zwane odchody połogowe zawierają nie tylko krew, ale też śluz i resztki doczesnej (tkanki macicy). Krwawienie trwa ok. dwóch tygodni, ale odchody (śluzowa wydzielina) będą wydalane dłużej – niekiedy może to trwać nawet do końca połogu. Wygląd wydzieliny połogowej zmienia się wraz z upływem kolejnych dni.

Zaraz po porodzie jest krwista i przypomina obfite krwawienie miesiączkowe. Po kilku dniach staje się brązowo-czerwona, następnie żółtawa, biaława, a w końcu – surowicza (śluzowa). Tempo tych zmian i ilość wydzieliny to sprawa indywidualna – jedne kobiety krwawią ok. 14 dni, inne dłużej. Zmiana koloru wydzieliny na zielonkawy może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym, czemu najczęściej towarzyszą ogólne złe samopoczucie oraz gorączka.

Trzeba pamiętać, że jest to wydzielina z rany jamy macicy, na początku odchody zawierają więc nie tylko krew, lecz także złuszczoną błonę śluzową macicy – tak więc na podpaskach będą pojawić się małe fragmenty tkanki, takie drobne „farfocle”.

Ale gdy będą w niej duże, krwiste skrzepy, trzeba uważać, czy nie zaczyna się infekcja. Są tam liczne bakterie: gronkowce, paciorkowce, pałeczki okrężnicy, dlatego tak ważna jest teraz higiena intymna po porodzie.

Zapach odchodów połogowych

Odchody połogowe mają też zwykle nieco inny zapach niż zwykła miesiączka. Trudno go opisać. W pierwszych dniach połogu zapach może być lekko słodkawy. Na pewno nie jest to zapach odpychający, bardzo przykry. I wszystko jest w porządku, dopóki nie wydzielają cuchnącej, gnilnej woni – to bowiem może świadczyć o infekcji.

Tak więc zapach – podobnie jak wygląd – wydzieliny z pochwy jest ważnym wskaźnikiem, czy proces gojenia przebiega prawidłowo (dlatego w szpitalu położna być może będzie chciała obejrzeć wkładkę higieniczną).

Wydalanie śluzowych odchodów trwa czasem aż do końca połogu, to jest przez sześć tygodni po porodzie. W tym czasie jama macicy obkurcza się, goi i regeneruje. Po zakończeniu połogu trzeba zgłosić się do swojego ginekologa na wizytę kontrolną – lekarz oceni, czy wszystkie procesy poporodowe przebiegły prawidłowo.

Sprawdź też: 10 niepokojących objawów w czasie połogu. Co powinno niepokoić kobietę w połogu?

Krwawienie po cc: dlaczego i jak długo występuje?

Kiedy odchody połogowe mogą być powodem do niepokoju?

Powiadom położną albo lekarza, gdy odchody połogowe:

  • Nagła zmiana ilości albo koloru wydzieliny. Odchody połogowe powinny być coraz słabsze. Gdy już wyraźnie ustępowały, a nagle gwałtownie się nasiliły – jest to objaw niepokojący. Zwłaszcza gdy ponownie stały się krwiste – żywo czerwona albo ciemnoczerwona krew wydostająca się obficie z dróg rodnych to zawsze sygnał bardzo niepokojący. Także zmiana koloru na zielonkawy może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym, czemu najczęściej towarzyszy ogólne złe samopoczucie oraz gorączka.
  • Cuchnący zapach wydzieliny z pochwy. Odchody połogowe nie mają przykrego zapachu, można go raczej określić jako fizjologiczny. Gdy zaś staje się on cuchnący – może to być skutek zakażenia bakteriami gnilnymi znajdującymi się w pochwie. Jest to bardzo niepokojące, gdyż świadczy o toczącym się zakażeniu w drogach rodnych – przeważnie jest to połogowe zapalenie błony śluzowej macicy. Nieprzyjemny zapach odchodów najczęściej towarzyszy zatrzymaniu lub utrudnionemu odpływowi wydzieliny z pochwy. W przypadku ciężkich zakażeń połogowych mogą się pojawić odchody ropne, bardzo cuchnące.
  • Gorączka. W pierwszych godzinach po porodzie temperatura może być nieco podwyższona z powodu zmęczenia i odwodnienia, ale potem powinna być w normie. Gorączka powyżej 37,6°C świadczy o tym, że dzieje się coś niedobrego. Najczęściej wzrost temperatury wywołany jest zastojem pokarmu w piersiach, ale wysoka gorączka w połogu jest też jednym z objawów zapalenia błony śluzowej macicy.
  • Obrzęk rany, ropny wysięk. Nieprawidłowe gojenie się rany na kroczu (w przypadku gdy zostało ono nacięte) spowodowane jest najczęściej zakażeniem bakteryjnym. Objawy zakażenia pojawiają się w 4.–8. dobie po porodzie, a są to: obrzęk i zaczerwienienie brzegów rany, niekiedy ropny wysięk. W niektórych przypadkach może dojść do rozejścia się brzegów rany i martwicy tkanek – konieczne jest wówczas dokładne oczyszczenie rany, odpowiedni drenaż oraz ponowne jej zszycie (oczywiście w szpitalu).
  • Silny, jednostajny ból w dole brzucha. W czasie połogu rozciągnięta macica kurczy się do rozmiarów sprzed ciąży – towarzyszą temu bóle w dole brzucha, przypominające ból menstruacyjny, które nasilają się w czasie karmienia piersią. Ale bardzo silny, jednostajny ból w podbrzuszu, który nie mija po karmieniu, nie jest normalny, zwłaszcza gdy towarzyszy mu nieprawidłowe krwawienie z pochwy lub inne niepokojące objawy (gorączka, drgawki).

Czytaj również: Obkurczanie macicy po porodzie: jak długo trwa i na czym polega?

Gojenie krocza po porodzie - ta i inne dolegliwości w połogu

Sprawdź, co wiesz o połogu?

Pytanie 1 z 25
Połóg trwa: