Fakty i mity na temat kleszczy i przenoszonych przez nie chorób. Sprawdź swoją wiedzę w quizie

2025-05-13 12:28

Kleszcze, choć małe, są niebezpieczne z uwagi na choroby, które przenoszą. Jednak nie wszystkie kleszcze są nimi zakażone, a nawet jeśli - nie muszą zarazić po wbiciu się w skórę. Odpowiedz na kilka pytań i sprawdź ile wiesz o kleszczach i chorobach, które przenoszą.

Fakty i mity na temat kleszczy i przenoszonych przez nie chorób. Sprawdź swoją wiedzę w quizie

i

Autor: Getty images Fakty i mity na temat kleszczy i przenoszonych przez nie chorób. Sprawdź swoją wiedzę w quizie

Coraz częściej mówi się o tym, że choć szczyt aktywności kleszczy przypada na miesiące letnie, pajęczaki te mogą żerować niemal przez cały rok, gdy tylko temperatury są powyżej 0°C. Metoda flagowania pokazuje, że kleszcze można spotkać w centrum miasta, dość licznie występują w parkach, przydomowych ogródkach a nawet na terenach zielonych przedszkoli.

Do miejsc na skórze dziecka, które szczególnie lubią kleszcze należą też te mniej oczywiste. Lekarka pokazała, jak dokładnie trzeba oglądać skórę dziecka po powrocie ze spaceru. Znalazła kleszcza u dziecka w zupełnie nieoczywistym miejscu.

M jak Mama Google News

Co wiesz o kleszczach?

Z pewnością słyszałaś o boreliozie i kleszczowym zapaleniu mózgu (KZM). Nie każdy kleszcz przenosi te choroby, ale faktem jest, że coraz więcej pajęczaków jest zainfekowanych.

Jakie są objawy zakażenia boreliozą? Czy przeciwko tej chorobie można się zaszczepić? Czy to prawda, że kleszcz musi być wbity w skórę odpowiednio długo, by przekazać bakterie? Jeśli nie jesteś pewna odpowiedzi na te pytania rozwiąż nasz quiz. W ten sposób dowiesz się co jest faktem, a co mitem:

Quiz wiedzy o kleszczach i przenoszonych przez nie chorobach
Pytanie 1 z 13
Dlaczego w celu ochrony przed kleszczami poleca się zakładać jasne ubrania?