Jak powinny wyglądać odchody połogowe? Sprawdź, kiedy połóg nie przebiega prawidłowo

2022-04-19 14:41

Odchody połogowe to wydzielina, która wydobywa się z pochwy po porodzie. Obserwując odchody poporodowe, ich kolor, wygląd, intensywność, można określić, czy połóg przebiega prawidłowo. Zobacz, co warto wiedzieć o odchodach połogowych.

Jak powinny wyglądać odchody połogowe? Sprawdź, kiedy połóg nie przebiega prawidłowo
Autor: Getty images Sprawdź, kiedy połóg nie przebiega prawidłowo

Odchody połogowe (nazywane też odchodami poporodowymi) to nieodłączny element połogu. Po porodzie macica się oczyszcza, czego efektem jest wydzielina z pochwy. To śluz, krew i resztki błon płodowych z macicy. Odchody połogowe pojawiają się po każdym porodzie, zarówno siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie.

Przeczytaj też:  Ile trwa krwawienie po porodzie?

Krocze po porodzie naturalnym – gojenie się rany po nacięciu lub pęknięciu

Powrót do formy po porodzie - różnice po cesarce i porodzie naturalnym

Spis treści

  1. Prawidłowa ilość i wygląd wydzieliny
  2. Zapach odchodów połogowych
  3. Kiedy odchody połogowe mogą być powodem do niepokoju?
5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Prawidłowa ilość i wygląd wydzieliny

Tak zwane odchody połogowe zawierają nie tylko krew, ale też śluz i resztki doczesnej (tkanki macicy). Krwawienie trwa ok. dwóch tygodni, ale odchody (śluzowa wydzielina) będą wydalane dłużej – niekiedy może to trwać nawet do końca połogu. Wygląd wydzieliny połogowej zmienia się wraz z upływem kolejnych dni.

Zaraz po porodzie jest krwista i przypomina obfite krwawienie miesiączkowe. Po kilku dniach staje się brązowo-czerwona, następnie żółtawa, biaława, a w końcu – surowicza (śluzowa). Tempo tych zmian i ilość wydzieliny to sprawa indywidualna – jedne kobiety krwawią ok. 14 dni, inne dłużej. Zmiana koloru wydzieliny na zielonkawy może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym, czemu najczęściej towarzyszą ogólne złe samopoczucie oraz gorączka.

Trzeba pamiętać, że jest to wydzielina z rany jamy macicy, na początku odchody zawierają więc nie tylko krew, lecz także złuszczoną błonę śluzową macicy – tak więc na podpaskach będą pojawić się małe fragmenty tkanki, takie drobne „farfocle”.

Ale gdy będą w niej duże, krwiste skrzepy, trzeba uważać, czy nie zaczyna się infekcja. Są tam liczne bakterie: gronkowce, paciorkowce, pałeczki okrężnicy, dlatego tak ważna jest teraz higiena intymna po porodzie.

Zapach odchodów połogowych

Odchody połogowe mają też zwykle nieco inny zapach niż zwykła miesiączka. Trudno go opisać. W pierwszych dniach połogu zapach może być lekko słodkawy. Na pewno nie jest to zapach odpychający, bardzo przykry. I wszystko jest w porządku, dopóki nie wydzielają cuchnącej, gnilnej woni – to bowiem może świadczyć o infekcji.

Tak więc zapach – podobnie jak wygląd – wydzieliny z pochwy jest ważnym wskaźnikiem, czy proces gojenia przebiega prawidłowo (dlatego w szpitalu położna być może będzie chciała obejrzeć wkładkę higieniczną).

Wydalanie śluzowych odchodów trwa czasem aż do końca połogu, to jest przez sześć tygodni po porodzie. W tym czasie jama macicy obkurcza się, goi i regeneruje. Po zakończeniu połogu trzeba zgłosić się do swojego ginekologa na wizytę kontrolną – lekarz oceni, czy wszystkie procesy poporodowe przebiegły prawidłowo.

Sprawdź też: 10 niepokojących objawów w czasie połogu. Co powinno niepokoić kobietę w połogu?

Krwawienie po cc: dlaczego i jak długo występuje?

Kiedy odchody połogowe mogą być powodem do niepokoju?

Powiadom położną albo lekarza, gdy odchody połogowe:

  • Nagła zmiana ilości albo koloru wydzieliny. Odchody połogowe powinny być coraz słabsze. Gdy już wyraźnie ustępowały, a nagle gwałtownie się nasiliły – jest to objaw niepokojący. Zwłaszcza gdy ponownie stały się krwiste – żywo czerwona albo ciemnoczerwona krew wydostająca się obficie z dróg rodnych to zawsze sygnał bardzo niepokojący. Także zmiana koloru na zielonkawy może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym, czemu najczęściej towarzyszy ogólne złe samopoczucie oraz gorączka.
  • Cuchnący zapach wydzieliny z pochwy. Odchody połogowe nie mają przykrego zapachu, można go raczej określić jako fizjologiczny. Gdy zaś staje się on cuchnący – może to być skutek zakażenia bakteriami gnilnymi znajdującymi się w pochwie. Jest to bardzo niepokojące, gdyż świadczy o toczącym się zakażeniu w drogach rodnych – przeważnie jest to połogowe zapalenie błony śluzowej macicy. Nieprzyjemny zapach odchodów najczęściej towarzyszy zatrzymaniu lub utrudnionemu odpływowi wydzieliny z pochwy. W przypadku ciężkich zakażeń połogowych mogą się pojawić odchody ropne, bardzo cuchnące.
  • Gorączka. W pierwszych godzinach po porodzie temperatura może być nieco podwyższona z powodu zmęczenia i odwodnienia, ale potem powinna być w normie. Gorączka powyżej 37,6°C świadczy o tym, że dzieje się coś niedobrego. Najczęściej wzrost temperatury wywołany jest zastojem pokarmu w piersiach, ale wysoka gorączka w połogu jest też jednym z objawów zapalenia błony śluzowej macicy.
  • Obrzęk rany, ropny wysięk. Nieprawidłowe gojenie się rany na kroczu (w przypadku gdy zostało ono nacięte) spowodowane jest najczęściej zakażeniem bakteryjnym. Objawy zakażenia pojawiają się w 4.–8. dobie po porodzie, a są to: obrzęk i zaczerwienienie brzegów rany, niekiedy ropny wysięk. W niektórych przypadkach może dojść do rozejścia się brzegów rany i martwicy tkanek – konieczne jest wówczas dokładne oczyszczenie rany, odpowiedni drenaż oraz ponowne jej zszycie (oczywiście w szpitalu).
  • Silny, jednostajny ból w dole brzucha. W czasie połogu rozciągnięta macica kurczy się do rozmiarów sprzed ciąży – towarzyszą temu bóle w dole brzucha, przypominające ból menstruacyjny, które nasilają się w czasie karmienia piersią. Ale bardzo silny, jednostajny ból w podbrzuszu, który nie mija po karmieniu, nie jest normalny, zwłaszcza gdy towarzyszy mu nieprawidłowe krwawienie z pochwy lub inne niepokojące objawy (gorączka, drgawki).

Czytaj również: Obkurczanie macicy po porodzie: jak długo trwa i na czym polega?

Gojenie krocza po porodzie - ta i inne dolegliwości w połogu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza