Nowoczesna rehabilitacja kardiologiczna: kiedy, po co i dla kogo?

2016-09-21 11:57

Rehabilitacja kardiologiczna poczyniła wielkie postępy. Jeszcze 50 lat temu osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego były unieruchamiane lub zalecano im ograniczanie wysiłku fizycznego. Dziś wiadomo, że rehabilitacja (w tym jej niezbędny element - ćwiczenia ruchowe) powinna zostać wdrożona możliwie jak najwcześniej od wystąpienia incydentu sercowo-naczyniowego, bezpośrednio po ustabilizowaniu się stanu pacjenta.

Nowoczesna rehabilitacja kardiologiczna: kiedy, po co i dla kogo?
Autor: thinkstockphotos.com Rehabilitacja kardiologiczna poczyniła wielkie postępy.

Spis treści

 1. Dla kogo rehabilitacja kardiologiczna?
 2. Jaki jest cel rehabilitacji kardiologicznej?
 3. Co składa się na rehabilitację kardiologiczną?

Rehabilitacja kardiologiczna rozpoczyna się już w warunkach sali intensywnego nadzoru, a następnie jest kontynuowana na oddziałach rehabilitacji kardiologicznej lub w sanatoriach. Jak wynika z Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej z 2013 r., takie usprawnianie w ramach NFZ – w zależności od kategorii – może się rozpocząć nie później niż 28, 42 lub 56 dni od wypisu z ośrodka, w którym leczono ostrą fazę choroby i trwać od 2 do 5 tygodni.

Specjaliści podkreślają, że efektywna terapia schorzeń układu sercowo-naczyniowego powinna być kompleksowa, wieloetapowa, realizowana w trybie ciągłym i zindywidualizowana. - Poprawa wydolności układu krążeniowo-oddechowego i narządu ruchu to tylko część sukcesu. Dlatego uczymy chorych eliminowania bądź redukowania negatywnych emocji takich jak stres czy lęk, nałogu palenia papierosów, nadwagi i otyłości, stanowiących ryzyko nawrotu choroby, a także wskazujemy kierunki modyfikacji stylu życia i diety – mówi Małgorzata Piotrowska, dyrektor ośrodka MEDI-system MARIANNA.

Dla kogo rehabilitacja kardiologiczna?

Rehabilitacja kardiologiczna jest dla osób, które są:

 • po ostrych zespołach wieńcowych potocznie zwanych zawałami serca
 • po leczeniu inwazyjnym choroby wieńcowej
 • po operacjach pomostowania aortalno-wieńcowego (CABG)
 • po operacjach naprawczych na zastawkach serca
 • po wszczepieniu stymulatora serca bądź kardiowertera-defibrylatora
 • Rehabilitacja kardiologiczna służy również pacjentom odczuwającym nasilenie objawów przewlekłej niewydolności serca

Jaki jest cel rehabilitacji kardiologicznej?

Głównym celem rehabilitacji kardiologicznej jest poprawa jakości życia, ograniczenie postępów choroby, zmniejszenie ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych, a także zmniejszenie stopnia niepełnosprawności w różnych aspektach codziennego funkcjonowania. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, to właśnie rehabilitacja kardiologiczna powinna zapewnić "najlepsze warunki fizyczne, psychiczne i socjalne" aby taki powrót - przy własnym udziale chorego – był możliwy.

Co składa się na rehabilitację kardiologiczną?

Na rehabilitację kardiologiczną składają się m.in.:

 • ocena kliniczna stanu zdrowia
 • właściwie dobrana terapia lekowa
 • trening fizyczny oraz ocena
 • leczenie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych

Pacjentem musi zająć się interdyscyplinarny zespół specjalistów, którzy wspólnie przygotują indywidualny plan terapii.

Kardiolog odpowiada za ocenę stanu chorego, farmakoterapię oraz badania diagnostyczne, na podstawie których wybiera się model rehabilitacji.

Fizjoterapeuta dba o odpowiedni czas trwania i systematyczność kontrolowanego wysiłku fizycznego.

Dietetyk wprowadza zdrowe nawyki żywieniowe oraz – jeśli jest taka potrzeba - dietę sprzyjającą redukcji masy ciała.Równie ważną rolę odgrywa psycholog, zwłaszcza w przypadku ludzi młodych, przez których zawał jest często postrzegany jako przekreślenie kariery zawodowej czy zachwianie dotychczasowego życia rodzinnego. Lęk przed utratą pracy, a tym samym źródła dochodów oraz poczucie ciągłego zagrożenia życia często prowadzą do obniżenia poczucia własnej wartości, a nawet depresji.

Ważne

Według map potrzeb zdrowotnych z 2015 roku, w województwie mazowieckim dostępnych było tylko 121 łóżek rehabilitacji kardiologicznej - nieco ponad 2 łóżka na 100 tys. mieszkańców przy niewiele wyższej  średniej krajowej - niecałe 7 łóżek na 100 tys. mieszkańców. Specjaliści alarmują, że już za cztery lata liczba zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych w Polsce przekroczy 200 tysięcy. Ten niebezpieczny trend mogłaby zatrzymać powszechnie dostępna i kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna.

MEDI-system

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza