Odchody połogowe: jak mają kolor, jak długo występują

2015-02-18 16:15
Odchody połogowe
Autor: materiały prasowe Podkłady porodowe Seni zabezpieczą łóżko przed zawilgoceniem.

Odchody połogowe to wydzielina, która wydobywa się z pochwy po porodzie. Obserwując odchody poporodowe, ich kolor, wygląd, intensywność, można określić, czy połóg przebiega prawidłowo. Oto, co warto wiedzieć o odchodach połogowych.

Odchody połogowe (nazywane też odchodami poporodowymi) to nieodłączny element połogu. Po porodzie macica się oczyszcza, czego efektem jest wydzielina z pochwy. To śluz, krew i resztki błon płodowych z macicy. Odchody połogowe pojawiają się po każdym porodzie, zarówno siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie.

Przeczytaj też: 

Krocze po porodzie naturalnym – gojenie się rany po nacięciu lub pęknięciu

Powrót do formy po porodzie - różnice po cesarce i porodzie naturalnym

Odchody połogowe: jak wyglądają i jaki mają kolor

Wygląd odchodów połogowych zmienia się wraz z upływem czasu, który mija od porodu. Początkowo, przez 3-7 dni wydzielina poporodowa jest krwista, czasem ze skrzepami. Potem zmienia się jej kolor - odchody mają barwę różowawą lub jasnoczerwoną, a następnie kolor odchodów staje się brązowy.

Po kilkunastu dniach wydzielina w połogu staje się śluzowa, żółto-biała i zanika wraz z końcem połogu (czyli po 5-6 tygodniach). Po tym czasie, jeśli nie karmisz piersią, może pojawić się pierwsza miesiączka po porodzie. Obfitość odchodów połogowych jest różna i waha się od 200 do 500 ml na dobę, przypomina więc krwawienie miesięczne. Ruch i karmienie piersią sprawiają, że proces oczyszczania macicy przebiega szybciej. W tym czasie używaj bawełnianych podpasek lub podkładów poporodowych. Jak najczęściej je zmieniaj (co 2-3 godziny). Nie używaj tamponów! Po każdym korzystaniu z toalety podmywaj się.

SPRAWDŹ: objawy niepokojące po porodzie: krwawienie, krwiak krocza, gorączka

Zobacz 5 rzeczy,których nie wiesz o połogu!

Kiedy odchody połogowe mogą być powodem do niepokoju?

Powiadom położną albo lekarza, gdy odchody połogowe:

  • po 2-3 dniach ustabilizowanego krwawienia staje się ono intensywniejsze i nie ustaje po kilku minutach, konieczna staje się wymiana podpaski co godzinę
  • odchody połogowe mają nieprzyjemny, gnilny zapach, zielony lub malinowy kolor
  • w odchodach połogowych są obecne większe kawałki tkanek
  • masz gorączkę lub dreszcze
  • odchody połogowe ustały nagle.

Zobacz też: Dolegliwości w połogu: kurczenie się macicy, gojenie się rany po łożysku i krocza, hemoroidy >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE