Prądy Träberta: wskazania i przebieg zabiegu

2016-12-07 9:55

Prądy Träberta są skuteczne u pacjentów przede wszystkim cierpiących na zmiany zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa i mięśni, nerwobóle, zaburzenia krążenia obwodowego, w tym zespoły niedokrwienne kończyn, ale też stany pourazowe narządu ruchu. Są szczególnie polecane w przypadku, gdy zależy nam na szybkim działaniu przeciwbólowym.

Biopsja: rodzaje biopsji i przebieg badania
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Jak prądy Träberta oddziałują na organizm pacjenta?
 2. Prądy Träberta: ważny układ elektrod
 3. Prądy Träberta: wskazania
 4. Prądy Träberta: przeciwwskazania

Prądy Träberta to zabieg elektroleczniczy, nazywany inaczej masażem bodźcowym. Zasada działania prądów Träberta wygląda następująco: przepływ odbywa się w jednym kierunku, impulsy są prostokątne o czasie trwania 2 milisekund, po czym następuje 5-milisekundowa przerwa. Częstotliwość prądu wynosi natomiast 143 Hz.

Jak prądy Träberta oddziałują na organizm pacjenta?

Prądy Träberta wpływają na struktury układu nerwowego, poprawiając ukrwienie i odżywienie tkanek. Jednocześnie to właśnie częstotliwość prądu wprowadza mięśnie w wibracje, zmniejszając w ten sposób ich napięcie i rozluźniając je. Czas trwania zabiegu dobiera się jednostkowo do osoby poddawanej rehabilitacji i może wynosić ok. 8-15 minut. Tak samo indywidualnie dopasowuje się natężenie prądu w zależności od odczuć pacjenta. Charakterystyczne jest to, że z czasem, przy kolejnych zabiegach zwiększa się tolerancja na działanie prądu, dlatego powinno się zwiększać jego natężenie. Oczywiście z wyczuciem, gdyż zbyt duże wywołuje jedynie skurcz mięśni, zamiast powodować ich drżenie.

Prądy Träberta są bardzo skuteczne, pacjenci czasem już po pierwszym zabiegu odczuwają poprawę stanu zdrowia. Zaleca się jednak przyjęcie całej serii, czyli zazwyczaj jest to 6-8 zabiegów, które wykonuje się codziennie.

Prądy Träberta: ważny układ elektrod

Stosuje się kilka pozycji ułożenia elektrod na ciele pacjenta poddawanego zabiegom z użyciem prądów Träberta. Układa się albo poprzecznie (w przypadku schorzeń związanych z kończynami) lub centralnie na kręgosłupie, segmentami. Mogą być one umieszczone w czterech miejscach: przy szyi, w górnym odcinku piersiowym kręgosłupa, piersiowo-lędźwiowym lub lędźwiowo-krzyżowym. Do zabiegów wykorzystuje się płaskie elektrody o powierzchni 70-80 cm2, a żeby jeszcze zwiększyć ich powierzchnię używa się dużych podkładów.

Prądy Träberta: wskazania

Stosowanie prądów Träberta przynosi najlepsze rezultaty w przypadku:

 • zespoły bólowe kręgosłupa
 • choroby zwyrodnieniowe stawów
 • stany podrażnienia korzeni nerwowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa
 • nerwobóle
 • bóle mięśniowe, stany ze wzmożonym napięciem mięśniowym
 • stany pourazowe narządu ruchu, skręcenia, stłuczenia, bolesna sztywność stawów po urazach
 • zaburzenia krążenia obwodowego
 • zapalenie tkanki okołostawowej barku

Prądy Träberta: przeciwwskazania

Jak przy większości zabiegów z użyciem prądów przeciwwskazaniem do stosowania prądów Träberta są:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza